Refrakčná chirurgia vnútroočnej šošovky je vhodná pre ľudí s presbyopiou a vysokou ďalekozrakosťou.

Výmena refrakčných šošoviek (RLE) nahrádza číru prirodzenú šošovku oka umelou vnútroočnou šošovkou , aby sa opravila refrakčná chyba a dosiahlo sa ostrejšie zaostrenie, čím sa zníži potreba okuliarov na čítanie alebo bifokálnych okuliarov. Je zvyčajne vhodná pre  ľudí s presbyopiou alebo extrémnou ďalekozrakosťou.

Môže tiež opraviť krátkozrakosť ale vo všeobecnosti sa neodporúča, ak je možné aplikovať iné metódy. 

Postup výmeny refrakčných šošoviek je prakticky identický s operáciou sivého zákalu. Rozdiel je v tom, že pri RLE je vymieňaná šošovka číra, a nie zakalená v dôsledku šedého zákalu.

Rovnako ako pri operácii šedého zákalu sú k dispozícii tri typy vnútroočných šošoviek, ktoré nahradia prirodzenú šošovku, v závislosti od potrieb zraku a zdravia očí :

  • Monofokálne vnútroočné šošovky s pevným ohniskom
    Monofokálne šošovky poskytujú jasné videnie na diaľku, na stredné alebo blízke vzdialenosti – ale nie všetky tri naraz. Torické vnútroočné šošovky na korekciu astigmatizmu sú tiež klasifikované ako monofokálne vnútroočné šošovky.

 

  • Multifokálne šošovky
    Poskytujú jasné videnie na viaceré vzdialenosti.

 

  • Akomodačná vnútroočná šošovka
    Je to typ monofokálnej šošovky, ktorá umožňuje zaostrenie na viaceré vzdialenosti posunutím svojej polohy v oku.

 

Pri vnútroočných šošovkách neexistuje „jedna veľkosť pre všetkých“ a očný chirurg odporučí takú šošovku, ktorá je najvhodnejšia pre individuálne potreby.

Ako prebieha operácia

 Operácia výmeny šošovky zvyčajne trvá asi 15 minút a vykonáva sa ambulantne. Každé oko sa robí samostatne, zvyčajne s odstupom jedného týždňa.

Počas RLE sa používajú znecitlivejúce anestetické kvapky, takže zvyčajne nedochádza k nepohodliu a väčšina ľudí hlási okamžité zlepšenie zraku po operácii.

Počiatočné zotavenie po výmene refrakčných šošoviek – keď možno pokračovať v bežných každodenných činnostiach – zvyčajne trvá asi týždeň.

Výsledky výmeny refrakčných šošoviek sa môžu plne prejaviť až o niekoľko týždňov a počas hojenia očí si možno všimnúť poruchy videnia, ako je rozmazané videnie, oslnenie alebo pocit „škriabania“.

Šoférovať či znovu nastúpiť do práce bude možné približne do jedného týždňa od operácie.

Vnútroočnú šošovku v oku za normálnych okolností necítiť, rovnako ako človek necíti zubnú výplň dutiny. A keďže implantát šošovky je vo vnútri v oka a nie na povrchu ako kontaktná šošovka, ostatní ho nevidia.

Umelá vnútroočná šošovka je trvalou náhradou prirodzenej šošovky a je navrhnutá tak, aby vydržala po zvyšok života. Taktiež existuje minimálne riziko regresie (strata korekčného účinku alebo zhoršenie zraku) v priebehu času.

Výmena refrakčnej šošovky ako riešenie pre presbyopiu ? 

Presbyopia postihuje takmer každého a vo väčšine prípadov sa prejavuje niekedy po 40. roku života. Je to prirodzene sa vyskytujúci stav súvisiaci s vekom, pri ktorom sa šošovka oka stáva pevnejšou a neohybnejšou a stráca sa schopnosť zaostrovať na blízke predmety.

