Veža na mori – Kizkulesi

Na križovatke Bosporu a Zlatého rohu, kde sa východ a západ miešajú vo vodách Istanbulu, stojí Panenská alebo dievčenská veža. Môže byť korunovaná za kráľovnú alebo perlu Bosporu! Má svoje dôležité miesto medzi architektonickými zázrakmi Istanbulu. Až také, že sa stala symbolom Bosporu, Istanbulu a Üsküdaru. Je obľúbená medzi Istanbulčanmi aj turistami. Je to jediná zostávajúca byzantská stavba (aj keď bola mnohokrát zbúraná a nahradená) v Bospore a je s ňou spojených veľa legiend.

Tiež nazývaná Leandrosská veža, ako ju poznali v byzantských časoch a niektorí európski historici, bola jedným z klasických miest Konštantínopolu. Existuje niekoľko mýtov spojených s týmto starobylým ostrovčekom a jeho malou vežou či strážnym domom.

Jedna hovorí o milostnom príbehu Leandrosa – Tureckého kráľa. Ten zavrel svoju dcéru do veže, aby ju ochránil. Odtiaľ pochádza názov Tower of Leandros a Maiden’s Tower. Potom je tu relatívne novšia legenda, opäť o láske, kde sa dve starodávne veže Istanbulu, jedna je Dievčenská veža a druhá Galatská do seba zamilujú!

Veža sa nachádza na  malom ostrovčeku blízko pobrežia Üsküdar, a je v skutočnosti dosť malá. Má reštauráciu na prvom poschodí a kaviareň na najvyššom poschodí.

Je to tiež  obľúbené miesto na fotografovanie veže na ázijskej strane–vo vašom zábere bude krásna veža so Starým Istanbulom v pozadí.

Začiatkom roku 1999 prišiel Hollywood a veža bola použitá na natáčanie miest pre film Jamesa Bonda s Pierceom Brosnanom v hlavnej úlohe, The World Is Not Enough. Napríklad vo filme bola použitá pre brloh darebáka Renarda.

Trochu z histórie

Boli to starí Gréci, ktorí sa ako prví usadili v dnešnom rozľahlom kozmopolitnom meste Istanbul. Jednou z oblastí, kde postavili osadu, sú skaly Chrysopolis, v osmanskom období známe aj ako Scutari, čo je dnešný Üsküdar.

Malý ostrovček asi 180 m od pobrežia slúžil ako stanica pre lode prechádzajúce cez Bosporské vodné cesty.

Üsküdar bol miestom, kde prichádzali a odchádzali karavány a pútnici do Sýrie, Perzie a na východ vôbec. Dnes tam ešte stojí rušná autobusová stanica a trajektový terminál s názvom Harem.

Panenská či dievčenská  veža,  sa používala na mnohé účely: v dávnej histórii ako obranný hrad, miesto výberu daní z komerčných lodí, obrana, maják, karanténna nemocnica, väznica, exilová stanica a rádiostanica počas epidémie cholery.

Dnes na vežu premávajú pravidelné trajekty a je to jedno z najromantickejších miest v meste. Interiér veže sa dnes premenil na obľúbenú kaviareň a reštauráciu. Súkromné ​​lode robia výlety na vežu niekoľkokrát denne, kde si môžete dať prestávku v reštaurácii na prvom poschodí a kaviarni na vrchole veže. Očakávajte, že tu na romantickom rande utratíte slušné množstvo peňazí!