Little Hagia Sophia (Malá Hagia Sophia)

bol Grécky ortodoxný kostol zasvätený svätým Sergiovi (Sergius) a Bakchovi v Konštantínopole, postavený v rokoch 532 až 536 a neskôr prestavaný na mešitu počas Osmanskej ríše.

Túto byzantskú budovu s centrálnym kupolovým plánom dal postaviť v šiestom storočí Justiniána je to jedna z najdôležitejších ranobyzantských stavieb v Istanbule. V tom čase ho uznal Prokopiusza ozdobu celého mesta a moderný historik Východorímskej ríše napísal, že kostol sa „originálnosťou svojej architektúry a prepychom vyrezávanej výzdoby radí k pýche Konštantínopolua je druhý po samotnej svätej Sofii.“

Budova stojí v Istanbule, vo štvrti Fatih a v susedstve Kumkapı, v krátkej vzdialenosti od Marmarského mora, v blízkosti ruín Veľkého paláca a južne od hipodrómu. Teraz ho od mora oddeľuje prímestská železničná trať Sirkeci-Halkalı a pobrežná cesta Kennedy Avenue.

Podľa neskoršej legendy bol za vlády Justína I. jeho synovec Justinián obvinený zo sprisahania proti trónu a odsúdený na trest smrti, ktorému sa vyhol po tom, čo svätí Sergius a Bakchus ručili za Justiniánovu nevinu. Bol oslobodený a prinavrátili mu titul Caesar a ako vďačnosť prisahal, že keď sa stane cisárom, zasvätí kostol svätým. Stavba tohto kostola svätých Sergia a Bakcha medzi rokmi 527 a 536 nášho letopočtu (len krátko pred postavením Hagia Sofia medzi rokmi 532 a 537) bola jedným z prvých aktov vlády Justiniána I.

Krátko po postavení kostola bol pri budove postavený rovnomenný kláštor.

Exteriér

Vonkajšie murivo stavby využíva obvyklú techniku ​​tej doby v Konštantínopole, ktorá využíva tehly zapustené do hrubých maltových lôžok. Steny sú spevnené reťazami z malých kamenných blokov.

Stavba, ktorej ústredný pôdorys sa opakoval v bazilike San Vitale v Ravenne a slúžil ako predloha slávnemu osmanskému architektovi Mimarovi Sinanovi pri stavbe mešity Rüstem Pasha, má tvar osemuholníka vpísaného do nepravidelného tvaru. Nad ním je krásna dáždniková kupola v šestnástich oddeleniach s ôsmimi plochými časťami striedajúcimi sa s ôsmimi konkávnymi, stojacimi na ôsmich polygonálnych stĺpoch.

Pred budovou sa nachádza portikus (ktorý nahradil átrium) a dvor (obe boli pridané počas osmanského obdobia), s malou záhradou, fontánou na umývanie a niekoľkými malými obchodmi.

Interiér

Vnútri budovy sa nachádza nádherná dvojposchodová kolonáda, ktorá vedie pozdĺž severnej, západnej a južnej strany a nesie elegantný nápis v dvanástich gréckych hexametroch venovaný cisárovi Justiniánovi, jeho manželke Theodore a svätému Sergiovi, patrónovi sv. vojakov rímskej armády. Z neznámeho dôvodu sa svätý Bakchus nespomína. Stĺpy sú striedavo zo zeleného antického a červeného synnadského mramoru; spodné poschodie ich má 16, kým horné 18. Mnohé hlavice stĺpov stále nesú monogramy Justiniána a Theodory.