Pigmentové škvrny sú škvrny spôsobené nadprodukciou melanínu v melanocytoch kože.

Pigmentácie vznikajú  účinkom UV lúčov a hormonálneho výkyvu (tehotenstvo, antikoncepcia), používaním  kozmetických prípravkov s obsahom vazelíny, éterických olejov, ich vznik môže spustiť aj užívanie medikamentov (napr. antibiotík, sulfónamidov).

Pehy vznikajú aj následkom fotoagingu, kedy slnečné žiarenie spôsobuje starnutie pleti. Postihuje aj ženy aj mužov, nielen na tvári ale aj na tele.

Pri hľadaní riešenia, ako takéto pehy odstrániť, je potrebné najprv poradiť sa s odborníkom, aby sa odhalila pravá príčina  vzniku a následne zvolila vhodná metóda na ich odstránenie. 

Odstraňovanie pigmentových škvŕn nie je bolestivé. Výsledok sa nedostaví hneď, proces odpigmentovania trvá nejaký čas. Nedokážeme sa jej však zbaviť navždy. Pri opakovanom vplyve UV lúčov sa pigmentácie opäť objavia

Oveľa efektívnejšie je však vzniku pigmentových škvŕn predchádzať používaním krémov s vyšším ochranným faktorom a vyhýbaním sa pred slnečným žiarením.

Pigmentové škvrny je možné liečiť nasledujúcimi ošetreniami:

 

  • Bieliace krémy – s obsahom bieliacich látok(hydrochinénu, kojovej kyseliny, retinoidu).. Počas používania dôjde k farebnému zjednoteniu pleti.
  • Chemický peeling–alphahydroxykyselinami, najčastejšie kyselinou glykolovou. Zákrok sa opakuje, až kým sa nedosiahne zjednotenie farby kože – väčšinou je potrebných 6 až 8 opakovaní.
  • Intenzívne pulzné svetlo – IPL– pri zákroku sa na dotknuté miesto  priloží kryštál, cez ktorý prechádza impulz – svetlo presne definovanej vlnovej dĺžky, ktoré ničí pigmentové bunky. Samotný zákrok trvá niekoľko minút, pri ktorom človek pociťuje akoby štipnutie gumičkou. Pigmentácia po zákroku stmavne a po troch až štyroch týždňoch zmizne. Podľa hĺbky a intenzity pigmentácie je potrebné zákrok opakovať.
  • Mikrodermabrázia– mechanické, jemné brúsenie povrchových vrstiev kože
  • Laserové odstránenie pigmentácii – mikrofrakčný resurfacing pomocou CO2 lasera
  • Kryoterapia – tekutý dusík– metóda je vhodná na starecké pigmentové škvrny. Opakuje sa viackrát.

 

Ošetrenia sa odporúčajú absolvovať na jeseň a v zime a pokožku chrániť pred slnkom prípravkami s najvyšším ochranným faktorom.