Organická transplantácia vlasov pomocou kmeňových buniek

Transplantácia vlasov kmeňovými bunkami je jednou z najnovších inovácií v oblasti obnovy vlasov. Je to podobné ako pri tradičných technikách transplantácie vlasov, pretože tiež stimuluje rast vlasov v plešatých oblastiach implantáciou folikulov z rôznych oblastí.

V Taliansku výskumný tím v roku 2017 prvý krát úspešne vykonal transplantáciu vlasov kmeňových buniek. V súčasnosti je táto pomerne mladá táto technika, pre svoju dostupnosť a cenu, stále málo praktizovaná, dosahuje však významný úspech z pohľadu zákroku.

Pri klasických metódach transplantácie sa z pacientovej krvi izoluje krvná plazma plná krvných doštičiek a tá sa vpravuje do pokožky postihnutého miesta, čím sa výrazne podporuje výživa a rast vlasov.

Podstatný rozdiel  pri organickej vlasovej transplantácii je v aplikovaní vytvorenej zmesi obsahujúcej kmeňové bunky pacienta. Ktoré sa získavajú z pacientovho tukového tkaniva. Takto získaná zmes sa následne aplikuje vpichom do pokožky na hlave, čo má vysoký účinok na výživu, životaschopnosť a prijatie štepov vlasov a regeneráciu a účinnejší rast vlasov pokožky na mieste zákroku. Preto sa tejto vlasovej transplantácii hovorí, že je organická, nakoľko je nechemická a pracuje len s biologickým materiálom pacienta. Organická transplantácia má vysokú úspešnosť.

Dôvod, prečo odborníci začali používať pri transplantácii vlasov kmeňové bunky je ten, že vďaka svojej schopnosti množiť sa donekonečna a diferencovať sa na rôzne typy buniek ponúkajú kmeňové bunky skutočné terapeutické vyhliadky.

Sú istým spôsobom „materské bunky“ všetkých ostatných buniek. Na samom začiatku života umožňujú úplný vývoj človeka, potom počas celého života umožňujú, ako prírodná rezerva, dopĺňať naše zásoby špecializovaných buniek.
Kmeňové bunky majú veľkú schopnosť obnovovať vlastné orgány a dostať ich do zdravého stavu.

Kmeňové bunky a ich liečebné účinky sa využívajú

Podľa výskumov transplantácia vlasov kmeňových buniek môže byť účinná pri liečbe problémov s vlasmi ako:

Androgenetická alopécia u žien

Androgenetická alopécia u mužov

Cicatricial alopécia – znehodnotenie vlasových folikulov a jazvy po nich.
Nadmerne vypadávanie vlasov (rieši terapia RegeneraActiva, ktorá vlasy veľmi posilní a ozdraví vnútornou výživou)

Je dokázané, že neraz dochádza k strate vlasov práve zlou výživou dotknutej oblasti a preto sa pri tomto zákroku odborníci zameriavaju na správnu výživu postihnutej oblasti, ako vytvorenie základu pre uloženie štepov pretože potom sa zvyšuje úspešnosť výsledku a jeho pretrvania.

Po aplikácii zmesi kmeňových buniek sa realizuje odber štepov z darovacej oblasti do prijímajúcej – postihnutej oblasti a to pomocou Sapphire FUE metódy.

Zatiaľ čo pri organickej transplantácii sú do pokožky hlavy na postihnutom mieste vpravované zmesi odobrané pacientovi, pri klasických metódach je potrebné použiť chemický roztok, ktorý uľahčuje aplikáciu štepov prístrojom používaným pri klasických metódach.

Procedúra

Transplantácia vlasov kmeňových buniek trvá najčastejšie jeden deň. Po dôkladnej diskusii medzi chirurgom a pacientom sa nastaví postup. Začína sa lokálnou anestéziou v oblasti zberu a potom sa vykonáva extrakcia štepov pomocou prístroja, ktorý obsahuje 0,6 mm ihlu.

