fbpx
Istanbulské impresie…. Veľká mešita Çamlıca

Istanbulské impresie…. Veľká mešita Çamlıca

Istanbulské impresie…. Veľká mešita Çamlıca

Vybrali sme sa do štvrte Üsküdar, na ázijskej časti mesta, kde je čo vidieť. Okrem veľkého prístavu s promenádou, rybármi, odkiaľ vidno na európsku stranu Istanbulu a na veľkolepý palác Dolmabahce – sídlo posledných generácií sultánov sa v štvrti, na jednom z istanbulských vrchov (Çamlıca tepesi) s úžasným výhľadom nachádza mešita Veľká Çamlıca.

Počuli sme o nej, že je úchvatná. A presvedčili sme sa o tom na vlastné oči.

Interiér je rozsiahly a vypína sa cez veľkú klenbu k nebesiam. Cez prekrásne mozaikové okná preniká do interiéru farebné svetlo. Na podlahe je krásny modrý koberec, po ktorom možno chodiť len bez obuvi. Chôdza po ňom je taká príjemná, že človeka uvoľní a prenesie ho do iných, duchovnejších svetov.

Veľkú centrálnu halu možno obdivovať aj z prvého poschodia, kde sa nachádzajú komornejšie priestory, napríklad na modlitby pre ženy.

Vládla tam pokojná atmosféra a oddýchli sme si od ruchu mesta. V mešite je možné aj ľahnúť si a odpočinúť, nikto vás nebude rušiť.

Niekoľko faktov o mešite…

Veľká Camlica je v súčasnosti najväčšia mešita v Turecku. Bola dokončená pred pár rokmi, v roku 2019. Rozmery či počty architektonických prvkov sú dômyselne zapracované do stavby mešity a sú symbolické

Celý článok si môžete prečítať na našej web stránke v sekcii Blog – https://www.aladiva.sk/blog/

Tento príspevok si môžete pozrieť priamo na našom FB: https://www.facebook.com/aladivazdraviekrasa/posts/pfbid02JdFdaYjMEdsuqLaqwqKCNxdX7WsdZhS4Vy2atEvMdsMMUFWieyurx8TJYqT6m4LHl?rdid=exNhxS4W6lDXwP1J

ZDARMA

Plány na mieru pre Vás!

Viac