fbpx
Zaujímavosti a kuriozity ľudských zubov

Zaujímavosti a kuriozity ľudských zubov

Zaujímavosti a kuriozity ľudských zubov

Zuby – sú súčasťou nášho úsmevu a pomocníci pri  stravovaní a prijímaní potravy. Hrajú zásadnú úlohu v našom každodennom živote a spája sa s nimi množstvo zaujímavých záhad a kuriozít. Od ich jedinečnej štruktúry až po nezvyčajné fakty o zuboch v živočíšnej ríši –  poďme sa ponoriť do fascinujúceho sveta zvláštností zubov a zaujímavých faktov.

1. Rastú už v prenatálnom období

Zuby sa začínajú vyvíjať už v prenatálnom období okolo 6. týždňa tehotenstva. V ďasne sa vyvinie korunka a počas prerastania na povrch sa tvorí koreň a krčok zuba. Pre rast zubov sú potrebné minerály: vápnik, fosfor, fluór a vitamín D.  

2. Najtvrdšia látka v ľudskom tele

Zubná sklovina je najtvrdšia látka v ľudskom tele, dokonca tvrdšia ako kosť. Táto pozoruhodná sila umožňuje zubom odolať obrovským silám žuvania a brúsenia.

3. Zuby, ktoré nevidíme

Keď myslíme na zuby, zvyčajne si predstavujeme naše viditeľné biele časti. Avšak, ako deti máme pod líniou ďasien skrytú ďalšiu sadu zubov –dospelé zuby, ktoré čakajú na výmenu mliečnych zubov, keď vypadnú.

4. Mliečne zúbky a zuby trvalé

Zuby počas života vyrastú dvakrát. Najprv mliečny chrup, ten vystriedajú trvalé zuby. Chrup je tvorený horným a dolným zuboradím a každý zub má špecifickú polohu, veľkosť a funkciu.  

5. Typy zubov

Máme štyri typy zubov: rezáky, očné zuby, črenové zuby, stoličky.

Rezáky sa nachádzajú v strede chrupu a je ich osem. Ich úlohou je potravu prichytiť a odhryznúť. Majú ostrú reznú hranu.

Očné zuby nasledujú za rezákmi a sú štyri – hore aj dole. Zachytávajú a trhajú potravu.

Črenové zuby  zachytávajú a rozrezávajú potravu. Na povrchu majú dva hrbolčeky.

Stoličky sú v mliečnom chrupe dve a v trvalom tri na každej strane.  Rozomieľajú a drvia potravu.

6. Jedinečné odtlačky zubov

Rovnako ako odtlačky prstov sú jedinečné pre každého jednotlivca aj zubné záznamy. Tie sú vynikajúcim pomocníkom aj pre forenznú identifikáciu, keď iné metódy zlyhali a nezachovali sa iné časti tela.

7. Zuby sa začínajú formovať pred narodením

Zuby sa začínajú vyvíjať pred narodením, pričom zubné púčiky sa objavujú u plodu už v šiestom týždni tehotenstva. V čase, keď sa dieťa narodí, sa mu už začali tvoriť primárne zuby.

8. Zuby môžu prezradiť vek

Zubní odborníci dokážu odhadnúť vek človeka vyšetrením chrupu. Analýza zahŕňa počet zubov, vzory ich erupcií a stupeň opotrebovania.

9. Záhada zubov múdrosti

Zuby múdrosti, tiež známe ako tretie stoličky vyrastajú posledné, okolo 17 a 21. roku veku, niekedy aj po tridsiatke.  Sú to pozostatky našich predkov, ktorí potrebovali ďalšie stoličky na žuvanie surových rastlín a koreňov. V súčasnosti sú často extrahované kvôli ich tendencii spôsobovať problémy, spustiť rast v neskoršom období dospelosti a vytláčať tak už vyrastene trvalé zuby zo svojich pozícií.

10. Zvieratá s pozoruhodnými zubami

Zuby nie sú výlučne len u ľudí. Niektoré zvieratá majú skutočne mimoriadne zubné črty. Napríklad narval, druh veľryby, má dlhý špirálovitý kel, ktorý je vlastne predĺženým zubom. Kly môžu dosiahnuť dĺžku až 10 stôp. Žralok vraj vymení stratené zuby aj tisíckrát za život – je to neuveriteľný fenomén. Každý živočích má zuby prispôsobené životnému štýlu. Zuby dravých zvierat sú ostrejšie a tesáky o dosť dlhšie. Naproti tomu bylinožravce majú zuby dlhšie zarovnanejšie a stačia im na prežúvanie.

Nie všetky zvieratá majú zuby. Napríklad vtáky majú zobáky a úplne im chýbajú zuby. Namiesto toho sa spoliehajú na žalúdky, ktoré im pomôžu rozložiť jedlo.

11. Regenerácia zubov

Zatiaľ čo ľudia majú len dve sady zubov (mliečne zuby a zuby dospelých), niektoré zvieratá, ako napríklad žraloky, si zuby počas života neustále regenerujú ako napríklad spomínaný žralok.

12. Zuby v umení a kultúre

V priebehu histórie boli zuby symbolicky a umelecky významné. Boli použité v tradičných šperkoch, v umeleckých dielach a v niektorých kultúrach dokonca ako forma platidla.

13. Zuby môžu rozprávať príbehy

Archeologické štúdie starovekých zubov poskytujú pohľad na stravu, životný štýl a choroby minulých civilizácií. Skúmaním zubov múmií a starovekých pozostatkov môžu výskumníci spojiť fascinujúce príbehy o našich predkoch.

14. Abnormality u zubov

Príroda sa rada zahráva aj so zubami. Neraz sa stane, že narastú inak, ako je zvyčajné. Poznáme predkus, alebo zuby otočené smerom dovnútra, zub ktorý vyrastie na nesprávnom mieste, alebo vznikne nesprávne poradie pozícii zubov, veľké medzery medzi nimi, alebo naopak zuby príliš natesno, predné zuby, ktoré sú pridlhé, zuby priveľké, primalé, krivé, či také,  ktoré tvoria nadrozmerný úsmev, alebo príliš viditeľné ďasná pri úsmeve. Veľmi vzácne sa môže vyskytnúť aj úplná bezzubosť ako následok nevyvinutých zubov.

Svet zubov je plný mimoriadnych kuriozít a zázrakov. Od ich neuveriteľnej sily až po ich úlohu v súdnom lekárstve a ich jedinečnú prítomnosť v živočíšnej ríši, zuby naďalej uchvacujú našu zvedavosť. Skúmanie záhad a zvláštností zubov nám pripomína zázraky skryté za týmto jednoduchým, každodenným úsmevom.

ZDARMA

Plány na mieru pre Vás!

Viac