fbpx
Viete, kto je Lucy Hobbs Taylor?

Viete, kto je Lucy Hobbs Taylor?

Viete, kto je Lucy Hobbs Taylor?

Ľudia boli ohromení, keď sa dozvedeli, že mladé dievča zabudlo na svoje ženstvo a chcelo študovať zubné lekárstvo.

Takto sa písalo o celkom prvej doštudovanej zubnej lekárke – žene, ktorej sa podarilo preraziť do vtedy výlučne mužského sveta zubárstva. Narodila sa v roku 1833 v USA a štúdium dokončila v roku 1866 v New Heaven  v Connecticute. Toto mesto sa pýši ďalším prvenstvom – v roku 1878 tam vydali prvý telefónny zoznam na svete.

Cesta za snom

Jej cesta za snom – stať sa zubnou lekárkou – nebol ľahký. Pôvodne jej zamietli vstup na školu Eclectic Medical College v Cincinnati, v Ohiu, pretože bola žena. Mala však šťastie na profesora  na škole, ktorý sa ponúkol, že ju bude doučovať, venovať sa jej a povzbudil ju.

Opäť si podala prihlášku na zubnú školu, tentoraz na College of Dentistry. Aj tam jej zamietli prihlášku kvôli pohlaviu. Ale aj tam sa našla dobrá duša – absolvent tejto školy, ktorý ju doučoval a mohla tak pokračovať v štúdiu.

Lucyina odhodlanosť

V roku 1861 si otvorila, aj bez diplomu, vlastnú ambulanciu a už sa nepokúšala opäť dostať na vysokú školu. Presťahovala sa do štátu Iowa a pokračovala v praxi. To jej umožnilo, že ju ako zubárku bez diplomu prijali do Iowa State Dental Society.

Tri roky po prisťahovaní do Iowy začala slúžiť aj ako delegátka skupiny na American Dental Associate Convention. V tom istom roku – 1885 – sa Ohio College of Dentistry rozhodla upustiť od politiky zakazujúcej prijímanie žien do školy. Lucy okamžite využila túto príležitosť, zapísala sa a prijali ju. Bola staršia, mala už skúsenosti, ktoré nazbierala v priebehu rokov.  

Splnený sen

Konečne si splnila svoj sen. Promovala v roku 1866 a stala sa prvou ženou na svete, ktorá absolvovala zubnú fakultu a získala aj doktorát zo zubného lekárstva. Vydala sa a presvedčila aj manžela, aby sa dal na zubárstvo. Spolu vytvorili úspešnú prax.

Vstúpila dokonca do politiky a až do jej smrti, v roku 1910, sa angažovala za väčšie práva žien. Po smrti manžela sa prestala venovať zubárstvu a bojovala za práva žien. Už počas jej života otvorila dvere mnohým ženám, najmä v oblasti medicíny.

Verila, že jej cesta bola zavŕšená tým, že umožnila ženám, aby boli uznané v zubnom povolaní za rovnakých podmienok ako muži.

Dedičstvo Lucy

V čase jej zubnej kariéry, bol zaznamenaný markantný nárast vstupu žien do zubného lekárstva. Bola pre ne veľkou inšpiráciou. V roku 1983 Americká asociácia ženských zubných lekárov ocenila Taylor založením ceny Lucy Hobbs Taylor Award, ktorú teraz každoročne udeľuje členom AAWD ako uznanie profesionálnej dokonalosti a úspechov pri presadzovaní úlohy žien v zubnom lekárstve.

ZDARMA

Plány na mieru pre Vás!

Viac