Veža Galata – jedna z ikon Istanbulu

Galatská veža (Galata Kulesi), považovaná za jednu z najstarších veží na svete a jeden zo symbolov Istanbulu, bola v roku 2013 zaradená do Dočasného zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Galatská veža, jedna z najdôležitejších stavieb, ktoré dotvárajú siluetu Istanbulu, slúžila dlhodobo ako požiarna a strážna veža a dostala názov Galatská požiarna veža.

Galata si zaslúži pomenovanie „veža“, pretože jej architektonický plán bol navrhnutý tak, aby mal deväť poschodí s výškou takmer 220 stôp, teda presne 66,90 metra, od zeme až po kužeľ. Pôvodne sa dalo hore dostať len po schodoch, ale pri renovácii bol pridaný výťah a dnes umožňuje turistom vyviezť sa  priamo do miestnosti s oknami, kde sa nachádza reštaurácia a kaviareň.

Vnútri budovy je 146 schodov vyúsťujúcich do piatich sál. Až do 22:00 je možné vychutnať si nočnú panorámu mesta na vrchole Galatskej veže spolu s chutnou večerou. Je možné si rezervovať stôl a zaistiť si tak dokonalú romantiku – pohľad na nočný Istanbul.

História Galatskej veže

Galatská veža je zaujímavá budova svojou konštrukciou, konštrukčnými prvkami a samozrejme jemnou zmesou východorímskych, janovských a osmanských znakov.

Existujú dva príbehy o stavbe tejto veže. Prvým predpokladom je, že Anastasios bol prvým človekom, ktorý postavil Galatskú vežu v ​​roku 528 ako maják.

Druhý predpoklad siaha do roku 1348, keď prišli Janovčania a Galatská veža bola vraj postavená, aby slúžila ako dozorná veža na hradbách.

Prečo je Galatská veža taká slávna?

Najprv sa Hezarfenovi Ahmetovi Çelebimu podarilo v roku 1638 preletieť z Galatskej veže do Usküdar Doğancan pomocou svojich drevených krídel.

Po založení prvého moderného osmanského hasičského zboru v roku 1714 sa pre svoju výšku začala používať ako požiarna veža.

Okrem toho došlo v roku 1973 k smutnej udalosti, keď tam spáchal samovraždu 15-ročný syn slávneho tureckého básnika Umita Yaşara Oğuzcana Vedat. Slávny básnik napísal jednu zo svojich elégií na pamiatku svojho syna.

V Galatskej veži je múzeum a reštaurácia s kaviarňou. Kužeľovitý vrchol, ktorý má 14 okien, bol navrhnutý a pristavaný ku konštrukcii za vlády Mahmuta II. v 19. storočí. Dnes táto časť slúži návštevníkom ako príjemná reštaurácia s terasou, aby mali panoramatický výhľad na Bosphorus, Zlatý roh a celý Istanbul. Po 21hsa koná vo veži večera, orientálna šou ukážka folklóru s brušnými tancami a háremová šou.

Vďaka svojej vynikajúcej polohe existuje veľa alternatív pre tých, ktorí zvažujú, čo robiť v blízkosti Galatskej veže. Môžete sa prejsť po historickej zóne Istanbulu alebo ísť do Beyoğlu a zúčastniť sa kultúrnych aktivít. Najlepšou voľbou, ako skombinovať oboje, je absolvovať janovské prechádzky na známej nákupnej ulici Istiklal a Galate. Ďalšia rada pre tých, ktorí zvažujú, čo si dať po zub v blízkosti Galatskej veže, závisí od vášho vkusu. V okrese Galatact, je tu veľa reštaurácií, kaviarní a kútikov rýchleho občerstvenia. Kaviareň a reštaurácia PePo podávajú rôzne pochúťky v nádhernej atmosfére okolo veže.