Chirurg ihlou rozdelí vlasový folikul, potom ho chirurg pomocou nástroja rozdelí, vyberie vlasový folikul a skontroluje, či sú prítomné kmeňové bunky aj bulbus. Potom sa štep vloží do roztoku, ktorý ho zakonzervuje a stimuluje jeho rast. O niečo neskôr sa na mieste postihnutom plešinou urobia otvory a pristúpi sa k  implantácii.

Čo sú však kmeňové bunky a ako obnovujú rast vlasov? V tomto článku sa do hĺbky dozviete, čo znamená transplantácia vlasov kmeňových buniek, ktoré vám pomôžu určiť, či je to správne riešenie pre vaše vypadávanie vlasov.

Tieto postupy transplantácie vlasov kmeňových buniek sa neustále vyvíjajú a ako také by mohli byť účinnými riešeniami pre niektoré bežné typy vypadávania vlasov, ako je mužská aj ženská plešatosť.

Čas na zotavenie po transplantácii vlasov kmeňových buniek

Transplantácia vlasov kmeňových buniek vyžaduje aplikáciu fucidinového krému na postihnuté miesto. Navyše nezanecháva jazvy. Najdôležitejšie odporúčania, ktoré je potrebné po tejto procedúre dodržať, sú 15 dní nešportovať a vyhýbať sa šampónom na silikónovej alebo parabénovej báze.

Počas prvých dní po transplantácii vlasov kmeňových buniek môžete pociťovať mierne nepohodlie.

Vedľajšie účinky

Aj keď má transplantácia vlasov prostredníctvom kmeňových buniek má veľa výhod a je veľmi účinná, v zriedkavých prípadoch má aj určité vedľajšie účinky.

Infekcia

Infekcia po transplantácii vlasov je možná, aj keď nepravdepodobná, postihuje jeden z tisíc prípadov avšak nejde o vážny či neriešiteľný problém.

Dočasné preriedenie

Toto je bežný vedľajší účinok transplantácie vlasov. Je bežné, že implantované vlasy vypadnú krátko po operácii. Vlasy však dorastú. Strata už existujúcich vlasov môže nastať aj po transplantácii vlasov. Vypadávanie vlasov však nie je trvalé a vlasy sa o pár mesiacov vrátia do normálu.

Svrbenie

Svrbenie je častým vedľajším účinkom u pacientov po transplantácii vlasov. Tento vedľajší účinok sa môže niekedy stať závažným, ak sa nelieči správne. Svrbenie je spôsobené najmä tvorbou zaparenín a dá sa zmierniť pravidelným šampónovaním. Akonáhle však problém presiahne toleranciu, je potrebné  poradiť s dermatológom alebo kozmetickým chirurgom. Existujú špeciálne hydratačné oleje, ktoré s týmto problémom pomáhajú.

Zjazvenie

Ak ste náchylní na zjazvenie, je to vedľajší účinok, ktorý by sa mohol prihodiť. Zjazvenie sa zvyčajne vyskytuje u pacientov predisponovaných k tomuto problému.

Škytavka

Škytavka je častým vedľajším účinkom operácií transplantácie vlasov. 5 zo 100 pacientov pociťuje čkanie krátko po zákroku. Hoci príčina nie je známa, čkanie môže trvať niekoľko hodín až niekoľko dní. Tento vedľajší účinok sa pozoruje u pacientov, ktorí podstúpili transplantáciu vlasov častejšie ako u pacientov s redukciou pokožky hlavy.

Transplantácia vlasov je v konečnom dôsledku jedným z najlepších riešení v boji proti plešatosti. Jeho výhody sú početné. To však neskrýva skutočnosť, že sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. Toto je však obzvlášť zriedkavé, najmä ak operáciu vykonáva profesionál. Po operácii je obzvlášť dôležité dodržiavať pokyny.

Aká je úspešnosť transplantácie vlasov kmeňových buniek?

