Operácia očných viečok – Blepharoplastika

Oči sú veľmi dôležitou časťou tela. Sú chránené očným okolím a viečkami. Pohybujú sa aj v rámci malého mimického gesta, ktoré denne mnohokrát urobíme, alebo ak prežívame rôzne pocity a emócie, naše oči reagujú pohybom a viečka, ktoré ich chránia, tiež urobia denne neuveriteľné milióny pohybov.

Okrem toho, že je očné okolie také pohyblivé, má aj najcitlivejšiu textúru – najtenšiu pokožku a je najviac vystavené slnečnému žiareniu. V očiach, na viečkach, na čele a pod očami sa ako prvé začínajú objavovať známky starnutia.

Estetika očných viečok, tiež známa ako blefaroplastika, je plastická chirurgia určená na omladenie a pretvorenie starnúceho horného a/alebo dolného viečka. Estetika očných viečok odstraňuje pocit opuchu pod hornými a dolnými viečkami. Operáciu je možné vykonať na horných viečkach, dolných viečkach alebo oboje. Keď sa skorigujú naraz horné a dolné viečka, prejaví sa to ako periorbitálne omladenie.

Prečo je potrebné venovať pozornosť očným viečkam?

Oči a oblasť očí sú oblasťou, na ktorú sa človek zameriava pri pohľade, rozhovore. Túto oblasť aj najviac pozorujeme pri pohľade do zrkadla počas každodennej rutiny. Všimneme si známky starnutia v okolí očí a máme pocit, že vidíme unavenú vekom ochabnutú tvár s ovisnutou pokožkou. Očné viečka strácajú pružnosť, akoby sa krčia, aj pri líčení ženy vo vyššom veku pociťujú problém nalíčiť sa ako kedysi.

Vekom očné viečka nenesú dobre očné tiene, líčenie býva rozmazané, nahromadené v záhyboch pokrčenej jemnej kože. Zmena očných viečok mení nielen náš pohľad, ktorý býva menej iskrivý, ak prekrývajú oči ale aj zrak. Ten sa kvôli prekážke vo výhľade časom tiež zhoršuje.  Vek, anatómia človeka, pohlavie, osobitné danosti, etnikum aj veľkosť očného okolia sa líšia a pôsobia rôzne na vývoj tejto situácie.

U žien je obočie a viečko vyššie a klenuté a línia očných viečok je menej zreteľná v porovnaní s mužmi. U mužov je obočie viac vyčnievajúce a línia viečok je bližšie k okraju viečok. Rasovo majú ľudia Ázie a Ďalekého východu úplne iný tvar očí a viečok. Všetky tieto informácie berú špecializovaní chirurgovia do úvahy, aby vytvorili správnu  očnú a obvodovú líniu vhodnú pre každú osobitnú anatómiu.

Čo sa odporúča vykonať pri riešení estetiky očných viečok?

Je potrebné nazerať na očné viečka v celom ich kontexte – anatómia tváre, postavenie obočia, stav a hrúbka kože na viečku, očné okolie a jeho stav. Ideálne je plánovať korekciu viečok k situácii ako k celku spomenutých častí, nevyriešiť iba problém viečok samotných ale vykonať viacero potrebných korektúr, aby sa dosiahol ideálny výsledok – živý a svieži vzhľad.

Medzi najčastejšie problémy očných viečok patrí ptóza (padnutie očných viečok), kohútia stopa, vačky a kruhy pod očami, prepadnutie okolia pod očami a nad lícami. Všetky tieto problémy je možné úspešne riešiť a sú prospešné nielen pre vzhľad ale aj zdravotne. Napríklad pri ptóze viečka, keď sa zhorší zorný uhol čiastočným prekrytím zrenice, dochádza k bolestiam hlavy.

Čo sa deje s viečkami vekom?

Horné a dolné viečka podstupujú nápor aj gravitáciou aj ťahom smerom k usádzaniu tuku na tvári, koža sa uvoľňuje, ochabuje. Horne viečka bývajú vyťahané a prevísajú, spodné bývajú opuchnuté a objavujú sa kruhy pod očami. Všetky tieto problémy sa dajú riešiť v rámci blefaroplastiky – estetiky viečok.

U niektorých pacientov, aj keď vek nie je primárnym problémom, sa tieto chyby viečok môžu vyskytnúť z genetických dôvodov, aj keď sú stále v strednom veku a dokonca aj mladí, už môžu mať viečka v stave, ktorý začína pripomínať staré viečka. U pacientov v mladom alebo strednom veku tiež možno vykonať estetiku očných viečok, aby sa vytvorila uvoľnená a žiarivá forma okolo očí.

