Plavíte sa po Bosphore a zrazu neveríte vlastným očiam – zámoček  ako vystrihnutý  z rozprávky s tisíckami ozdôb, reliéfov, z otvorených okien svietia ručne zdobené krištáľové lustre a na každom predmete vidno stovky hodín práce najzručnejších Istanbulských remeselníkov. To je Pavilón Küçüksu.

Tento  letný pavilón využívali osmanskí sultáni na krátkodobé pobyty počas výletov po krajine a poľovačky.

Pavilón dal postaviť sultán Abd-ul-Mejid I. a navrhli ho architekti GarabetAmiraBalyan a jeho syn NigoğayosBalyan v neobarokovom štýle. Stavba, ktorá bola dokončená v roku 1857, nahradila dvojposchodový drevený palác, ktorý za vlády Mahmúda I. (1730-1754) postavil jeho veľkovezír DivittarMehmedPasha.

Bol opravený a používaný za vlády Selima III. (1789-1807) a Mehmeta II. (1808-1839).

Budova pozostáva z dvoch hlavných podlaží a suterénu na pôdoryse 15 x 27 m. Na rozdiel od iných pavilónových záhrad s vysokými múrmi je táto obohnaná liatinovým zábradlím s jednou bránou na každej zo štyroch strán.

Túto záhradu veľmi miloval Murat IV. ktorý ju nazval „strieborný cyprus“.

Suterén je vybavený kuchyňou, špajzou a izbami pre služobníctvo, pričom poschodia nad nimi odrážali dizajn tradičného tureckého domu – štyri rohové miestnosti obklopujúce centrálnu halu.

Izby na nábreží majú dva krby, zatiaľ čo ostatné majú po jednom, všetky sú vyrobené z farebného talianskeho mramoru.

Izby sa pýšia krištáľovými lustrami z Čiech so závesmi, čalúnením nábytkom a kobercami tkanými v Hereke. V sálach a izbách sú vystavené obrazy a umelecké predmety; výzdobou interiéru bol poverený Charles Séchan, scénický výtvarník Viedenskej štátnej opery.

Za vlády sultána Abd-ul-Azíza pribudla na fasáde prepracovanejšia výzdoba; niektoré pôvodné záhradné prístavby boli vtedy zbúrané. Na začiatku republikánskej éry bola lokalita niekoľko rokov využívaná ako štátny penzión. Od dôkladnej rekonštrukcie v roku 1944 je palác sprístupnený verejnosti ako múzeum.

Budova vydržala dodnes s pravidelnými opravami, hoci starý palác a viaceré prístavby boli zbúrané. Strana paláca obrátená k moru je reliéfna a živá. Nachádza sa tu malý bazén s naklonenou fontánou a schody sú zdobené rôznymi westernovými motívmi. Küçüksu je  jedinečné múzeum umenia, krásne zvonku i zvnútra, z vody aj zo súše. Ak sa chystáte navštíviť Istanbul – tento klenot určite nevynechajte!