Miniatürk je park miniatúr na severovýchodnom pobreží Zlatého rohu v Istanbule. Otvorený bol 2. mája 2003.Je to jeden z najväčších parkov miniatúr na svete s plochou ktorú pokrývajú modely 15 000 m2 a celkovou rozlohou parku 60 000 m2. Obsahuje 135 makiet pamiatok a miest  v mierke 1:25 stavieb z Turecka a okolia a interpretácie historických stavieb.

Z celkovej plochy parku je 40 000 m2 otvorený priestor; 3 500 m2 je pokrytých; a 2 000 m2 obsahuje bazény a vodné cesty.

60 makiet parku pochádza z Istanbulu, 63 z Anatólie a 13 z osmanských území, ktoré dnes ležia mimo Turecka. Nájdete tu aj historické stavby ako Artemidin chrám v Efeze a Mauzóleum Maussollosa v Halikarnase (teraz Bodrum). Ďalší priestor je vyhradený pre budúce modely.

Niekedy najlepším spôsobom, ako pochopiť celý rozsah histórie, s ktorou sa môžete v meste stretnúť, je pozrieť si ho z vtáčej perspektívy. Miniaturk, popri všetkých ostatných múzeách v Istanbule, ponúka svojim návštevníkom práve to.

Skutočným zážitkom je napríklad vidieť mini modely rozprávkových komínov, s ktorými sa bežne stretnete len v Kappadokii, alebo model Pamukkale, ktorého reálna verzia sa nachádza v meste Edirne.

Tieto mini stvárnenia umožňujú návštevníkom múzea miniatúr Istanbulu možnosť preskúmať budovy a artefakty z rímskeho, byzantského, seldžuckého a osmanského obdobia na počkanie.

Týmto spôsobom sa vám naskytne panoramatický a historický pohľad na Istanbul, ako aj na Anatóliu. Ako hovorí motto múzea, ide o „Malý model veľkého mesta“.

Takto strávený čas poteší dušu veľkého i malého diváka.

Ak máte radi kultúru, oddych v náručí zelene alebo chcete vidieť „celé Turecko za jednu hodinu „ – ste na správnom mieste!