Mešita Sultána Ahmeda – Modrá mešita

Veľkým architektonickým darom sultána Ahmeta I. pre jeho hlavné mesto bola táto krásna mešita, dnes bežne známa ako Modrá mešita. Jeho želaním bolo, aby stavba prekonala mešitu Hagia Sophia, ktorá stála priamo oproti.

Modrá mešita sa tak stala najväčšou mešitou v Istanbule. Stavba je tvorená kaskádou domov spolu so štíhlymi minaretmi týčiacimi sa do nebies.

Až do obdobia Ahmeda I. bolo zvykom, že každý sultán postavil mešitu nesúcu jeho meno a tá mala toľko balkónov, v akom poradí sultánov dynastie bol daný sultán. Ako šestnásty sultán mal na mešite 16 balkónov.

Bola postavená v rokoch 1609 až 1616 a po dokončení spôsobila rozruch v celom moslimskom svete, pretože mala šesť minaretov (rovnaký počet ako Veľká mešita v Mekke). Bežná mešita mohla mať jeden minaret, sultánska mešita dve až štyri. Šesť minaretov mohla mať dovtedy iba mešita v Mekke. Sultán Ahmed I teda vraj musel pridať siedmy minaret v Mekke, aby si zachovala prvoradosť a aby sa umlčali nesúhlasné hlasy.

Mešita má svoju prezývku podľa vnútornej výzdoby z desiatok tisíc dlaždíc Iznik. Poňatie priestoru  a farebné efekty interiéru robia z mešity jeden z najväčších výdobytkov osmanskej architektúry.

Putovanie záhradami medzi Modrou mešitou a chrámom HagiaSophia patrí k nezabudnuteľným zážitkom pri návšteve do Istanbulu.

Ak chcete zažiť čaro tohto miesta v ešte väčšej intenzite, príďte za súmraku, keď sa ozýva volanie k modlitbe.

Priamo za Modrou mešitou sa nachádza bazár Arasta; skvelé miesto na nákupnú zastávku, pretože obchody s remeselnými výrobkami tu predávajú vysokokvalitné suveníry.

Aj keď nemáte záujem o prehliadku, zamierte sem a pozrite si Múzeum mozaiky Veľkého paláca, ktoré je zastrčené medzi bazárom Arasta a mešitou.

Toto malé múzeum zobrazuje fragment mozaikovej dlažby s rozlohou 250 metrov štvorcových, ktorý tu bol objavený v 50. rokoch minulého storočia. Informačné panely vysvetľujú obnovu mozaikovej podlahy.