Zmenšenie vysokého čela

Operácia zameraná na zmenšenie vysokého čela je kozmetická procedúra, ktorá môže pomôcť znížiť výšku čela a uviesť do harmónie jednotlivé pomery prvkov tváre.

Väčšie čelo môže byť spôsobené genetikou, vypadávaním vlasov alebo inými kozmetickými procedúrami. Táto chirurgická možnosť – tiež známa ako operácia na zníženie vlasovej línie – môže pomôcť vyrovnať proporcie tváre. Je to odlišné od procedúry liftingu obočia.

Čo zahŕňa postup zmenšenia čela?

Operácia zmenšenia čela je chirurgický zákrok, ktorý sa zvyčajne vykonáva v celkovej anestézii. Lokálne anestetikum sa používa aj v oblasti čela na zníženie bolesti a krvácania.

Postup zákroku

Plastický chirurg vykoná počas zákroku nasledujúce kroky:

Vlasová línia a oblasť čela, ktoré sa má odstrániť, budú označené chirurgickou značkou na povrchu čela. Veľká pozornosť sa venuje tomu, aby hranica pozdĺž vlasovej línie zachovala vlasové folikuly a nervy.

Celé čelo, od línie vlasov až po miesto tesne nad obočím, sa znecitliví pomocou lokálneho anestetika.

Rez sa vedie pozdĺž označenej oblasti čela a vlasovej línie (nazývaný aj pretrichiálny rez). Chirurg opatrne oddelí kožu od spojivového tkaniva pod ňou a odstráni označenú oblasť.

Horný rez pozdĺž línie vlasov sa potom stiahne nadol, aby sa spojil s rezom na čele. Tým sa medzera uzavrie a čelo sa skráti.

Pokožka je zošitá spôsobom, ktorý minimalizuje tvorbu jaziev a je takmer úplne skrytá líniou vlasov pri opätovnom raste vlasov.

Je potrebné poznamenať, že aj keď operácia zmenšenia čela znižuje výšku čela a môže zmeniť vzhľad obočia, nemusí nutne obočie zdvihnúť.

V prípade potreby je možné súčasne s operáciou zníženia vlasovej línie vykonať aj samostatný chirurgický zákrok nazývaný lifting obočia.

Zotavenie

Väčšina ľudí sa môže vrátiť domov do niekoľkých hodín po operácii. Po vyše týždni sa odstránia stehy.

Rovnako ako pri každom chirurgickom zákroku, ktorý zahŕňa rez, je potrebné venovať veľkú pozornosť tomu, aby bola rana čistá a aby sa mohla správne zahojiť.

Kto je vhodným kandidátom na operáciu zmenšenia čela?

Operácia zmenšenia čela sa môže použiť na vyváženie proporcií celkovej štruktúry tváre. 

Operáciu na zníženie čela môžete využiť, ak máte:

 • vysokú líniu vlasov a chcete ju znížiť
 • veľké čelo a chcete ho zmenšiť
 • husté vlasy, ktoré sú neúmerné výške vašej vlasovej línie
 • nízke alebo ťažké obočie a zámer zmeniť proporcie svojej tváre
 • nedávno ste si nechali urobiť úpravu obočia a chcete posunúť líniu vlasov dopredu

 

Avšak, aj s týmito kritériami nie každý je vhodným kandidátom na operáciu zmenšenia čela, každý prípad je individuálny.

Pre úspešnú operáciu zmenšenia čela je potrebné mať dobrú flexibilitu  pokožky hlavy (schopnosť pružnosti sa tkaniva pokožky hlavy). 

Ak je prítomná rodinná anamnéza plešatenia, operácia zmenšenia čela nemusí byť vhodná.

Aké sú potenciálne riziká a vedľajšie účinky?

Všetky chirurgické zákroky so sebou prinášajú riziká. Riziká chirurgického zákroku na zníženie čela zahŕňajú:

 • krvácanie počas a po operácii
 • vedľajšie účinky celkovej anestézie
 • alergia na celkovú alebo lokálnu anestéziu
 • infekcia oblasti rezu
 • poškodenie nervu v mieste rezu
 • parestézia v mieste chirurgického zákroku
 • vypadávanie vlasov tam, kde bola vlasová línia prerezaná
 • zjazvenie po zahojení rezu

Pre väčšinu ľudí výhody chirurgického zákroku na zníženie čela prevažujú nad rizikami. Ak operáciu vykonáva skúsený, zručný odborník, riziko viditeľnej jazvy a dlhodobých účinkov je minimálne.

Pri problematike vysokého čela odporúčame aj možnosť zákroku – Niťový lifting a Transplantácia vlasovej línie, ktoré by mohli byť pre Váš problém tiež možným riešením. 

 

Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.