Abdominoplastika (po anglicky Tummy Tuck) je plastická operácia brucha. Ide o rozsiahly operačný zákrok, ktorého cieľom je odstrániť prebytočný tuk z brucha, prevísajúcu kožu, spevniť svaly brušnej steny a odstrániť strie a tým ho zmenšiť. Takáto operácia brucha výrazne upravuje vzhľad človeka a je prínosným aj esteticky – skoncuje s nadmerne veľkým  či prevísajúcim bruchom cez nohavice či sukňu, obťažnosti zohnúť sa k nohám, pri vstávaní a nevzhľadné faldíky a pod. Tento zákrok je veľmi obľúbený a ročne ho vo svete podstupujú státisíce ľudí.

Zákrok je vhodný v týchto prípadoch:

 • Ovísajúca koža po strate hmotnosti či po tehotenstve
 • Diagnóza : rozostup priamych brušných svalov
 • Povolená brušná stena
 • Zmena tvaru brucha po tehotenstve – tzv. spadnuté brucho
 • Jazva po cisárskom reze
 • Strie
 • Nadmerný tuk v oblasti brucha a podbrušia

 

Zákrok je vhodný pre pacientov v dobrom zdravotnom stave, nie pre ľudí, ktoré trpia obezitou. Ak má pacient plán znížiť hmotnosť, mal by operáciu odložiť. Úspechy je možne dosiahnuť aj u starších pacientov napriek strate elasticity kože vo vyššom veku 

Napriek strate elasticity kože sa dá abdominoplastikou dosiahnuť značné zlepšenie vzhľadu brucha aj u starších klientov. Previs brucha je niekedy spojený s diastázou, čo je funkčná porucha brušnej steny. Pri diastáze je priamy brušný sval rozostúpený a brušná stena je povolená. Medzi svalom vzniká rozostup (diastáza), ktorý je príčinou „vystrčeného“ či „ovisnutého“ brucha. Tento problém sa dá často riešiť fyzioterapiou a správnou metódou cvičenia možno dosiahnuť skvelé výsledky aj bez operácie. 

Preto je pri diastáze vždy odporúčané najskôr skúsiť cvičenie a k abdominoplastike pristúpiť až keď už nie je iná možnosť.

Vhodný kandidát

 • má niekoľko mesiacov stabilnú hmotnosť
 • má aspoň rok po pôrode a už rok nedojčí
 • nefajčí (aspoň 6 týždňov pred operáciu)
 • je fyzicky zdravý
 • ak má na bruchu jazvy od inej operácie, sú už zahojené
 • má od zákroku realistické očakávania a pozitívny postoj

Typy abdominoplastiky

Prístupov k riešeniu problému v oblasti brucha je niekoľko, záleží na konkrétnej situácii pacienta, jeho problémov a očakávaní. Jazvy, pooperačné obdobie a výsledok sa môže pri tom ktorom type prístupu líšiť.

Endoskopická abdominoplastika

je určená pre pacientov s diastázou rekti a je minimálne invazívna.

Miniabdominoplastika

Tu sa koriguje oblasť podbruška alebo nadbruška, kde hranicou zákroku je pupok. Zákrok je kratší a skôr sa odporúča mladším pacientom, ktorým sa rozostúpili brušné svaly.

Klasická abdominoplastika

alebo abdominálna lipektómia je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni tuk a koža, ktoré sa časom nahromadili v oblasti brucha a ktoré nie je možné  odstrániť inými zákrokmi. Tento zákrok  spevňuje svaly brušnej steny, uvoľnené po pôrode alebo dlhodobej obezite a výsledkom bude požadovaný efekt plochého brucha.

Lipoabdominoplastika

je kombinácia abdominoplastiky a liposukcie, sa používa najmä vtedy, keď je potrebné kožu napnúť a zároveň odstrániť podkožné tukové tkanivo alebo  nadbytočnú kožnú stenu. Súčasťou zákroku môže byť aj korekcia brušných svalov.

Umbilikoplastika

je plastická úprava pupočnej jazvy. Operácia nie je náročná, vykonáva sa v lokálnej anestézii a jazva sa nachádza vo vnútri pupku. Pri tejto operácii chirurg nepresúva pupok, ale mení jeho tvar. Väčšina pacientov si želá, aby pri zákroku bol vypuklý pupok  vtiahnutý dnu.

Liposukciu alebo abdominoplastiku?

V minulosti lekári neodporúčali liposukciu a abdominoplastiku kombinovať, ale zákroky uskutočniť zvlášť- zákrok Abdominoplastiky predstavuje väčší zásah do tela ako liposukcia. Oba zákroky sú spojené so zhoršeným prekrvením brušnej steny, preto sa plastickí chirurgovia obávali, že by mohlo dôjsť napríklad k nekróze.

V súčasnosti sa však čoraz častejšie využíva kombinácia obidvoch  dvoch zákrokov kedy sa zákrok kombinovaním abdominoplastiky a liposukcienazýva jedným slovom lipoabdominoplastika.

Moderné ultrazvukové či laserové liposukčné zariadenia umožňujú vykonať liposukciu a abdominoplastiku súčasne. Tento typ zákroku  prináša vynikajúce výsledky.

Laserová lipolýzaredukuje  nadbytočný tuk a stimuluje pokožku, aby tá začaka proces regenrácie a produkcie  kolagénu a elastických vlákien. To je mimoriadne dôležité v procese regenerácie zabezpečiť , aby pokožka po dvojzákroku zostala čo najpevnejšia. Za týmto účelom sa používa  moderná laserová liposukcia SlimLipo alebo aj ultrazvuková liposukcia VaserLipo.

