Facelift, tiež známy ako rytidektómia, je všeobecný termín pre akýkoľvek chirurgický zákrok, ktorý zlepšuje známky starnutia na tvári a krku premiestnením alebo odstránením kože, tuku alebo svalov.

 Známky starnutia, ktoré môže facelift obnoviť, zahŕňajú:

 • Uvoľnená, ochabnutá pokožka na tvári
 • Hlboké záhyby alebo ryhy medzi nosom a kútikmi úst
 • Úbytok alebo chýbajúci tuk na tvári
 • Ovisnutá koža na lícach a/alebo čeľusti (známa ako čeľuste)
 • Voľná koža a prebytočný tuk na krku, ktorý vyzerá ako „dvojitá brada“
 • Vrásky okolo úst
 

Facelifting sa považuje za kozmetickú regeneračnú operáciu a nemôže zásadne zmeniť vzhľad ani zastaviť proces starnutia. Nedokáže tiež liečiť povrchové vrásky, poškodenie slnkom alebo nepravidelnosti vo farbe pleti. Faceliftingy sú veľmi individualizované operácie, ktoré sú jedinečné pre tvár každého človeka a jeho výsledné ciele.

Tvár je prvým miestom, kde ako prvé pociťujeme účinky starnutia. Pokožka tváre, ktorá neodolá gravitácii a zmenšený objem tváre sú prvými indikátormi nástupu starnutia.

Facelifting je vhodný nástroj na osvieženie a omladenie tváre a na určité zastavenie času. Pri faceliftingu sa odstraňuje nielen oblasť tváre, ale aj ochabnutá pokožka tváre a krku a tukové usadeniny pod bradou, čím sa vyrysujú črty tváre zaobalené do tukových vrstiev alebo pod zošúverenou pokožkou.

 

Ako sa vykonáva faceliftingová operácia?

Plastický chirurg, ktorý operáciu vykoná, pacienta vyšetrí a pred operáciou sa urobia lekárske snímky. Počas vyšetrenia by sa mal lekár oboznámiť s celou anamnézou, liekmi, alergiami na lieky a všetkými ďalšími informáciami. Lekár tieto informácie vyhodnotí a bude informovať pacienta o podrobnostiach, ktoré je potrebné vykonať pred operáciou. Pohovor a vyšetrenie pred operáciou a dôvera pacienta k lekárovi sú rovnako dôležité ako samotný zákrok. Preto je prospešné, aby si lekár a pacient navzájom kládli otázky. Lekár odpovie na otázky o faceliftingu a metóde, ktorá sa plánuje použiť a zmeria tvár pacienta.

Estetika faceliftingu začína metódou lokálnej alebo celkovej anestézie, ktorá je pre pacienta vhodná. Pri estetickom faceliftingu sa chirurgické rezy vykonávajú pozdĺž línie vlasov a za uchom. Podkožné tkanivo sa koriguje natiahnutím v oblasti tváre a krku, kde sa tvorí ochabnutá koža a vrásky. Tuk obohatený o kmeňové bunky, ktorý sa zbiera z inej časti tela, sa môže preniesť do potrebných oblastí. Po facelifte sa prinavráti  prirodzený vzhľad.

Ako vyzerá jazva po facelifte?

Vo všeobecnosti sa pri tradičných faceliftových operáciách rezy vykonávajú priamo vo vnútri vlasovej línie na čele, siahajú až k uchu a končia na spodnej časti hlavy. Tukové tkanivo, podbradok, oblasť tváre a krku sa upraví, prebytočné partie sa odstránia a premiestnia. Zostarnutý a ochabnutý krk je pretvarovaný rezom pod bradou. Obvod ucha, očné viečka a oblasti hornej pery sa upravia pomocou malých rezov na premiestnenie. Estetickým zákrokom na uzavretie rezov sa venuje maximálna pozornosť; rezy sú uzavreté maskovaním do línie vlasov a prirodzenej línie uší.

Aké sú rôzne druhy faceliftov?

