Gynekomastia je nekontrolovateľný rast prsného tkaniva u mužov a operácia gynekomastie je estetický zásah, ktorý tento problém odstraňuje. Nahromadenie tuku, ktoré je špecifické pre ženy a nezodpovedá mužskej anatómii, spôsobuje u mužov problémy vo vzťahoch a stratu sebavedomia v spoločenskom živote. Naši pacienti, ktorí kvôli tomuto problému navštevujú ambulancie, sa sťažujú, že sa hanbia kúpať v mori a nemôžu nosiť oblečenie aké chcú.

Pre muža môžu byť zväčšené prsia svojou štruktúrou mimoriadne stresujúce a zahanbujúce. Je veľa ľudí, ktorí počas dospievania trpia kvôli posmechu psychickou traumou a váhajú nadviazať vzťah. Gyneokmastia sa pozoruje u každého piateho muža. A tento problém je možné prekonať jednoduchou operáciou.

Prečo dochádza k rastu prsníkov u mužov?

Problém gynekomastie patrí medzi estetické problémy posledného veku. Príčinou extrémneho rastu prsného tkaniva je nezdravá strava, nekontrolované používanie aditív potravinárskym priemyslom a v dôsledku toho vznikajúce hormonálne zmeny. Tiež sa verí, že okrem toho je spúšťacím účinkom rastu prsníkov aj sedavý spôsob života.

Ďalšími faktormi, ktoré vedú k rastu prsníkov u mužov, sú lieky, ktoré sa nevyhnutne používajú kvôli zdravotným problémom. Medzi ďalšie príčiny gynekomastie patrí užívanie alkoholu a drog, hypogonadizmus, starnutie, nádory, hypertyreóza, zlyhanie obličiek a pečene a podvýživa, ktorá môže narušiť hormonálnu rovnováhu.

Gynekomastia je najčastejšia počas dospievania alebo vo veku nad 60 rokov, medzi tými, ktorí používajú steroidy alebo doplnky obsahujúce androgén na športový výkon a tými, ktorí majú určité chronické ochorenia.

Dá sa zabrániť rastu prsníkov u mužov?

Ak už k takémuto rastu v prsnom tkanive došlo, cvičenie a diéty nepomôžu. Tuk uložený v tejto oblasti je väčšinou stabilný a odolný. Na udržanie tejto hormonálnej rovnováhy je však potrebné dbať na zdravú stravu a cvičebný režim. Môžete zvážiť operáciu gynekomastie, aby ste sa zbavili tohto problému, ktorý tak emocionálne a psychologicky ovplyvňuje mužov.

Operácie gynekomastie bez skalpela sú najpohodlnejšie zákroky pri zväčšenom prsnom tkanive.

Ako prebieha operácia gynekomastie

Pred operáciou gynekomastie lekár vykoná fyzické vyšetrenie a vyšetrí vaše existujúce prsné tkanivo. Veľkosť a štruktúra tkaniva, ktoré sa vyvíja v prsníku, sa starostlivo skúma. Hodnotí sa akýkoľvek pohyb bradavky alebo iné nálezy. Pacient je kontrolovaný na gynekomastiu a pseudogynekomastiu a ak existuje, rozlišuje sa medzi jej typmi.

Niekedy môže byť potrebný test na posúdenie tkaniva. Kontroluje sa veľkosť a prítomnosť existujúcich tukových uzlín v štruktúre. Zároveň sa vyšetruje prítomnosť niektorého z chronických ochorení pečene, štítnej žľazy alebo obličiek.

Niektoré deti mužského a ženského pohlavia majú hmotu prsníkov podobnú gynekomastii, ktorá však nie je to isté ako gynekomastia. Tento typ rastu prsníkov v dôsledku dospievania spontánne vymizne do 1 až 3 rokov. Rakovina prsníka je zriedkavý stav, ktorý sa môže vyskytnúť u mužov a zvyčajne sa pozoruje v jednom prsníku.

Pri vyšetrení sa kontroluje aj to, či sa v prsníku nenachádza infekcia, ktorá sa nazýva mastitída. Ktokoľvek okrem týchto kandidátov je vhodný na operáciu gynekomastie.

S rozvojom technológie namiesto vyrezávania tukového tkaniva, ktoré bolo predtým uložené prsníku, implementujeme oveľa pohodlnejšiu aplikáciu s mikrootvormi.

Čo je operácia gynekomastie bez skapela?

Táto technika, ktorá umožňuje rozpustiť tukové tkanivo v prsníku a vybrať ho otvorenými mikrovývodmi, nepoškodzuje nervy a cievy. V tomto ohľade sa nevyskytujú komplikácie ako opuchy a modriny pozorované pri klasických operáciách gynekomastie a pacient sa môže okamžite zapojiť do spoločenského života.

Túto techniku ​​uprednostňuje veľa mužov, pretože dlhé obdobie zotavenia je nahradené krátkym a mimoriadne pohodlným obdobím zotavenia.

Výhody operácie gynekomastie bez tržnej rány:

 • Môže sa vykonať v lokálnej alebo celkovej anestézii
 • Aplikuje sa krátkodobo
 • Aplikuje sa mikrovstupmi bez skalpela
 • Pacient sa po operácii môže okamžite zapojiť do spoločenského života
 • Nepoškodzuje nervy a cievy
 • Opuchy, modriny a bolesť sú minimálne
 • Poskytuje pacientovi maximálny komfort

Odporúčania, ako predísť riziku gynekomastie a znížiť riziko

 • Zdravá výživa
 • Neužívať nadmerne alkoholu
 • Neužívať drogy
 • Doplnky, ako sú steroidy a androgény používané v kulturistike, používať len pod dohľadom odborníka na športovú výživu
 • Skontrolovať lieky, ktoré užívate. Ak používate liek, o ktorom je známe, že spôsobuje gynekomastiu, opýtajte sa svojho lekára na akékoľvek otázky týkajúce sa tejto témy.