Otoplastika – tiež známa ako estetická  chirurgia uší – je postup na zmenu tvaru, polohy alebo veľkosti uší.

Odstávajúce uši sú estetickým problémom, ktorý ovplyvňuje sebavedomie jednotlivcov bez ohľadu na ich vek. Ak je problém výrazný, uši pôsobia rušivým dojmom a nepriaznivo upútavajú pozornosť.

Problém odstávajúcich uší je dedičný a je spôsobený skutočnosťou, že štruktúra uší tvorí väčší uhol medzi uchom a hlavou ako zvyčajne. Očakáva sa, že uši budú mať uhol v priemernej vzdialenosti 1 cm od hlavy a táto anomália nastáva, keď je vzdialenosť príliš veľká.

Môžete sa rozhodnúť pre otoplastiku – plastickú operáciu uší, ak vás trápi, ako ďaleko vám odstávajú uši od hlavy. Tento zákrok môžete zvážiť aj keď sú vaše uši  zdeformované v dôsledku zranenia alebo vrodenej chyby.

Otoplastika môže byť vykonaná v akomkoľvek veku po tom, čo uši dosiahli svoju plnú veľkosť – zvyčajne po 5 rokoch  až do dospelosti. Ak sa dieťa narodí s výraznými ušami a určitými ďalšími problémami s tvarom uší, dlahovanie môže tieto problémy úspešne vyriešiť, ak sa začne ihneď po narodení.

Otoplastiku môžete zvážiť, ak:

 • Vaše ucho alebo uši trčia príliš ďaleko od hlavy
 • Vaše uši sú veľké v pomere k hlave
 • Nie ste spokojný s predchádzajúcou operáciou ucha
 •  

Otoplastika sa zvyčajne robí na oboch ušiach, aby sa optimalizovala symetria. Otoplastika nezmení umiestnenie uší ani schopnosť počuť.

Riziká

Otoplastika, rovnako ako akýkoľvek iný typ veľkého chirurgického zákroku, má riziká, vrátane rizika krvácania, infekcie a nežiaducej reakcie na anestéziu.

Ďalšie riziká spojené s otoplastikou zahŕňajú:

 • Zatiaľ čo jazvy sú trvalé, pravdepodobne budú skryté za ušami alebo v záhyboch uší.
 • Asymetria v umiestnení uší. Môže k tomu dôjsť v dôsledku zmien počas procesu hojenia. Operácia tiež nemusí úspešne opraviť existujúcu asymetriu.
 • Zmeny v pocite kože. Počas otoplastiky môže určitá zmena polohy uší dočasne ovplyvniť kožný pocit v danej oblasti. Zriedkavo sú zmeny trvalé.
 • Alergická reakcia. Je možné, že sa dostaví alergická reakcia na chirurgickú pásku alebo iné materiály použité počas alebo po zákroku.
 • Problémy so stehmi. Stehy používané na zabezpečenie nového tvaru ucha sa môžu dostať na povrch kože a je potrebné ich odstrániť. To môže spôsobiť zápal postihnutej kože.
 • Nadmerná korekcia. Otoplastika môže vytvoriť neprirodzené obrysy, vďaka ktorým sa uši zdajú byť prišpendlené.

Ako sa pripraviť

Lekár skontroluje anamnézu pacienta, užívanie liekov, vyšetrí uši – umiestnenie, veľkosť, tvar a symetriu. Porozpráva sa o očakávaniach pacienta. Tiež bude potrebné naplánovať odvoz domov a zotrvanie počas prvej noci zotavovania.

Niekedy sa postup vykonáva sedáciou a lokálnou anestéziou, ktorá znecitliví iba časť  tela. V iných prípadoch môže byť pred zákrokom podaná celková anestézia.

Otoplastické techniky sa líšia v závislosti od toho, aký druh korekcie je potrebný. Konkrétna technika, ktorú plastický chirurg zvolí, určí umiestnenie rezov a výsledných jaziev.

Lekár môže urobiť rezy:

 • Na zadnej strane uší
 • Vo vnútorných záhyboch vašich uší
 

Po vykonaní rezov môže váš lekár odstrániť prebytočnú chrupavku a kožu,  zloží chrupavku do správnej polohy a zaistí ju vnútornými stehmi. Na uzavretie rezov sa použijú ďalšie stehy.

Procedúra zvyčajne trvá asi dve hodiny. Po otoplastike budú vaše uši zakryté obväzmi na ochranu a podporu. Pravdepodobne budete cítiť určité nepohodlie a svrbenie.

Po zákroku sa neodporúča spať na boku.

 

Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.