fbpx
Mešita Camlica

Mešita Camlica

Mešita Camlica

Vybrali sme sa do štvrte Üsküdar, na ázijskej časti mesta, kde je čo vidieť. Okrem veľkého prístavu s promenádou, rybármi, odkiaľ vidno na európsku stranu Istanbulu a na veľkolepý palác Dolmabahce – sídlo posledných generácií sultánov sa v štvrti, na jednom z istanbulských vrchov s úžasným výhľadom nachádza mešita Veľká Çamlıca.

Počuli sme o nej, že je úchvatná. A presvedčili sme sa o tom na vlastné oči. Interiér je rozsiahly a vypína sa cez veľkú klenbu k nebesiam. Cez prekrásne mozaikové okná preniká do interiéru farebné svetlo. Na podlahe je krásny modrý koberec, po ktorom možno chodiť len bez obuvi. Chôdza po ňom je taká príjemná, že človeka uvoľní a prenesie ho do iných, duchovnejších svetov. Veľkú centrálnu halu možno obdivovať aj z prvého poschodia, kde sa nachádzajú komornejšie priestory, napríklad na modlitby pre ženy.

Vládla tam pokojná atmosféra a oddýchli sme si od ruchu mesta. V mešite je možné aj ľahnúť si a odpočinúť, nikto vás nebude rušiť.

Veľká Camlica je v súčasnosti najväčšia mešita v Turecku. Bola dokončená pred pár rokmi, v roku 2019. Rozmery či počty architektonických prvkov vychádzajú z niekoľkých historicky dôležitých dátumov alebo udalostí, čím im vzdávajú hold.

Mešita stojí na kopci Çamlıca, odkiaľ je fascinujúci výhľad na mesto a v blízkosti sa nachádza aj televízna veža  a je viditeľná z veľkej časti centra mesta ako výrazná dominanta futuristického vzhľadu. Môže pojať až 63 000 veriacich naraz (v prípade zemetrasenia až 100 000 ľudí).

Náklady na mešitu boli 110 miliónov dolárov v prepočte a stavbu a viedli dve architektky, Bahar Mızrak a Hayriye Gül Totu.

Mešita Çamlıca je treťou mešitou v Turecku, ktorá má až šesť minaretov, po Sultanahmetovej (Modrej) mešite v Istanbule a mešite Sabancı Merkez v Adane.

Návrh mešity bol inšpirovaný klasickou osmanskou architektúrou a dielami Mimara Sinana.

Hlavná kupola mešity Çamlıca s výškou 72 metrov symbolizuje 72 národov žijúcich v Istanbule. v Turecku; kupola s dĺžkou 34 metrov predstavuje mesto Istanbul (34 je mestská poznávacia značka auta). Hlavná kupola je široká 3,12 metra, vysoká 7,77 metra a váži 4,5 tony. Brány mešity sú jedny z najväčších vo vnútri pietneho miesta na svete – hlavná brána je 5 metrov dlhá, 6,5 metra vysoká a váži 6 ton.

Štyri zo šiestich minaretov majú tri balkóny, ktoré sú vysoké 107,1 metra ako uznanie víťazstva Seldžukov na Manzikerte v roku 1071. Ďalšie dva minarety majú dva balkóny a sú vysoké 90 metrov. Štyri z minaretov sú sústredené okolo centrálnej kupoly a ďalšie dva sú na vonkajších koncoch mešity.

Interiér mešity bol navrhnutý s minimalistickejším prístupom. Ergin Külünk, prezident združenia staviteľov mešity, si všimol, že dizajnéri použili „svetlo, farby, sklo, ornamenty a kaligrafiu“, aby sa ľudia v priestore cítili „duchovnejšie“.

Mešita Çamlıca ponúka múzeum, podzemné parkovisko s priestorom pre 3 500 vozidiel, umeleckú galériu, knižnicu, konferenčnú sálu a zariadenia starostlivosti o deti. Umelecká galéria pokrýva 3 500 metrov štvorcových, knižnica zaberá 3 000 metrov štvorcových. Konferenčná sála má kapacitu až 1 071 ľudí a mešita ponúka osem umeleckých dielní.

V apríli 2022 bolo otvorené nové Múzeum islamských civilizácií ako súčasť komplexu mešity.

Oddelený modlitebný priestor pre ženy sa nachádza v centrálnej hale mešity a pojme až 600 veriacich. Architektky uviedli, že chceli zmeniť tradíciu, že do mešít chodí viac mužov ako žien, tým, že navrhli mešitu Çamlıca tak, aby bola „priateľská k ženám“ a jemná ako ženská bytosť.

ZDARMA

Plány na mieru pre Vás!

Viac