Kedy stačí liposukcia?

Liposukcia je menej invazívna metóda ako abdominoplastika a na rozdiel od abdominoplastiky nezanecháva jazvy. Odporúča sa najmä v prípadoch, keď prebytočná koža nie je veľmi viditeľná a samotná koža je bez jaziev a strií. Preto je liposukcia často lepšou voľbou pre mladších pacientov, ktorých koža sa rýchlejšie regeneruje.

Otvorene s chirurgom prediskutujte svoje očakávania. Musí byť schopný popísať vám všetky možnosti a riziká, vrátane obmedzení každého postupu. Plastika brucha je rozsiahla operácia, preto teda venujte čas svojmu rozhodovania a neponáhľajte sa s ním. Zákrok sa realizuje v celkovej anestézii.

Pred zákrokom

Pre pozitívny výsledok zákroku a správne hojenie je dôležité byť pred operáciou  v čo najlepšom stave. Z tohto dôvodu je potrebné dodržiavať odporúčania chirurga, aby boli vaše telo a koža pripravené na operáciu aj rekonvalescenciu. Všeobecne sa odporúča:

 • Nefajčiť
 • Dodržiavať odporúčanú diétu
 • Používať dezinfekčné mydlo na telo kvôli infekcii.
 • Neužívať aspirín ani iné lieky obsahujúce salicyláty.
 • Udržovať pokožku hydratovanú

 

Niektorým ženám môže byť odporučené, aby mesiac pred abdominoplastikou prestali užívať antikoncepciu. Niektorí pacienti potrebujú najprv schudnúť, aby sa priblížili k svojej ideálnej hmotnosti .

Priebeh zákroku

Operácia trvá do 4 hodín v závislosti od konkrétneho prípadu. Používa sa celková anestézia a pacient zvyčajne strávi noc na klinike. Pri miniabdominoplastike alebo liposukcii brucha je možné zákrok vykonať v lokálnej anestézii a pod sedatívami. Miniabdominoplastika trvá približne do 2 hodín.

Ako pri každom chirurgickom zákroku je potrebné urobiť predoperačné vyšetrenie, zhotovia sa fotografie oblasti pred zákrokom, ktoré umožnia posúdiť stav pred a po.

Pri tomto zákroku sa urobí rez z jednej strany panvy k druhej nad líniou pubického ochlpenia. Veľkosť rezu záleží od miery kože a tuku, ktoré treba odstrániť. Chirurg pri zákroku spevní svaly pritiahnutím k sebe a zošije ich do novej pozície. Brušná stena sa spevní a obvod pása sa zúži. Prebytočná koža je odstránená. 

Operačnú ranu chirurg  uzavrie v niekoľkých vrstvách, väčšinou vstrebateľnými stehmi. Pod kožu sa vkladajú sacie drény a brušná stena je odľahčená kompresnou bandážou. Možno zároveň vykonať zákroky liposukcie a liposkulptúry, aby výsledná situácia bola čo najlepšia.  Pri  tomto zákroku sa odstránia aj strie v spodnej časti brucha.

Jazva, ktorá ostáva po tomto zákroku je nepatrná, pretože je umiestnená na vhodnom mieste. Časom je možné ju vyhladiť laserom.

Po 2 týždňoch sa môže pacient vracať do bežného života a po 6 týždňoch aj k športu a fyzicky náročnejším aktivitám. Organizmus sa stále zotavuje, treba postupne pridávať záťaž. Určité vhodné cvičenia dokonca napomáhajú hojeniu rany, prekrvujú oblasť čím urýchľujú proces.

Počas celého tohto procesu sa nosí kompresná bielizeň, ktorá vyvíja tlak a drží pevne svaly brucha a celkovú hmotu. Bielizeň sa nosí 4 až 6 týždňov. Po zákroku je vhodný diétny režim aby sa nezaťažovala peristaltika. 

Odporúča sa aj starostlivosť o jazvu jej masírovaním, prítlakom s použitím krémov na to určených, nevystavovať ju slnku.

Výsledok abdominoplastiky

Reálne výsledky je možno vidieť po niekoľkých mesiacoch, avšak prvotný efekt sa dostaví bezprostredne po zákroku. U každého človeka je dĺžka a schopnosť hojenia individuálna. Jazva sa vyvíja až dva roky.  U každého jedinca je doba hojenia a rekonvalescencie individuálna, no konečné výsledky budú viditeľné po jednom roku a jazva sa vyvíja počas nasledujúcich dvoch rokov. Výsledky abdominoplastiky sú trvalé, o to viac, ak sa dodržiava odporučená strava a cvičenie avšak môže dôjsť k opätovnému nahromadeniu tuku. Ovplyvňujúcimi faktormi sú aj tehotenstvo a proces starnutia.

Komplikácie po abdominoplastike

Abdominoplastika je rozsiahly zákrok a isté riziko je vždy prítomné.

Možné komplikácie sú:

 • asymetria brucha – asymetrické umiestnenie pupku
 • hromadenie tkanivového moku v podkoží (seróm) – nutné zaviesť drén a injekčne vysávať
 • modriny
 • keloidné jazvy
 • infekcia v operačnej rane 
 • krvácanie 
 • strata citu v operovanej oblasti – často ide o prechodnú komplikáciu, ktorá vznikla prerušením povrchových nervov
 • otvorenie rany – vplyvom mechanického násilia
 • pseudocysty –  častá, nezávažná komplikácia , vznik drobných káps plniacich sa tekutinou
 • alergická reakcia
 • nekróza
 • trombóza žíl – možnosť predísť jej pravidelným pohybom a chôdzou po operácii
 • nespokojnosť s výsledkom