Existuje viacero druhov operácií faceliftingu v závislosti od toho, na ktoré oblasti tváre a krku sú cielené.

Typy operácií faceliftingu zahŕňajú:

 

Tradičný facelift

Tradičná operácia faceliftu zahŕňa rezy okolo uší, vlasovú líniu a pod bradou. Chirurg oddelí pokožku od tkanív pod ňou a napne svaly a ďalšie podporné štruktúry tváre a krku. Podľa potreby odstráni prebytočný tuk na krku a lalokoch. Chirurg potom znovu umiestni vašu pokožku na tvár prirodzeným spôsobom a odstráni prebytočnú kožu. Táto operácia sa všeobecne odporúča ľuďom, ktorí chcú optimálne zlepšenie stredného až výrazného starnutia tváre.

SMAS facelift (SMAS rhytidektómia)

SMAS  je povrchový muskulo- aponeurotický systém, svalová vrstva  tváre sa dostáva na spodné dve tretiny tváre. Pri tomto chirurgickom zákroku chirurg napne svaly a odstráni prebytočnú kožu a/alebo tuk na lícach a spodnej časti tváre. Facelift SMAS je variáciou tradičného faceliftu.

Hlboký facelift

Pri hlbokom faceliftingu chirurg zdvihne svalovú vrstvu tváre, tuk a kožu ako jeden celok. Hĺbkové liftingy vo všeobecnosti riešia viacero oblastí tváre súčasne.

Lifting strednej časti tváre

Operácia strednej časti tváre ošetrí oblasť líc tváre. Chirurg premiestni tuk v lícach a napne pokožku v oblasti líc.

Mini-facelift

Operácie mini-facelift sa zameriavajú na pozdvihnutie spodnej časti tváre a oblasti krku. Je to rýchlejšia a menej invazívna operácia ako iné operácie faceliftingu. Chirurgovia zvyčajne odporúčajú mini-facelifting ľuďom, ktorí sú mladší a majú len skoré známky ochabnutia tváre.

Kožný facelift

Kožný facelifting zahŕňa iba pokožku a zvyčajne sa zameriava na krk a spodnú časť tváre.

V mnohých prípadoch ľudia, ktorí podstúpia facelifting, podstúpia iné procedúry súčasne s operáciou faceliftu, nakoľko je to efektívne, napríklad zákroky ako:

 • Blefaroplastika (zdvihnutie viečok)
 • Rhinoplastika (operácia nosa)
 • Implantáty na tvár
 • Úprava obočia
 • Tekutý lifting tváre s injekčnými dermálnymi výplňami
 • Omladenie čeľuste
 • Chemický peeling
 • Laserový resurfacing pokožky
 

Najlepšími kandidátmi na operáciu faceliftingu sú tí pacienti, ktorí majú známky starnutia tváre, ale stále majú určitú elasticitu pokožky. Vo všeobecnosti to zahŕňa pacientov vo veku 40 až 60 rokov, hoci aj ľudia, ktorí sú mladší alebo starší ako tento rozsah, môžu byť niekedy tiež kandidátmi na operáciu.

Facelifting je jednou z najbežnejších operácií plastickej chirurgie.

Každá operácia faceliftingu je špecifická pre jedinečnú tvár a ciele danej osoby, preto je dôležité, aby sa pacient pred operáciou dôkladne porozprával s chirurgom o týchto témach:

 • Želania a ciele pre plastickú operáciu tváre
 • Zdravotné ťažkosti, alergie a/alebo lekárske ošetrenia
 • Súčasné lieky, vitamíny, výživové doplnky, užívanie alkoholu, tabaku a drog
 • Predchádzajúce operácie
 • Zhodnotenie celkového fyzického zdravia
 • Zhodnotenie psychického a emocionálneho zdravia
 • Diskusia o možnostiach faceliftu
 • Meranie, prieskum tváre a realizácia klinických fotografií a odporučenie určitých typov liftingu
 • Diskusia o pravdepodobných výsledkoch faceliftingu a akékoľvek riziká alebo potenciálne komplikácie operácie
 • Diskusia o type anestézie


Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.