fbpx
Pestré vône Orientu

Pestré vône Orientu

Egyptský bazár (Mısır Çarşısı) je historické trhovisko v srdci Istanbulu s úžasnou živou atmosférou. Je to raj (nielen) pre kulinárov. Na Slovensku poznáme menšie miesta vyhradené v obchodoch pre korenie, prísady, bylinky.

Predstavte si však hotový palác s klenbami, kde sa, kam oko dovidí, vypínajú kopčeky rôznych farebných korenín, košíky s bylinkami, zmesami, olejové parfumy, sušené ovocie, turecké cukrovinky a tajné prísady od výmyslu sveta, ktoré nesmú chýbať v tureckej kuchyni – jednej z najlepších na svete. Navôkol sa hemžia ľudia, nakupujú ako v dobách minulých, na váhu, do vrecúšok, všade rozvoniavajú premiešané vône čohosi štipľavého, omamného, sladkého, mentolového, lahodného…

Naša klientka bola na tomto pozoruhodnom mieste priam vo vytržení, nakoľko miluje variť pre svoju rodinu a priateľov. A aj keď sa dobre vyzná a tureckí obchodníci by ju mohli vziať medzi seba, aj ju zaskočili nepoznané ingrediencie. Vďaka milým a trpezlivým obchodníkom sme mali možnosť pochutnávať a poovoniavať množstvo inšpiratívnych chutí, vypili sme niekoľko čajov z prírodných sušených zmesí, natreli nás olejovými parfumami a dostali sme aj informácie o vzácnom iránskom šafrane. Nenadarmo sa hovorí, že niečoho vzácneho je ako šafranu.

Šafran má naozaj cenu zlata. Odchádzali sme obťažkaní množstvom vrecúšok, balení, fľaštičiek, ktoré na rodnej hrude budeme ďalej presýpať do menších vrecúšok aby sme obdarili blízkych. Je to skvelý gurmánsky zážitok! okrem ingrediencií lákajú kupcov aj obchodíky so zlatom, drahými kameňmi, prírodnou kozmetikou…

Egyptský bazár je jedným z najstarších trhovísk v štvrti Eminönü, neďaleko Galatského mostu a Zlatého rohu, ktorého počiatky siahajú až do 17. storočia. Stavba egyptského bazáru sa začala v roku 1660, po veľkom požiari, ktorý zničil v meste mnoho štvrtí. Táto budova je súčasťou komplexu Novej mešity. Výnosy získané prenájmom obchodíkov na bazáre slúžili na údržbu mešity.

Tento príspevok si môžete pozrieť priamo na našom FB:

https://www.facebook.com/watch/?v=968669961488807

ZDARMA

Plány na mieru pre Vás!

Viac