Bukálna lipektómia alebo odstránenie bukálneho tuku na lícach je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstránia prebytočné ložiskové tukové vankúšiky z bukálneho priestoru, ktorý sa nachádza pod lícnymi kosťami po bokoch tváre. Tento zákrok pomáha vytvoriť tvarovanejšiu a kontúrovanejšiu tvár. Výsledkom odstránenia bukálneho tuku sú vyrysovanejšie črty tváre a sa tvár javí štíhlejšia so zvýraznenými lícnymi kosťami. Pre pochopenie sa zvykne uviesť príklad, že tvár v tvare písmena U je skrášlená do tvaru písmena V. Zákrok sa vykonáva v narkóze alebo so sedatívami.

Počas estetického vyšetrenia tváre sa lekár spýta pacienta na estetické ciele, prehodnotí možnosti a vysvetlí, čo sa dá reálne dosiahnuť estetickým odstránením bukálneho tuku.

Zákrok bukálnej lipektómie

Vekom sa v lícach môže ukladať tuk aj u osôb, ktoré netrpia nadváhou a u každého jedinca sa tak deje jedinečným spôsobom. Dá sa to pozorovať na fotografiách spred pár rokov a na súčasných fotografiách.

Pacienti s okrúhlymi, plnými lícami, ktorí hľadajú lepšie vyrysovanie tváre bývajú vhodnými kandidátmi na odstránenie bukálneho tuku. Popri odstránení bukálneho tuku je vhodné zvážiť aj ďalšie zákroky, ktoré by sa mohli vykonať zároveň, aby sa dosiahol ideálny stav tváre. Často sa súčasne vykonáva aj submentálna liposukcia, zväčšenie brady a použitie injekcií na prenos tuku do tváre alebo výplne, aby sa dosiahol čo najuspokojivejší výsledok. Operácia sa vykonáva ambulantne v lokálnej anestézii.

Čo očakávať po odstránení bukálneho tuku

Po operácii na odstránenie bukálneho tuku môže dôjsť k miernemu opuchu a citlivosti na spodnej časti tváre. S bolesťou sa objaví mierna modrina. Odporúča sa dodržiavať špeciálnu diétu zahŕňajúcu nekyslé jedlo na určitý čas a spánok s hlavou podloženou vysoko a vyplachovať si ústa antiseptickým ústnym výplachom.

Modriny a opuchy spojené s chirurgickým zákrokom sa dajú dobre zvládnuť studeným obkladom a zdvihnutím hlavy, pričom väčšina ustúpi do dvoch týždňov po operácii. Keď sa edém znižuje, výsledky možno vidieť v priebehu jedného alebo dvoch týždňov Opuch zmizne približne o 3 dni neskôr. Pooperačná bolesť je zvyčajne dobre zvládnuteľná predpísanými liekmi proti bolesti. Výsledky estetiky líc však môžu trvať niekoľko mesiacov. Zlepšenie vzhľadu tváre sa zvyčajne pozoruje dva až tri mesiace po operácii.

Jedinečnosť prístupu ku každému pacientovi

Každý postup bukálnej lipektómie je jedinečný a prispôsobený individuálnemu pacientovi. Preto sa typy použitých rezov, ako aj rozsah opuchov, modrín a citlivosti, ktoré sa vyskytujú po operácii, budú líšiť v závislosti od pacienta. Rezy sa zvyčajne umiestňujú do úst a rany sú po odstránení tuku  uzavreté rozpustnými stehmi.

Pacienti s tenkými, úzkymi tvárami by sa tejto operácii mali vyhnúť, pretože ich tvár môže starnúť viac so znížením objemu. Estetické výsledky sú trvalé. Ak však v budúcnosti výrazne priberiete, vaše líca sa môžu znova naplniť, ale už to nebude také zlé ako predtým.

Čo je to estetická tvár?

Tvár je prvé miesto, ktoré pri stretnutí s človekom upúta našu pozornosť. Aj keď nos, ústa, líca, pery, farbu očí a vlasy spočiatku neskúmame oddelene, slúžia ku kráse tváre ako jej neoddeliteľná súčasť.

Tvár a zlatý pomer

Kritériá krásy ľudí v skutočnosti súvisia s proporcionálnym rozložením prvkov a prítomným percentom tkaniva.  Možno povedať, že krása ľudí je spojená s tzv. zlatým rezom, ktorý napríklad používal aj Leonardo da Vinci pri svojich fantastických dielach. Zlatý rez je možné vyjadriť ako percento každého prvku a estetický súlad tváre s týmito hodnotami. Správny pomer vyvoláva vnímanie krásy. Ak má človek tvár so zlatým rezom, tak to bude tvár, ktorá je obdivovaná. Brada a trojuholníkové lícne oblasti sú najdôležitejšími prvkami zlatého rezu tváre. S týmto pomerom vyzerá tvár mlado, príťažlivo a esteticky. Napríklad základ hollywoodskej estetiky líc je založený na zlatom reze, výrazných lícnych kostiach a oblasti úžšej brady.

 

Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.