V súčasnosti je úspešnosť transplantácie vlasov kmeňových buniek porovnateľná s inými transplantačnými technikami. To znamená, že vzhľadom na nižší počet pacientov nemožno v súčasnosti úspešnosť tejto techniky porovnávať s úspešnosťou FUT alebo FUE techník, čo sú najbežnejšie techniky transplantácie vlasov.

Mali by ste zvážiť iné možnosti transplantácie vlasov?

Dve z najbežnejších alternatív k transplantácii vlasov z kmeňových buniek sú transplantácia folikulárnej jednotky (FUT) a extrakcia folikulárnej jednotky (FUE).

FUE je nepochybne obľúbenejšia z týchto dvoch. Táto technika pozostáva z extrakcie zdravých folikulov z darcovských oblastí (okcipitálna a časová oblasť) pokožky hlavy. Potom sa tieto implantujú do pokožky hlavy na stimuláciu rastu v postihnutej oblasti (oblastiach).

Táto technika spôsobuje na rozdiel od FUT prakticky neviditeľné jazvy a má 80% úspešnosť. Naproti tomu jeho pokročilejšia verzia, FUE2, má 90% úspešnosť.

Chirurg počas zákroku pomocou mikrodierovača vyťahuje folikuly jednotlivo s najväčšou jemnosťou. Potom sa štepy vyčistia pod mikroskopom a následne sa implantujú.

Vďaka hodnotnej technike, ako je FUE alebo FUE2, môžu byť chirurgovia odvážnejší kvôli mnohým úspešným transplantáciám, ktoré vykonali, a preto budú ľahšie diskutovať o očakávaných výsledkoch a možných vedľajších účinkoch.

Často kladené otázky

Funguje transplantácia vlasov kmeňových buniek?

Časopis Journal of StemCells&Cloning zverejnil výsledky štúdie o postupoch transplantácie vlasov kmeňových buniek. Všetci účastníci dosiahli 23% dodatočného rastu vlasov v priebehu 6 mesiacov, pričom počet vlasov sa zvýšil až o 53%.

Kedy mi narastú vlasy po transplantácii kmeňových buniek?

Rast vlasov by mal začať približne 3 mesiace po transplantácii kmeňových buniek. Nové vlasy však môžu mať inú štruktúru ako okolité vlasy a vypadávanie vlasov sa môže v budúcnosti obnoviť (aj keď je to zriedkavé).

Aké sú výhody tejto metódy?

 • Vysoká úspešnosť uchytenia štepov (vyše 95%)
 • Revitalizácia pokožky hlavy vďaka kmeňovým bunkám
 • Vplyv majú kmeňové bunky aj na zdravie a výživu vlasov a vlasových korienkov
 • Metóda predchádza strate vlasov

V Istanbule spolupracujeme s renomovanou klinikou, ktorá vykonáva túto metódu – patentovanú metódu transplantácie vlasov ,ktorú vyvinuli odborníci priamo na tejto medzinárodne uznávanej klinike.

Čo obsahuje ponuka vlasovej transplantácie kmeňovými bunkami?

 • Organická transplantácia vlasov s kmeňovými bunkami
 • 2 noci v jednolôžkovej izbe raňajkami
 • Všetky transfery (z letiska na hotel, z hotela do nemocnice, odvoz na letisko)
 • Predoperačné vyšetrenie lekárom a krvné testy
 • Konzultácia s lekárom pred zákrokom a po zákroku
 • Pooperační lieky
 • Balíček vlasovej kozmetiky
 • Anglické alebo nemecké tlmočenie do turečtiny

 

Folikuly sú potom replikované v laboratóriu a implantované späť do pokožky hlavy v oblastiach strat a vlasov. To umožňuje rast vlasov tam, kde boli odobraté folikuly a tiež tam, kde sú transplantované.

V prípade záujmu a ponuku v oblasti vlasovej transplantácie  nám prosím zašlite fotografie podľa tohto vzoru na emailovú adresu info@aladiva.sk a naši špecialisti posúdia Vašu situáciu, navrhnú metódu transplantácie a cenu za zákrok a všetko, čo s ním súvisí.