Hory pestrofarebného prášku, rozmanité šiatre, omamné vône, predavači vábiaci zákazníkov – to je Spice Bazár v srdci Istanbulu!

Už ste ho vraj niekde videli, však ?

James Bond mal na ňom epickú motorkársku naháňačku pri otvorení Skyfall a prehnal sa priamo stredom Veľkého bazáru, čo je trh hneď vedľa bazáru korenia a je jednou z najlepších turistických atrakcií Istanbulu. No nenechajte sa zmýliť – Bazár korení tiež určite stojí za návštevu!

Po stáročia bol Spice Bazár miestom, kde sa predávali sušené bylinky a rôzne rastliny, ktoré nikde inde v meste nenájdete, ako aj holistické lieky na každý neduh. Nielen koreniny, ale nájdete tam aj cukrovinky, textilné výrobky, esencie, zlato, striebro a darčekové predmety.

Ukojíte nielen svoj hlad po exotike, ale aj skutočne vidíte a zažijete tradičný komerčný život Istanbulu! Návšteva Egyptského trhu s korením – Spice Bazár je skutočne jedným z tých zážitkov, pri ktorých si „ pričuchnete „ k  Orientu. Trh sa nachádza v krytej budove aj vedľa nej na voľnom priestranstve.

Čaká na vás duch miesta kde sa už veky obchoduje, kde Osmanské kamenné a tyrkysové dlaždice zdobia steny a podlahu rovnako ako pred stovkami rokov, výhľady z okien na Zlatý roh  a hlasy mezuínov volajúcich  k modlitbe z blízkych mešít.

Korenie ako prostriedok premieňajúci naše potreby na túžby, znamená silu. Očarujúce vône škorice, rasce, šafranu, mäty, tymianu a všetkých ďalších bylín a korenia naplnia vzduch ešte pred vstupom do bazáru s koreninami. Silná vôňa priestoru ho robí magickým.

Po stáročia bolo korenie vždy považované za extrémne cennú látku pochádzajúcu z neznámych častí sveta. Preto sa vždy spájalo s prívlastkami exotické, drahé, jedinečné a luxusné, čo prispieva k jeho vnímaniu ako manifestácie sily od samého začiatku.

História trhu s korením

Istanbul, ktorý slúžil ako pobrežné mesto siahajúce od Balkánu a Európy až po severné Stredozemné more a Arabský polostrov, bol na tranzitnej obchodnej ceste. Výrobky ako hodvábne látky, koreniny, drahokamy, tkaný tovar a koberce pochádzajúce z východu a Arabského polostrova sa zbierali v Istanbule na ceste do Európy.

Spice bazár bol ako komplex osmanského klasického štýlu, postavený pri Yeni Camii, a je kombináciou dvoch bazárov. Rozkladá sa na ploche 6000 m², vo forme  „L“.

Misir Çarsisi (čo je jeho turecký názov) bol postavený v roku 1663 ako súčasť priľahlého komplexu mešity Yeni s cieľom získať prostriedky na jej údržbu. Trh s korením v Istanbule je druhým najväčším krytým bazárom v Turecku a najväčším trhom s korením vo svete.

Vo svetle dynamiky Osmanskej ríše v 16. storočí sa Spice Bazár považuje za jednu zo vzácnych reprezentácií ženskej sily prostredníctvom architektonickej budovy, ktorá vytvorila výrazný obchodný uzol a ukázala všemocné postavenie sultánskych matiek v Osmanskej ríši.

Tento trh  bol uvedený do prevádzky v čase, keď sa ekonomická realita drasticky zmenila a nesúhlas s takýmito veľkými výdavkami bol vyjadrený ako „nehanebná prehliadka prestíže“, pozemky pridelené pre tento monumentálny komplex patrili medzi najcennejšie pozemky Istanbul v tom čase.

Bazár korenia má 6 brán. Všetky chute východnej kuchyne predvádzajú obchody s vynikajúcim zmyslom pre farby a krásnym aranžmánom. Čím viac budete skúmať, tým viac nezvyčajného tovaru pravdepodobne nájdete. V každom zmysle slova je definícia „ľudská duša podnikajúca dobrodružstvo“ primeraná v tomto mystickom egyptskom bazáre s korením v Istanbule. Egyptský bazár mal počas svojej histórie dva veľké požiare, no prežil.

Čo kúpiť?

V každom zmysle slova je prehliadka Spice Bazáru skutočne viac než úžasná. Pri návšteve bazáru korenia sa veľmi ľahko ocitnete unášaní nákupom sortimentu korenia, alternatívnych liekov na bolesť či afrodiziakálnych prípravkov, ktoré boli overené stáročiami.

Tento egyptský trh s korením je skutočne prehliadkou vôní a chutí. Nájdete tu aj všetky druhy tureckých sladkostí (lokum), baklavu, čaje, tureckú kávu, sušené ovocie…

Spice Bazárto predovšetkým trh s korením/potravinami, kde sa však predávajú aj niektoré suveníry, ako aj mydlá, oleje a všetky druhy aromaterapeutických predmetov.

Ak cítite volanie ducha orientu či si chcete len nakúpiť kvalitné lokálne korenia – Spice bazár je pre vás správna voľba!