Vyvážené rozloženie tuku a proporcionálny obrys patria medzi základné aspekty príťažlivého ľudského tela.

Liposukciou sa dajú zreformovať a vytvarovať línie vášho tela. Mnoho ľudí trpí trvalým regionálnym ukladaním tuku, ktorý nedokážu zredukovať alebo preformovať napriek diéte a pravidelnému cvičeniu. Liposukcia je moderný postup, ktorý poskytuje riešenie tohto pretrvávajúceho regionálneho problému ukladania tuku, ktorý vedie k neestetickému vzhľadu celkovej línie tela.

Čo je liposukcia

Liposukcia je chirurgický zákrok aplikovaný na pretvorenie a reguláciu nevyváženého ukladania tuku v tele. Liposukcia, ktorá je obzvlášť efektívnym riešením regionálneho ukladania tuku, sa využíva aj ako pomocný prvok pri mnohých zákrokoch estetickej chirurgie. Napríklad liposukcia sa používa pri operáciách gynekomastoe – pri problémoch so zväčšenými prsníkmi u mužov.

Pri operáciách na zameraných na estetickú koorekciu kolena sa tukové tkanivo môže odobrať z inej časti tela pacienta a pridať do problematickej oblasti. Stručne povedané, liposukcia je veľmi bežný postup používaný na zlepšenie a zefektívnenie výsledkov estetického chirurgického zákroku.

Liposukčné operácie sa robia hlavne pri pretrvávajúcich regionálnych tukových ložiskách, ktoré sú odolné voči diétam a cvičeniu. Táto oblasť, ktorá spôsobuje vydutú oblasť, môže byť odstránená aplikáciou liposukcie, aby sa obnovila prirodzená kontúra.

V súčasnosti sa v estetickej chirurgii používa mnoho rôznych typov liposukcie. Účelom všetkých typov liposukcie je zbaviť sa tuku a poskytnúť pacientovi korekciu siluety alebo podporiť iný estetický chirurgický zákrok. Líšia sa z hľadiska výhod a účinnosti.

Pri Turmescentnej liposukcii sa do problematickej oblasti vstrekne anestetický roztok na rozšírenie oblasti, aby sa minimalizovalo krvácanie a pooperačné nepohodlie.

Pri Ultrazvukovej liposukcii sa ultrazvuková energia využíva na jednoduchšie a rýchlejšie odstránenie väčšieho množstva tuku uvoľnením tukového tkaniva.

A Laserová liposukcia sa vykonáva pomocou laserových technológií známych pod obchodnými názvami Smartlipo alebo Slimlipo. Okrem toho existujú metódy liposkulptúry.

Ako prebieha liposukcia

Liposukcia môže byť vykonaná v lokálnej anestézii, ak sa použije samotná a nie ako pomocná technika pri inej estetickej operácii. Môže byť tiež preferovaná celková anestézia. O spôsobe anestézie rozhodne chirurg.

V blízkosti ošetrovanej oblasti sa vykoná jeden alebo viac rezov. Cez tieto rezy sa vkladajú tenké kanyly alebo veľmi tenké trubičky v závislosti od techniky, ktorá sa má použiť. Vibrácia prístroja pod vedením chirurga roztopí podkožné tukové tkanivá a umožní ich odstránenie z tela. Trvanie procedúry závisí od veľkosti plochy a množstva odsávaného tuku.

Post-liposukcia

Dnešnými technikami liposukcie sú opuchy, modriny na pokožke minimalizované. Väčšina pacientov môže niekoľko dní po zákroku pokračovať v každodennom živote tam, kde prestali, v závislosti od rozsahu zákroku a fyzickej náročnosti ich každodenného života. Hoci bolesť závisí od prahu bolesti pacienta, mnohí pacienti môžu prejsť obdobím zotavenia bez akýchkoľvek liekov proti bolesti.

Ak je to potrebné, chirurg vám môže odporučiť nosiť po liposukcii sťahujúci korzet. Ide o aplikáciu zameranú na prevenciu kontrakcie kože a opuchu. Jazvy po malých rezoch sa zotavia v priebehu niekoľkých týždňov a po roku úplne zmiznú.

Aplikačné polia liposukcie

Časti tela, ktoré môžu byť ošetrené aplikáciou liposukcie, sú rozdielne pre mužov a ženy. Najbežnejšie ošetrované oblasti u žien sú brucho, prsia, boky, vonkajšie stehná, predná strana stehien, vnútorná strana stehien, kolená, paže, gluteálna oblasť, líca a krk. Muži tvoria približne 15-25% liposukčných pacientov a najčastejšie ošetrované oblasti u mužov sú brada, oblasť krku, brucho, lopatky a hrudník.

Čo liposukcia brucha nedokáže

Liposukčná plastická chirurgia má byť skôr postupom na odbúravanie tuku než na chudnutie. Je najvhodnejšia na ošetrenie tukových usadenín v špecifických oblastiach. Tieto tukové ložiská nereagujú na cvičenie, najmä okolo stehien, bokov, brucha a zadku.

Pacient môže týmto postupom trochu schudnúť, ale pravdepodobne to nepovedie k výraznému zníženiu hmotnosti. Okrem toho liposukcia nemôže liečiť problém brucha, ktorý je vyduté v dôsledku uvoľnenej  brušnej steny. Nedokáže napnúť uvoľnenú kožu. Niekedy sa liposukcia vykonáva spolu so zatiahnutím brucha, aby sa účinne sploštila vysunutá oblasť brucha.

Postoperačné hojenie

Po liposukcii pacienti zvyčajne nepotrebujú žiadne lieky proti bolesti. Bolesť je podobná pocitu pálenia po agresívnom cvičení, podobne ako bolesť svalov alebo pri spálení slnkom. Intenzita je najvyššia pri dotyku alebo ohnutí pokožky, napríklad pri nastupovaní alebo vystupovaní z vozidla, nehybnom sedení na stoličke alebo pri prevrátení v posteli.