Vrch Camlica s výhľadom

Vrch Camlica je prekrásnym miestom oddychu a jedným z najvyšších bodov Bosporu a Istanbulu, 267 metrov nad morom na anatólskej ázijskej strane Istanbulu. Kopec hraničí s okresom Uskudar a ponúka nádherný panoramatický výhľad na mesto, ako aj na Marmarské more a Bosporský prieliv.

Za jasného dňa možno vidieť až na Princove ostrovy a zasnežený hrebeň hory Uludag. Pri západe slnka vytvárajú kupoly a minarety mnohých istanbulských mešít ohromujúcu siluetu oproti farebnej oblohe. Ak máte to šťastie a navštívili ste Istanbul na jar, tak si môžete byť isti, že je to ten najlepší čas roka na výstup na kopec, kde kvitnú kvety a migrujú tisícky vtákov.

Svahy vrchu Camlica boli kedysi pokryté hustými borovicovými lesmi, ktoré pestovali raní osadníci a zostali počas rímskeho a byzantského obdobia. V skutočnosti si malebný kopec vyslúžil svoje meno vďaka množstvu hustých borovíc, turecké slovo „Cam“ znamená borovica. Kopec Camlica sa v priebehu storočí využíval mnohými spôsobmi; bol letným sídlom a poľovníckou chatou osmanského kráľa Murata IV., ale za vlády Selmina III. bol prestavaný na priestor pre voľnočasové aktivity.

Cvičiteľ vtákov Ivaz Fakih využil kopec na trénovanie svojich dravých vtákov a jeho hrobka sa nachádza na trávnatom vrchole.

V súčasnosti je vrch Camlica otvorený pre verejnosť, miestnych obyvateľov aj turistov, aby si vychutnali nádherné výhľady a chladný letný vánok. Na vrchole nájdete niekoľko kioskov s teplými alebo studenými nápojmi, zmrzlinou, kukuricou a iným tradičným občerstvením, ktoré si možno vychutnať pri malých stolíkoch pod mohutnými platanmi a mať Istanbul ako na dlani.

Camlica je veľmi príjemným miestom aj pre rodiny, aj pre zamilovaných. Nachádzajú sa tam aj zelené zóny, krásny parčík aj lesík s oddychovými posedeniami.