Grand bazár v Istanbule je skutočne veľkolepý – so 60 krytými uličkami a až 4 000 obchodmi a približne 25 000 zamestnancami niet divu, že tento rozľahlý krytý trh (Kapali Carsi) má vyznamenanie „najväčší krytý trh v Istanbule“.

Na priestore asi 30 hektárov a pod krásne vymaľovaným ornamentálnym stropom a oblými arkádami sa rozprestiera Alibabova jaskyňa pokladov.

Pri vstupe vás ovanú omamné vône korenín, krik predavačov snažiacich sa zlákať vás do svojich obchodíkov a ponúknuť vás tradičným tureckým čajom.

Tisícky farieb a tovarov od výmyslu sveta – koberce, lampy, oblečenie, kožené výrobky, zlaté a strieborné šperky vás okamžite zhypnotizujú a uvidíte veci, aké vaše oči nikdy nevzhliadli. Nechajte sa unášať týmto hurhajom a majte oči otvorené – je tu všeličo k videniu. Pri nákupe nezabudnite zjednávať, patrí to k miestnej etikete.

Do krytého bazáru vedú štyri brány z rôznych strán mesta. Niektoré majú v portáli sultánsky monogram sultána Abdulhamida II.

V roku 1894 bol Veľký bazár obnovený po zemetrasení a dovtedy nemal obchody, aké poznal západný svet. Tradične v minulosti obchodníci sedávali na ulici pred svojimi stánkami a tovar bol uschovaný v skriniach, najmä cennejšie veci.

V Oriente bolo zvykom, že jednotlivé remeslá sa sústredili na jednom mieste. V západnom svete sme zvyknutí, že konkurencia nebýva vedľa seba. Tu je konkurencia vnímaná vysoko pozitívne. Ak nemá tovar obchodník, sused bude mať a ešte aj dostane províziu za sprostredkovanie. Zákazníka predsa neradno nechať odísť naprázdno.

Mená jednotlivých uličiek bol odvodené práve od jednotlivých remesiel, alebo cechov a spolkov, ktoré na tomto mieste pôsobili.

Kedysi bo Grand bazár verejným miestom stretnutí ľudí, jedným z mála miest, kam mohli ísť aj ženy a kde navyše bolo možné stretnúť dokonca aj členov kráľovskej rodiny.

Bazár denne navštívi pol milióna ľudí, cez sviatky aj dvojnásobok. V jednotlivých stánkoch sa vášnivo vyjednáva, pre predajcov je to otázka cti. Hovorí sa tu mnohými jazykmi, podkutí predavači vedia z každého rožka troška. Všade ponúkaný čaj už nie je prostriedkom nútenia ku kúpe ale prejavom pohostinnosti.

Grand bazár sa človeku môže javiť ako labyrint, má však svoje logické vnútorné usporiadanie. Centrálna oblasť tvorí pravidelnú sieť. Nachádzajú sa tu dve hlavné ulice, akoby pomyselné osi bazáru.

Zaujímavé fakty o Veľkom bazáre

Výstavba Grand bazáru sa začala v roku 1455 a svoju činnosť otvoril v roku 1461, čím sa stal jedným z najstarších krytých bazárov na svete. Okrem obchodov je tu aj 2 195 dielní, nehovoriac o množstve reštaurácií a nových  kaviarní, ktoré za tie roky vyrástli.

V rámci komplexu Grand Bazáru sa nachádza aj 18 fontán a 2 bedesteny (klenuté a vodotesné plochy bazáru, kde sa uchováva cenný tovar). A pre obchodníkov a ich rodiny je tu 40 hostincov, 12 malých mešít, 12 skladov, 1 škola, 1 kúpeľ a 19 studní.

V dávnych dobách bola každá ulica vyhradená pre iné remeslo alebo profesiu a remeselné výrobky, ktoré sa tu vyrábali, boli prísne kontrolované. Obchodná etika a tradície boli prísne dodržiavané a obchodníci vzbudzovali taký rešpekt a dôveru, že ľudia od nich žiadali, aby ich peniaze ochránili alebo investovali.

Nakupovanie na Grand bazáre

Ak plánujete nakupovať v Istanbule, má zmysel začať svoju nákupnú výpravu na Grand bazáre, pretože tu pravdepodobne nájdete všetko, čo potrebujete – bižutériu, šatky, oblečenie, farebné sklenené svetlá, medený a mosadzný tovar, kožu, koberce, čokoľvek.

Hlavnú ulicu Bazára lemujú klenotníctva a dostatok zlata, diamantov a trblietok na to, aby každého oslnili.

Ak potrebujete nájsť darčeky alebo suveníry pre priateľov a rodinu, Veľký bazár je dobrým miestom na nákup darčekov.

Ceny sa líšia od obchodu k obchodu a zjednávanie (pazalik) je obvyklé. Buďte pripravení tvrdo vyjednávať, inak si môžete byť istí, že ste zaplatili príliš veľa. Ak máte v úmysle kúpiť drahé šperky, je vhodné porovnať ceny v niekoľkých obchodoch, aby ste získali predstavu o rozumnej cene. Keďže cena zlata je univerzálna, to, čo robí šperky v Istanbule lacnejšími, sú náklady na spracovanie.

Hoci je Grand bazár niekedy preplnený a rušný, je to miesto, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Všetci majitelia obchodov sa vás snažia nalákať do svojich predajní prísľubmi najkvalitnejšieho tovaru a cien. Buďte opatrní, pretože v momente, keď prejavíte akýkoľvek záujem, budete ich mať v pätách, kým im rázne nepoviete, že nemáte v úmysle kupovať.

Na bazáre sa nachádza aj časť Cevahir Badesteni alebo Antik Market , kde sa nachádzali najdrahšie klenoty a tovar ako zbrane, šperky, krištáľ.  Kuriózny je aj trh Papuccular Pazari (papučový topánkový bazár) kde topánky boli vystavené v regáloch až po strop. Tradične žlté topánky boli určené pre moslimov, čierne pre pravoslávnych Grékov, modré pre Židov  a červené pre Arménov.

Sark kahvesi je kaviareň v starom tureckom štýle, kde si možno dať čaj a kávu (cay, kahve), vidieť predávajúcich losy alebo hráčov hry tavla.

Na Grand Bazári sa nachádzali aj takzvané Hany. Boli to miesta pre remeselníkov v dielňach, napríklad pradiarov zlatých niti, striebro tepcov. Mnohé dielne zotrvali do dnešných dní.

Zatiaľ čo mimo priestoru Hanov pulzuje život, hluk a hektika, tu nájde návštevník oázu pokoja v prostredí umenia kovotepcov, sklárov, tkáčov a iných remeselníkov, ktorí tam existujú už stovky rokov.