Chemický peeling spočíva v exfoliácii, vďaka kyslej látke, ktorá sa nanáša na pokožku tváre. Práve exfoliáciou a „olupovaním“ tejto vrstvy pokožky sa darí liečiť indikácie ako akné, pigmentové škvrny, vrásky či iné prejavy starnutia.

Ako to funguje?

Kvapalná látka sa nanáša na pokožku pomocou štetca. Kyseliny obsiahnuté v prípravku potom pôsobia na pokožku peelingom. Pri tomto zákroku nie sú použité žiadne nástroje a ihly.

Existujú tri typy chemického peelingu

Tie prenikajú do pokožky do rôznych hĺbok. V závislosti od požadovaného výsledku bude potrebné zostúpiť viac alebo menej hlboko do vrstvy epidermy alebo dokonca do vrstvy dermy.  Ale iba lekári a dermatológovia môžu pracovať na úrovni vrstva dermy.

 

Povrchový peeling

Používa sa na exfoliáciu najvrchnejších vrstiev pokožky. Tento typ peelingu môžu vykonávať aj kozmetičky. Netreba sa obávať žiadnych vedľajších účinkov okrem mierneho začervenania a podráždenia, ktoré vymiznú v priebehu niekoľkých hodín po ošetrení alebo nasledujúci deň. Kozmetička musí sama poskytnúť odporúčania po ošetrení, ktoré treba rešpektovať. Do dvoch týždňov po ošetrení sa nemožno vystavovať sa slnku.

Stredný peeling

Stredný peeling umožňuje pôsobiť pod vrstvou stratum corneum epidermis, na povrchovú dermis, aby sa účinnejšie ošetrili kožné prejavy, ako sú pigmentové škvrny, akné alebo vrásky. Pacient je spoločensky obmedzený na dobu približne jedného týždňa.

Hlboký peeling

Používa sa oveľa zriedkavejšie a je podobný skutočnej lekárskej operácii. Tento typ peelingu umožňuje dosiahnuť na hlboké vrásky a duté jazvy. Nevyhnutná je lokálna alebo celková anestézia a pokožku treba pripraviť dva týždne až mesiac vopred vhodnými krémami.

Táto príprava je mimoriadne dôležitá. Proces vyžaduje sledovanie odborníkom, špecialistom.

Po hĺbkovom chemickom peelingu dochádza k výraznému opuchu kože a tiež ku krvácaniu. Kožu treba obväzovať a pravidelne pretierať masťami určenými na hojenie. Pokožka môže zostať ružová aj niekoľko mesiacov po ošetrení a pacient by sa potom mal vyhýbať akémukoľvek pobytu na slnku. Ide o lekársky úkon.

Chemický peeling môže pôsobiť nasledovne:

  • Redukcia liniek a vrások
  • Farba pleti
  • Jas pleti
  • Hladšia pokožka
  • Odstránenie pigmentových škvŕn 
  • na liečbu akné
  • Zjemňuje jazvy po akné a iné jazvy
  • Dokáže stiahnuť veľké póry, odstrániť čierne bodky a komedóny
  • Pôsobí na kuperózu a rosaceu

V závislosti od hĺbky prieniku a kyselín použitých v roztoku budú výsledky viac či menej výrazné. Výsledky peelingu môžu trvať 6 až 12 mesiacov.

Široká škála chemického peelingu umožňuje liečiť takmer všetky kožné problémy a dokonca využiť techniku „zónovania“ či „mapovania.“ Môže tak ponúknuť ošetrenie na mieru a aplikovať rôzne peelingy na rôzne oblasti tváre.

Zotavenie zo stredného peelingu zvyčajne trvá 7 až 14 dní.  Pokožka bude po zákroku červená. Po strednom peelingu môže začervenanie trvať až mesiac. Chemický peeling môže spôsobiť zmeny vo sfarbení pokožky. Zjazvenie je zriedkavé, ak zákrok vykonáva skúsený dermatológ.