fbpx
Impresie z Istanbulu…. Grand bazár

Impresie z Istanbulu…. Grand bazár

Toto fantastické miesto nás uchvátilo a pohltilo. Grand bazár alebo Kapali carsi je sťa by srdcom Istanbulu. Je ako veľké mravenisko, kde sa pracuje, obchoduje, ponúka, predáva a kupuje, obdivuje, loví….a nájdete tam všetko možné aj nemožné od výmyslu sveta. A niekde majú možno aj tie lietajúce koberce.

Ale najviac si nás podmanila človečina – v podobe náhodných stretnutí, družných rozhovorov pri čaji, nových kontaktov a priateľstiev…

Vybrali sme sa tam nakupovať, ale najväčšou zábavkou bolo stretávať ľudí-najmä obchodníkov, s ktorými je nesmierne zábavné vyjednávať, zjednávať, rokovať, argumentovať aj hrať na city. Akékoľvek metódy sú prípustné a aj keď si nič nekúpite, pohostia Vás, zasmejete sa spolu a všetko je v poriadku.

Tento spôsob komunikácie a obchodovania mám veľmi rada a v Európe mi chýba. Strohé prijatie v prevádzkach, formálnosť, pripadne odmeranosť, nezjednávateľné ceny a fádnejší tovar. Avšak tu: ceny, ktoré zbúra nové priateľstvo, dynamicky sa meniaci nápaditý tovar, predavači, ktorí aj v záverečnej nestrácajú úsmev a nič si nerobia z toho, ak niečo nepredali. A keď nemajú pre vás to čo, hľadáte, vybehnú kamsi ku konkurencii a vrátia sa víťazoslávne s úlovkom pre vás.

Tu sme na návšteve u Selguka (Seldžuka), ktorý sa hrdí starým osmanským menom a svojimi kreáciami – kaftanmi odvolávajúcmi sa na éry minulé, Osmanskú ríšu, sultánov a háremy…

Opäť jeden zážitok do zbierky a radosť v zázračných Selgukových plášťoch.

Hudba: Tarkan – Şıkıdım

Tento príspevok si môžete pozrieť priamo na našom FB:

https://www.facebook.com/watch/?v=1559693027931687

ZDARMA

Plány na mieru pre Vás!

Viac