Transplantácia metódou FUE - Extrakcia folikulárnej jednotky

Transplantácia vlasov s extrakciou folikulárnej jednotky (FUE) je populárna metóda transplantácie vlasov, ktorá sa používa už viac ako 12 rokov. V skutočnosti je FUE transplantácia vlasov v súčasnosti najrozšírenejšou a najbežnejšou technikou transplantácie vlasov na svete. V priebehu rokov sa transplantácia vlasov mimoriadne rozvinula. Transplantácia FUE –  extrakcia folikulárnej jednotky – je technika transplantácie vlasov pre ľudí trpiacich alopéciou alebo plešivosťou. Ide o chirurgickú liečbu, ktorá zahŕňa odstránenie vlasových folikulov jeden po druhom z tzv. darcovskej oblasti a ich implantáciu do tzv. prijímajúcej oblasti.

Folikulárne jednotky sa odoberajú zo zadnej časti hlavy (okcipitálna oblasť) alebo zo spánkov. Potom sa reimplantujú na oblasť, ktorá sa má liečiť.

Tento lekársky zákrok vykonáva  lekár v lokálnej anestézii. Dnes sa táto technika mikroštepovania dá použiť aj na výrobu implantátov brady alebo obočia.

Rozdiel medzi transplantáciou FUE a FUT

FUT (FollicularUnitTransplantation)  – transplantácia folikulárnej jednotky – je ďalšou metódou extrakcie folikulárnych jednotiek, ktoré sa opätovne implantujú do riedkych oblastí vlasov pacienta.

Na rozdiel od FUE, ktorá pozostáva z odstraňovania vlasových folikulov po jednom, FUT je technika nepriameho odstraňovania: lekár odstráni vodorovný pás pokožky hlavy, z ktorého sa následne odstránia vlasové štepy.

FUT je technika, ktorá umožňuje odber väčšieho počtu štepov naraz, ale ide o invazívnejšiu procedúru, ktorá sa vykonáva na operačnej sále. Môže spôsobiť väčšiu pooperačnú bolesť, najmä v tzv. darcovskej oblasti.

Zásah je však kratší: 2 až 5 hodín pre FUT oproti 3 až 7 hodinám pre FUE. Jednoducho preto, že počas FUE sa vlasové cibuľky odstraňujú jedna po druhej ručne.

FUT metóda sa vo všeobecnosti odporúča, ak je veľkosť oblasti, ktorá sa má opraviť, väčšia. Odporúča sa aj ľuďom s jemnými alebo krepovitými vlasmi.

Rozdiel medzi transplantáciou FUE a DHI metódou

Rovnako ako technika FUE, transplantácia vlasov DHI (DirectHairImplantation) – priama vlasová implantácia – pozostáva z implantácie vlastných vlasov do časti postihnutej plešivosťou alebo alopéciou. Vlasové folikuly sa predtým odoberú z tzv. darcovskej oblasti, ktorá sa zvyčajne nachádza v zadnej časti hlavy. Pri transplantácii FUE sú štepy uchované v konzervačnom roztoku, lekárom sú následne  implantované do otvorených mikroagensov.

Pri metóde DHI nie je potrebné vytvárať kanáliky pre implantáty. Lekár použije špeciálny nástroj na zavádzanie týchto folikul.

Výhody metódy FUE

Transplantácia vlasov FUE je chirurgické riešenie plešivosti, ktoré poskytuje trvalý a estetický výsledok. Implantovaný vlas je stály a odolný, možno ho bez obáv vyčesávať alebo zafarbiť.

Jednou z hlavných výhod FUE je, že ide o minimálne invazívnu techniku, ktorá nezanecháva žiadne stopy ani jazvy v oblasti zberu, pretože nevyžaduje skalpel alebo stehy. Ide teda o diskrétny postup, ktorý nebráni nosiť ani krátke vlasy, pri ktorých je vidieť lepšie pokožku pod vlasmi.

Pri metóde FUE je počet možných štepov väčší ako pri metóde FUT.  Okrem toho pri tejto technike mikro štepu neexistuje žiadne riziko neprijatie štepu.

Nevýhody metódy FUE

Medzi nevýhody techniky transplantácie FUE patrí trvanie postupu. Je relatívne rýchly, pretože si nevyžaduje hospitalizáciu, avšak čas odberu je dlhší ako pri FUT, pretože folikulárne jednotky sa odoberajú jedna po druhej.

Počas rovnakého času postupu bude preto počet odstránených a implantovaných štepov nižší. Možno bude potrebné urobiť druhé sedenie, aby sa dosiahol očakávaný výsledok.

Okrem toho, FUE metódu bohužiaľ nie je možné vykonať pri všetkých typoch vlasov. Najmä pri kučeravých vlasoch  alebo vlasoch, ktoré nie sú rovné, existuje riziko odstránenia folikulu bez cibuľky nakoľko tieto vlasy majú „deformovaný“ obvod a sú skrútené. Pacientom s riedkymi vlasmi môže preto FUT metóda skôr priniesť lepšie výsledky s lepším efektom hustoty.

