Palác Topkapi je jednou z dominant Istanbulu, ktorá skrýva bohatú históriu vtedajšej ríše. Nádherný palác pri Bospore, ktorý dal postaviť Mehmet II Dobyvateľ v 15. storočí, bol miestom, kde žili a vládli sultáni vychýrenej Osmanskej ríše.

Mehmet II navrhol palác ako sústavu štyroch veľmi rozľahlých nádvorí s množstvom pavilónov oddelených od mesta mohutnými hradbami. Každý nasledujúci sultán budovu prestavoval a dnešnú podobu získala v 19. storočí. Počas viac ako 400 rokov slúžilo Topkapi ako rezidencia a vládne sídlo 24 sultánskych rodín.

Areál pri morských hradbách s delovou ochranou bol až do 19. storočia mocenským centrom ríše.

Palác sa nachádza na kopcovitom výbežku strategicky umiestnenom  pri strete Zlatého rohu, Bosporu a Marmarského mora.

V období Byzancie sa v tomto okolí nachádzali kláštory a verejné budovy. Do paláca sa vstupovalo nádhernou bránou, tzv. Cisárskou smerom na Nádvorie Janičiarov. Nádvorie bolo prístupné aj určitým skupinám obyvateľom, prvá časť všetkým obyvateľom. V komplexe sa nachádzali obydlia služobníctva, aj pekárne, nemocnice a iné služby.

Rozľahlý komplex je oslnivou ukážkou islamského umenia s honosnými budovami, nádvoriami, záhradami  lemovanými zložitými ručne maľovanými dlaždicami, ktoré spájajú spleť prepychovo zdobených miestností, všetky ohraničené cimburím a vežami.

Z mnohých zaujímavostí sú najobľúbenejšie:

Komplex Harem (kde žilo množstvo sultánových krásnych konkubín a ich detí);

Druhé nádvorie, kde sa môžete prechádzať rozľahlými palácovými kuchyňami žasnúc nad oslnivým interiérom sály Imperial Council; a 

Tretie nádvorie, kde sa nachádzajú i sultánove súkromné ​​izby.

Tretie nádvorie tiež zobrazuje impozantnú zbierku relikvií proroka Mohameda v posvätnej úschovni a je domovom cisárskej pokladnice, kde uvidíte skrýše trblietavých zlatých predmetov a vzácnych drahokamov.

Ak chcete vidieť palác Topkapi v plnej kráse, budete potrebovať aspoň pol dňa. Stojí to však za to!