Medzi nechirurgické možnosti korekcie presbyopie patria okuliare na čítanie, bifokálne alebo progresívne šošovky a multifokálne kontaktné šošovky. Ďalšou možnosťou je nosenie kontaktných šošoviek na monovíziu.

Refrakčná chirurgia, ako je LASIK, PRK a fakické vnútroočné šošovky, nemôžu priamo riešiť stratu videnia na blízko spôsobenú presbyopiou. Pre ľudí s presbyopiou a stredne ťažkou až ťažkou hypermetropiou je RLE často najvhodnejšou chirurgickou možnosťou.

Výmena refrakčných šošoviek vs. LASIK 

Zatiaľ čo LASIK zostáva najobľúbenejšou možnosťou na korekciu krátkozrakosti a ďalekozrakosti, ak máte veľmi závažnú refrakčnú chybu alebo abnormálnu rohovku, lepšou alternatívou môže byť refrakčná chirurgia na šošovkách, ako je extrakcia čírej šošovky alebo implantácia fakickej vnútroočnej šošovky.

Na rozdiel od LASIK alebo PRK, výmena refrakčných šošoviek môže korigovať takmer akýkoľvek stupeň hypermetropie a zraková ostrosť po operácii RLE je často lepšia ako výsledky LASIK.

Ak máte krátkozrakosť, RLE sa zvyčajne vykonáva iba vtedy, ak nie ste vhodným kandidátom na inú operáciu na korekciu zraku. Ľudia s krátkozrakosťou majú vyššie riziko odlúčenia sietnice počas extrakcie čírej šošovky a najprv by sa mali preskúmať iné možnosti refrakčnej chirurgie.

Zrak po výmene refrakčnej šošovky

 To, či po výmene refrakčnej šošovky budete potrebovať okuliare alebo kontaktné šošovky, závisí od typu použitej vnútroočnej šošovky.

Monofokálne vnútroočné šošovky sa vo veľkej miere používajú pri operácii kataraktu a výmene čírej šošovky. Ponúkajú vynikajúce videnie a citlivosť na kontrast a majú nízky výskyt porúch videnia, ako sú halo a oslnenie.

Avšak, pretože monofokálne sklá sú navrhnuté tak, aby zaostrovali iba na jednu vzdialenosť, budete pravdepodobne potrebovať okuliare na úlohy z blízka, ako je čítanie malých písmen a práca na počítači (ale monovízia vám môže pomôcť s videním na blízko).

Vo všeobecnosti, ak potrebujete okuliare po RLE, uvidíte jasnejšie a pohodlnejšie, ak sa na šošovky pridá antireflexná vrstva, ktorá eliminuje rušivé odrazy. Platí to pre okuliare na čítanie a okuliare na počítač, ako aj okuliare, ktoré sa nosia nepretržite kvôli zvyškovým refrakčným chybám.

Taktiež, ak vás po výmene refrakčných šošoviek obťažujú odlesky z jasného svetla, zvážte fotochromatické šošovky, ktoré sa automaticky prispôsobujú meniacim sa svetelným podmienkam vonku.

Riziká a vedľajšie účinky

Refrakčná výmena šošovky sa vykonáva v podstate rovnakým spôsobom ako operácia sivého zákalu, a preto sú komplikácie RLE podobné.

Operácia výmeny šošovky je invazívnejšia ako laserová refrakčná chirurgia, ako je LASIK a PRK, a prináša o niečo vyššie riziko.

Komplikácie ohrozujúce zrak sú však zriedkavé a väčšina komplikácií sa dá úspešne liečiť liekmi alebo dodatočným chirurgickým zákrokom.

Hoci sa výmena refrakčných šošoviek ukázala ako bezpečná a účinná, každá operácia má určitý stupeň rizika.

Výmena refrakčnej šošovky je invazívnejšia operácia s vyšším rizikom komplikácií v porovnaní s inými postupmi korekcie zraku.

 

Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.