Postupu pri metóde FUE

Transplantácia vlasov prebieha v niekoľkých dôležitých krokoch.

Pred transplantáciou vlasov technický tím preskúma štruktúru vlasov pacienta a určí oblasť odberu a štepenia potrebnú na odber tých najpresnejších štepov. Posúdi aj  rast zdravých vlasov v budúcnosti.

Pred operáciou je potrebné oholiť darcovskú oblasť a lokálne ju znecitliviť.

Odborník potom odoberie štepy pomocou nástroja nazývaného „dierovač“. Oddeľuje vlasy a ich cibuľku od pokožky hlavy.

Oblasť reimplantácie sa anestetizuje a pomocou implantátora alebo mikropinzety sa štepy umiestnia do mikrodrážok širokých približne jeden milimeter.

Zákrok nie je veľmi bolestivý. Nezanecháva jazvy, ale môžu sa vytvoriť malé chrasty, ktoré potom do 7 až 10 dní zmiznú.

Výsledok nie je okamžitý. Je totiž potrebné počkať, kým z implantovanej cibuľky vyrastie nový vlas. Opätovný rast začína po 3 alebo 4 mesiacoch. Výsledok je viditeľný po 6 mesiacoch a konečný výsledok nastáva približne 12 mesiacov po operácii.

Je metóda FUE bolestivá?

Metóda FUE je relatívne bezbolestná a pre pacientov celkom pohodlná technika transplantácie vlasov.

Pred pokračovaním v zákroku lekár podá pacientovi lokálne anestetikum do oblasti odberu a potom do oblasti implantácie, aby pacient počas zákroku nepociťoval žiadnu bolesť.

Po operácii možno pociťovať nepohodlie, najmä ak sa objaví edém (opuch) v oblasti čela. Tieto nepríjemnosti zmiznú v prvých dňoch po transplantácii. Z tohto dôvodu pacient nosí bandážnu čelenku, ktorá zachytí opuch, ktorý by inak klesol na oblasť očí.

Dĺžka  zákroku

Trvanie transplantácie vlasov môže ovplyvniť niekoľko faktorov. Hlavným z nich je miera plešivosti pacienta, ako aj počtu vlasových folikulov, ktoré sa majú odstrániť a znovu implantovať.Metóda FUE vo všeobecnosti trvá 3 až 7 hodín.

Stačí jeden zákrok?

Pri začínajúcej alebo priemernej plešivosti stačí jedno sedenie. Ak je však plešivosť už pokročilá, je možné, že bude potrebné druhé sedenie, pretože odborník nebude schopný odstrániť a implantovať všetky štepy naraz.

Medzi dvomi zákrokmi sa odporúča počkať niekoľko mesiacov.

Vedľajšie účinky FUE

Po transplantácii vlasov pomocou FUE metódy  môžete pozorovať opuch čela a očí. Zvyčajne ustúpi do 48 až 72 hodín. Chrasty spôsobené štepom vyblednú do 10 dní.

Ihneď po zákroku je možné pokračovať v profesionálnej činnosti ale vyhýbať sa pobytu v mori či bazéne kvôli prípadnému podráždeniu či infekcii ešte nezahojených raniek.

Procedúra FUE je veľmi bezpečný a minimálne invazívny zákrok v lokálnej anestézii. Potenciálnych zdravotných rizík je veľmi málo.

Užitočné informácie:

Ideálne je po zákroku odpočívať 30 dní a chrániť hlavu pred slnkom. Do bežného života sa človek môže vrátiť po 2-3 dňoch.

V prípade obavy môže pacient požiadať o trankvilizér, aby sa cítil uvoľnene a bez strachu.

Transplantované vlasy vypadnú za 3 až 6 týždňov ale začnú znovu rásť do 2 až 4 mesiacov. Je to prirodzený jav. Výsledky na vlasoch je možné vidieť o 12 mesiacov.

Zákrok  trvá asi 6 až 8 hodín. Počas procedúry budú poskytnuté prestávky pre osobné potreby pacienta. Tento čas sa môže líšiť v závislosti od počtu štepov, ktoré sa majú odobrať.

Cieľom je zozbierať a „zasadiť“ maximum existujúcich štepov pacienta, počet  sa môže líšiť od človeka k človeku. Na konci operácie je pacient informovaný o súhrne odobratých a transplantovaných štepov.

Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii, pri transplantácii vlasov pacient nepociťuje žiadnu bolesť.

Po transplantácii pacient dostanešpeciálny šampón a liekya všetky informácie o ich použití budú doručené so súpravou starostlivosti.

Transplantácia FUE je prenos vlastných vlasových folikulov, výsledky sú teda úplne prirodzené.

V prípade záujmu a ponuku v oblasti vlasovej transplantácie  nám prosím zašlite fotografie podľa tohto vzoru na emailovú adresu info@aladiva.sk a naši špecialisti posúdia Vašu situáciu, navrhnú metódu transplantácie a cenu za zákrok a všetko, čo s ním súvisí.