fbpx
Istanbulské impresie… ako sme navštívili tradičný hamam

Istanbulské impresie… ako sme navštívili tradičný hamam

Istanbulské impresie… ako sme navštívili tradičný hamam

Na prechádzke historickým centrom Istanbulu sme v bočnej uličke, neďaleko mešít Hagia Sofia a Modrá mešita uzreli vchod do staručkého hamamu. Zvedavosť nás zlákala a nazreli sme dnu.

Odrazu sme sa odpojili od ruchu mesta a ocitli sa v originálnom priestore s otvoreným prvým poschodím a zaujímavou starou architektúrou, priestorom rozvoniavali vône esenciálnych olejov a vládla tu pokojná atmosféra.

Naše klientky – Eva a Mirka s dcérkou dostali chuť zažiť si atmosféru hamamu a v ponuke bol tradičný program kúpeľa, očisty s peelingom sauny, relaxácií a mydlová a olejová masáž.

Strávili vyše hodiny rozmaznávaním a masážami od šikovných žien a boli nadšené. Vyjadrili sa, že tak fantastický čas ešte nezažili a cítia sa ako znovuzrodené.

Z histórie hamamu

Hammam je pôvodom arabský výraz, v turečtine je to „hamam“.

Je to parný kúpeľ, v ktorom sa o vás starajú a poskytnú vám očistu, relaxáciu, masáže, umyjú vlasy i ponaťahujú.

Hamamy boli postavené veľmi blízko mešít alebo v rámci komplexov mešít pre očistný rituál pred modlitbou. Pre moslimov je umývanie a očistenie tela pred modlitbou mimoriadne dôležité, najmä pred vstupom do domu uctievania.

Keď prejdete saunou, vypotíte všetky toxíny a nečistoty a takto zostanete čo najčistejší. Ste nielen fyzicky ale aj duchovne čistí.

Počas Osmanskej ríše boli hamamy tiež považované za spoločenskú aktivitu. V ruinách rímskych miest, ktoré dnes nachádzame; sú zvyčajne tiež zvyšky verejných kúpeľov – je to obdoba hamamu. Istanbul bol predtým pod rímskou nadvládou a Osmani pokračovali v tejto tradícii a upravili ju tak, aby zapadala do miestneho života.

Tradične boli hamamy miestami na diskusiu o udalostiach a dokonca aj klebety. Hamamy boli (a mnohé stále sú) oddelené pre mužov a ženy v iných časoch, čo ženám dávalo šancu ocitnúť sa mimo domu a klebetiť so svojimi priateľkami.

V súčasnosti sú hamamy menej formálne; v Istanbule a ďalších veľkých mestách si zachovávajú pôvodný kolorit. Väčšina veľkých pobrežných a istanbulských hotelov a turistických stredísk má modernejšie verzie hamamov s doplnkami, ako sú pedikúra a švédske masáže.

Viac sa dočítate v pripravovanom článku o tureckých kúpeľoch, ktorý neskôr nájdete v tejto sekcii na našej stránke. https://www.aladiva.sk/blog/

Tento príspevok si môžete pozrieť priamo na našom FB: https://www.facebook.com/aladivazdraviekrasa/posts/pfbid033b6TozqomZThpWiW7yVPweKEjbckErjChcu2pyBmgbZKsdy6kgbVfTW1YYp28Q1dl?rdid=GE9fQrdSDCKLReUQ

ZDARMA

Plány na mieru pre Vás!

Viac