Táto metóda sa nazýva aj PRP metóda  – Platelet Rich Plasma. Metóda injekcií s plazmou bohatou na krvné doštičky získava na popularite pri rôznych ochoreniach, od športových zranení až po vypadávanie vlasov. Liečba využíva vlastné krvinky pacienta na urýchlenie hojenia v určitej oblasti.

Liečba PRP môže pomôcť pri podpore hojenia rán pri traume a poranení kĺbov. Táto technika môže riešiť aj mužskú plešivosť, stimulovať rast transplantácie vlasov a zlepšiť ďalšie kozmetické procedúry.

Výsledky liečby PRP sú najvýraznejšie po niekoľkých týždňoch v prípade injekcií do kĺbov a šiestich mesiacoch v prípade injekcií do pokožky hlavy a nie sú trvalé; pacienti môžu potrebovať ďalšie injekcie na pokyn svojho lekára.

Nakoľko liečba využíva vlastné tkanivá pacienta, injekcie PRP sú bezpečné a môžu sa podávať samostatne alebo v spojení s inými postupmi.

Čo je plazma bohatá na krvné doštičky?

Plazma bohatá na krvné doštičky pozostáva z dvoch prvkov:

Plazmy alebo tekutej časti krvi a krvných doštičiek, čo je typ krvných buniek, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri hojení celého tela.

Krvné doštičky sú známe svojou zrážanlivosťou, ale obsahujú aj rastové faktory, ktoré dokážu spustiť reprodukciu buniek a stimulovať regeneráciu či hojenie tkaniva v ošetrovanej oblasti. Plazma bohatá na krvné doštičky je jednoducho krv, ktorá obsahuje viac krvných doštičiek ako normálne.

Na vytvorenie plazmy bohatej na krvné doštičky lekári odoberú vzorku krvi od pacienta a umiestnia ju do zariadenia nazývaného centrifúga, ktorá rýchlo otáča vzorku, oddeľuje ostatné zložky krvi od krvných doštičiek a koncentruje ich v plazme.

Čo je injekcia PRP?

Po vytvorení plazmy bohatej na krvné doštičky zo vzorky krvi pacienta sa tento roztok vstrekne do cieľovej oblasti, ako je poranené koleno alebo šľacha. V niektorých prípadoch môže lekár použiť ultrazvuk na vedenie injekcie. Cieľom je zvýšiť koncentráciu špecifických bioproteínov alebo hormónov, nazývaných rastové faktory, v špecifickej oblasti, aby sa urýchlil proces hojenia.

Mechanizmus injekcií PRP nie je úplne objasnený. Štúdie ukazujú, že zvýšená koncentrácia rastových faktorov v plazme bohatej na krvné doštičky môže stimulovať alebo urýchliť proces hojenia, skrátiť čas hojenia zranení, znížiť bolesť a dokonca podporiť rast vlasov.

Na čo sa liečba PRP používa?

Injekcie PRP môžu byť schopné liečiť celý radmuskuloskeletálnych poranení a stavov. Urýchľujú proces hojenia. Napríklad chronické poranenia šliach, ako je tenisový lakeť alebo skokanské koleno, sa často hoja dlho, takže pridanie injekcií PRP do liečebného režimu môže pomôcť stimulovať proces hojenia, znížiť bolesť a umožniť skorší návrat k aktivitám. PRP sa výrazne využíva aj v Estetickej medicíne a ako podpora riešenia problémov Plastickej chirurgie.

Strata vlasov

Injekcie PRP môžu byť účinné pri liečbe mužskej plešivosti, a to ako pri prevencii vypadávania vlasov, tak pri podpore rastu nových vlasov. PRP môže tiež pomôcť pri stimulácii rastu vlasov po transplantácii vlasov.

Omladenie pleti

Injekcie PRP sa používajú aj ako liečba proti starnutiu, ale existuje len málo dôkazov o tom, že PRP redukuje vrásky a iné známky starnutia.

Riziká a vedľajšie účinky terapie PRP

Injekcia PRP je postup s nízkym rizikom a zvyčajne nespôsobuje závažné vedľajšie účinky. Procedúra zahŕňa odber krvi, takže by ste sa mali predtým uistiť, že ste hydratovaní a jedli, aby ste predišli pocitu závratov. Po zákroku môžete pociťovať bolesť a modriny v mieste vpichu.

Pretože injekcie PRP pozostávajú z vlastných buniek a plazmy pacienta, riziko alergickej reakcie je oveľa nižšie ako pri iných injekčných liekoch, ako sú kortikosteroidy. Menej časté riziká injekcií PRP zahŕňajú:

  • Krvácanie
  • Poškodenie tkaniva
  • Infekcia
  • Poranenia nervovň


Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.