Ako prebieha estetika očného okolia?

V rámci estetiky očného okolia sa laserovou technológiou najskôr zasiahne sagitálne horné viečko, ktoré prekrývaním spôsobuje poruchu zraku pacienta a odstráni sa koža spôsobujúca pacientove problémy so zrakom. Zároveň mladší a sviežejší vzhľad nahradí unavený a namosúrený výraz.

Vačky pod očami sťahujú spodné viečko nadol, čo spôsobuje jednak problém so zrakom zo zdravotného hľadiska, jednak výraz staršieho a nešťastného výrazu. Odstránenie vačkov pod očami je jednou z najťažších a najdôležitejších operácií. Nakoľko je oblasť štrukturálne veľmi chúlostivá, akýkoľvek vykonaný rez bude mať za následok dlhé obdobie zotavenia a navyše začervenanie a modriny. Z tohto dôvodu je vhodné využiť laserovú technológiu cez mikrovstupy zo spodnej mihalnice dolného viečka. V dôsledku toho sa pacienti zotavujú bez problémov so začervenaním alebo modrinami.

Ďalším problémom súvisiacim s estetikou očného okolia je ptóza obočia. Obočie začína klesať v dôsledku váhy aj ťahu, ktorý je spôsobený poklesom viečok a čelo časom stráca tvar. Ptóze a vráskam obočia sa predchádza úpravou obočia.

Okrem toho je možné aplikovať Fat Transfer na vpadnutú líniu, ktorá má za následok vizuálne oddelenie dolného viečka od líca v dôsledku poklesnutých líc kvôli gravitácii.

Po zákroku

Po operácii sa pacient do 3-4 dní zotaví a s vylepšenou situáciou okolia očí začína pôsobiť sviežejšie a sebavedomejšie.

Pre koho je vhodná korekcia horných viečok?

Kandidátmi na hornú blefaroplastiku sú jedinci s klesajúcim horným viečkom v dôsledku nadmerného postihnutia horných viečok. Pacientky často hovoria, že si nemôžu na horné viečko ani naniesť make-up. V extrémnych prípadoch môže dôjsť k strate periférneho videnia, ktorá je spôsobená extrémnym poklesom viečok.

Pre koho je vhodná korekcia dolných viečok?

Kandidátmi na blefaroplastiku dolných viečok sú tí, ktorí sa sťažujú na nežiaduce vačky alebo opuchy pozdĺž dolných viečok. Títo pacienti poukazujú zvyčajne na vzhľad tmavých tieňov alebo tmavých kruhov pod očami. Tieto abnormality sú zvyčajne dôsledkom procesu starnutia – ukladanie tuku pod očami, uvoľnenie kože, svalová slabosť a priehlbina medzi dolným viečkom a lícom v dôsledku starnutia.

Ako sa pristupuje ku korekcii očných viečok?

Pri plánovaní zákroku na hornom a/aj dolnom viečku sú pacientove viečka starostlivo označené, kým je v polohe stoja. To zaisťuje prirodzené umiestnenie kože, svalov a tuku očných viečok a určenie rozsahu zmeny. Pri blefaroplastike horného viečka sa urobí rez v prirodzenom zhybe horného viečka. Vo väčšine prípadov bude spodný oricularis sval pretvarovaný konzervatívne odstránením veľmi úzkeho svalového pásu alebo vytvarovaním svalu bipolárnym kauterizačným nástrojom.

Dôkladne sa odstráni aj prebytočný tuk horného viečka.

Na dolnom viečku sa vedie skrytý rez pozdĺž vnútorného povrchu viečka. Prebytočný tuk sa odstráni starostlivou chirurgickou technikou a rez sa uzavrie vstrebateľným stehom.

Ďalšou možnosťou je urobiť rez tesne pod mihalnicami, ktorý sa rozšíri až k prirodzenému okraju kože na okraji oka. Prebytočný tuk sa odstráni a sval sa zvyčajne zdvihne a stlačí. Prebytočná koža sa odstráni a rez sa uzavrie veľmi tenkým vláknom. Zamýšľaným výsledkom je užšie, rovnomernejšie spodné viečko.

Pacienti, ktorí vekom nadmerne stratili tuk v oblasti pod očami,  medzi očnými viečkami a lícami,  budú mať veľmi dobré výsledky s prenosom tuku v kombinácii s estetikou dolného viečka. To pomôže zharmonizovať prechod z dolného viečka na líce.

 

Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.