Po dobytí Konštantínopolu v roku 1453 to bola prvá mešita postavená osmanskými Turkami v Istanbule v roku 1458.

Mešita Eyup Sultan je postavená v blízkosti zálivu Zlatý roh v štvrti Eyup v Istanbule. Najzaujímavejšie je, že po dobytí Istanbulu bola táto mešita postavená mimo múrov Konštantínopolu. Keďže mesto je už zabraté, prečo bola mešita postavená mimo neho? V skutočnosti sa história tejto mešity začala takmer pred tisíc rokmi predtým, ako bola postavená.

V hadíse v Qital-e Rome kapitole Sahih Muslim, prorok Mohamed uvádza, že prvý veliteľ a armáda, ktorá dobyla Konštantínopol, vstúpi do Raja. Na základe tohto hadísu veliteľ Abu Ayyubal-Ansari, ktorý podporoval proroka Mohameda po hidžre (migrácia) do Mediny v roku 622, viedol svoje posledné vojenské ťaženie do Konštantínopolu.

Avšak Abu Ayyubal-Ansari bol starý muž a krátko po tom, čo sa zapojil do boja, ochorel a musel sa stiahnuť. Vo svojich posledných slovách požiadal svojich vojakov, aby prenikli hlboko na nepriateľské územie a pochovali ho pod hradbami Konštantínopol.“ Potom zomrel (v 7. storočí nášho letopočtu).

Počas poslednej konštantínopolskej bitky medzi osmanskými Turkami a východnými Rimanmi objavil duchovný učiteľ sultána Mehmeta polohu tohto dôležitého miesta vďaka zázračným snom.

Neskôr Fatih (Dobyvateľ) sultán Mehmet nariadil postaviť mešitu pred touto dôležitou hrobkou a potom sa stala pre moslimov najposvätnejším miestom od osmanského Istanbulu a prilákala mnoho pútnikov.

Niektoré z osobných vecí proroka Mohameda sú zachované v budove, v ktorej sa nachádza hrobka.

V osmanskej kultúre to bolo tiež miesto, kde osmanskí sultáni držali svoje symbolické meče pred odchodom z Istanbulu na ťaženie alebo bitku. Pre Osmanov to bola otázka prestíže byť pochovaný v blízkosti hrobky Ayyubal Ansar.

V súčasnosti je to veľmi populárna atrakcia pre turistov, ktorí prichádzajú do Istanbulu. Okrem hrobky Ayyubaal-Ansariho sa v okolí mešity Eyup Sultan nachádzajú aj veľmi staré osmanské hroby a náhrobné kamene.