Vrch Pierra Lotiho je kopcovitá oblasť vedľa mešity Eyup Sultan, z ktorej si mnohí ľudia radi vychutnávajú výhľad na Istanbul a Zlatý roh.

Ak sa chcete pozrieť naraz na Európu i Áziu – je tento výhľad stvorený práve pre vás.

Meno Pierre Loti pochádza od Juliena Viauda (prezývaného Pierre Loti), francúzskeho spisovateľa, ktorý sem často prichádzal a trávil čas na vrchu. Z času na čas sa objavili návrhy na zmenu názvu tohto kopca. Ale milovníci tohto miesta tomu vždy zabránili. Na kopci je kaviareň, kde si môžete dať kávu a vychutnať si prekrásnu scenériu.

Pierre Loti sa narodil v roku 1850 v Rocheforte vo Francúzsku ako najmladší zo šiestich detí do protestantskej rodiny. Vo veku 17 rokov vstúpil do francúzskeho námorníctva. Po ukončení námorníckeho vzdelania sa v roku 1881 stal kapitánom a v nasledujúcich rokoch bol povýšený do hodnosti plukovníka.

Ako námorný dôstojník mal možnosť spoznať množstvo cudzích kultúr. Svoje skúsenosti a postrehy z ciest neskôr premietol do svojich kníh. Ako sa spomína v jeho knihách, najviac miloval Istanbul. Táto láska mu umožnila dať meno najkrajšiemu kopcu Istanbulu.

História kopca Pierre Loti

Kopec sa nachádza vo štvrti Eyüp s výhľadom na Zlatý roh. Po príchode do centra Eyüp je možné sa lanovkou dostať na kopec Pierre Loti, užijete si tak nielen cieľ ale aj samotnú cestu.

Jednou z vyhliadok, ktoré na vás čakajú zatiaľ, čo budete popíjať lahodnú tureckú kávu a vychutnávať si šťavnatú baklavu, je Pevnosť Rumeli. Bola veľmi dôležitou zbraňou pri dobytí Istanbulu. Fatih Sultan Mehmet Khan (Mehmet Dobyvateľ) chcel takto chrániť vody Bosporu pred nepriateľskými loďami.

Alebo si môžete prezrieť mešitu Eyup Sultan, kde sultáni gigantickej Osmanskej ríše vykonávali obrady mečov (viac informácií nájdete v kapitole o Eyup).

Všade naokolo vládne príjemná atmosféra a určite tu strávite krásny čas v ktorúkoľvek dennú dobu a ročné obdobie!