Gummy smile, tiež známy ako nadmerné zobrazenie ďasien, je úsmev, ktorý ukazuje nadmerné množstvo ďasien pod hornou perou. Ide o bežný neestetický klinický stav, ktorý môže byť spôsobený abnormálnou zubnou erupciou, hyperfunkciou zdvíhacieho svalu hornej pery, nadmerným vertikálnym rastom čeľustnej kosti, nadmernou erupciou maxilárnych predných zubov alebo kombináciou vyššie popísaných faktorov. V rámci nechirurgickej liečby neinvazívnym spôsobom na zlepšenie zobrazenia úsmevu a na zníženie expozície ďasien je možné použiť ošetrenie botoxom.

Ošetrenie Gummy smile je pre pacientov ktorým znepríjemňujú život odhalené ďasná a hanbia sa za svoj úsmev, pri ktorom je horná pera vytiahnutá nahor a príliš vidno veľkú časť ďasien a krčky zubov.

Ošetrenie botulotoxínom parí medzi najbezpečnejšie metódy v prevencii starnutia a vyhladení mimických vrások. Jeho použitie dodáva tvári uvoľnený, svieži výraz, ktorý je potrebný na dosiahnutie prirodzeného a mladistvého vzhľadu.

Čo je Botulotoxín?

Botulotoxíny sú neurotoxíny, ktoré ovplyvňujú nervy a spôsobujú oslabenie svalov. Injekcie botulotoxínu sa podávajú z kozmetických alebo zdravotných dôvodov. Pri aplikácii sa vstreknú malé množstvá botoxu do špecifických svalov, aby vyhladili vrásky, zabránili migrénovým bolestiam hlavy a liečili širokú škálu iných zdravotných stavov.

Ako Botox účinkuje?

Botox blokuje nervové signály do svalov. Výsledkom je, že svaly sa nemôžu napnúť. Účinky sú vždy dočasné, pretože láska sa časom odbúra, ale môžu trvať niekoľko mesiacov. Lokalizácia aplikácie závisí primárnej oblasti záujmu. Pri jednom ošetrení je možné ošetriť niekoľko oblastí.

Aké kozmetické problémy je možné liečiť botoxom?

Kozmetické injekcie botoxu sa používajú na riešenie príznakov starnutia. Toto ošetrenie môže vyhladiť jemné linky a vrásky v niekoľkých oblastiach tváre – obočie, čelo, nos, oči (kohútia stopa), pery, brada, čeľusť, krk

 • vrásky v okolí úst a brady 
 • vrásky v oblasti nosa
 • vejárovité vrásky v okolí očí
 • vrásky hnevu na čele
 • horizontálne vrásky na čele
 • vrásky v oblasti dekoltu a krku

Aké zdravotné stavy možno liečiť botoxom?

Botox sa v medicíne používa už desaťročia. Tieto injekcie sa môžu odporučiť na liečbu: škúlenia (strabizmus), nadmerného potenia (hyperhidróza), trhania očných viečok, chronických migrén, hyperaktívneho močového mechúra. Blefarospazmu, cervikálnej dystónie

Z čoho je botox vyrobený?

Baktéria nazývaná Clostridium botulinum vytvára neurotoxíny používané v botoxe. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti používajú špecifický typ baktérie (typ A) na lekárske injekcie.

Je botox bezpečný?

Botox je vo všeobecnosti bezpečný, keď ho podáva licencovaný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.

Priebeh ošetrenia

Zákrok je veľmi obľúbený svojou jednoduchosťou, rýchlosťou a účinnosťou. Lekár si označí miesto vpichu, kde bezprostredne aplikuje tenkou ihlou látku do príslušnej oblasti. Samotné injekčné podanie nie je bolestivé, môžeme ho prirovnať ku štipnutiu.

Čo očakávať počas liečby botoxom?

Na aplikáciu botoxu sa používajú tenké ihly a aplikuje sa malé množstvo botulotoxínu do ošetrovanej oblasti. Podľa typu kozmetických problémov sa aplikujú injekcie na rôzne miesta.

Ošetrenie botox je ambulantný zákrok. V ten istý deň je možné ísť domov. Nepohodlie je zvyčajne mierne. Injekcie môžu štípať a a navodiť mierny pocit nepohodlia, ale tento jav sa rýchlo skončí. V prípade precitlivenosti je možné aplikovať aj lokálnu anestézu na pokožku.

Ako často siahnuť pobotoxe?

V priemere účinky botoxu trvajú približne tri až štyri mesiace. Lekár odporučí ďalší postup na zákalde individuálneho prípadu.

Existujú nejaké vedľajšie účinky botoxu?

Vedľajšie účinky injekcií botulotoxínu sa líšia v závislosti od liečenej oblasti. Väčšina problémov je mierna a zlepší sa za deň až dva. Možné vedľajšie účinky botoxu zahŕňajú:

 • bolesť, opuch, začervenanie alebo modriny v mieste ošetrenia
 • príznaky podobné chrípke
 • bolesť hlavy
 • bolesť krku
 • žalúdočná nevoľnosť (porucha trávenia)
 • dočasne ovisnuté viečka (ptóza)
 • podráždenie očí alebo začervenanie

 

Pri aplikácii botoxu sa neraz odporúča kombinácia ďalších ošetrení, napríklad kombinácia s laserom a výplňou. Špecifický laser vrásky vyhladí, následne sa vpraví výplň, ktorá vyplní objem vrásky a napokon sa aplikuje botox do mimického svalu, ktorý vrásku spôsobuje. Takýmto spôsobom sa predchádza vzniku novej vrásky. Oblasť ošetrenia sa neustále regeneruje a použitie botoxu je bezpečná medicínsko – kozmetická metóda.

Výsledky zákroku

Nástup účinku a jeho trvanie sú individuálne, u každého pacienta závisíod rýchlosti regenerácie nervových zakončení vo svale, od sily stiahnutia mimického svalu a od rýchlosti odbúravania účinnej látky. Účinok ošetrenia botoxomnastupuje už do 48 hodín, plne sa prejaví približne o dva týždne a trvá priemerne 3-6 mesiacov po prvej aplikácii, po ďalšej aplikácii sa účinok spravidla predlžuje (6-12 mesiacov).