Sivý zákal (Katarakta) je zakalenie normálne čírej očnej šošovky. Ľudia so sivým zákalom vidia trochu ako cez zamrznuté alebo zahmlené okno. Zakalené videnie spôsobené šedým zákalom môže sťažiť čítanie, riadenie auta (najmä v noci) alebo videnie výrazu na tvári priateľa.

Väčšina šedého zákalu sa vyvíja pomaly a neruší zrak v ranom štádiu. Postupom času však naruší videnie.

Najprv vám pri riešení sivého zákalu môže pomôcť silnejšie osvetlenie a okuliare. Ak však zhoršené videnie zasahuje do vašich bežných aktivít, možno budete potrebovať operáciu. Našťastie je operácia sivého zákalu vo všeobecnosti bezpečná a účinná.

Symptómy:

 • Zakalené, rozmazané alebo slabé videnie
 • Narastajúce ťažkosti s videním v noci
 • Citlivosť na svetlo a oslnenie
 • Potrebujete jasnejšie svetlo na čítanie a iné aktivity
 • Vidíte „svätožiaru“ okolo svetiel
 • Časté zmeny predpisovania okuliarov alebo kontaktných šošoviek
 • Vyblednutie alebo žltnutie farieb
 • Dvojité videnie jediným okom

Spočiatku zákal v zraku spôsobený šedým zákalom môže postihnúť iba malú časť očnej šošovky a nemusíte si byť vedomí žiadnej straty zraku. Ako sa šedý zákal zväčšuje, zahmlieva väčšiu časť šošovky a skresľuje svetlo. ktoré  ňou prechádza.

Príčiny

Väčšina katarakty sa vyvíja, keď starnutie alebo zranenie zmení tkanivo, ktoré tvorí očnú šošovku. Proteíny a vlákna v šošovke sa začnú rozkladať, čo spôsobí zahmlené alebo zakalené videnie.

Niektoré dedičné genetické poruchy, ktoré spôsobujú iné zdravotné problémy, môžu zvýšiť riziko sivého zákalu. Šedý zákal môže byť spôsobený aj inými očnými chorobami, prekonanými operáciami oka alebo zdravotnými problémami, ako je cukrovka. Aj dlhodobé užívanie steroidných liekov môže spôsobiť rozvoj katarakty.

Ako vzniká katarakta

Šošovka sústreďuje svetlo, ktoré prechádza do oka, a vytvára jasný a ostrý obraz na sietnici – membráne oka citlivej na svetlo, ktorá funguje ako film vo fotoaparáte.

Ako človek starne, šošovky v očiach sú menej flexibilné, menej priehľadné a hrubšie. Vekom súvisiace aj iné zdravotné problémy spôsobujú, že sa proteíny a vlákna v šošovkách rozpadnú a zhlukujú, čím sa šošovky zakalia.

Ako sa katarakta ďalej rozvíja, zákal sa stáva hustejším. Šedý zákal rozptyľuje a blokuje svetlo, keď prechádza šošovkou, čím bráni ostro ohraničenému obrazu, aby dosiahol sietnicu. V dôsledku toho sa videnie stáva rozmazaným.

Katarakta sa vo všeobecnosti vyvíja v oboch očiach, ale nie vždy rovnakou rýchlosťou. Katarakta v jednom oku môže byť pokročilejšia ako v druhom, čo spôsobuje rozdiel vo videní medzi očami

Typy katarakty

 

Katarakta postihujúca stred šošovky (nukleárna katarakta)

Jadrový zákal môže spočiatku spôsobiť väčšiu krátkozrakosť alebo dokonca dočasné zlepšenie videnia na čítanie. Postupom času sa však šošovka postupne sfarbuje do žlta a ďalej zatemňuje vaše videnie.

Ako katarakta pomaly postupuje, šošovka môže dokonca zhnednúť. Pokročilé žltnutie alebo hnednutie šošovky môže viesť k ťažkostiam pri rozlišovaní medzi farebnými odtieňmi.

 

Katarakta, ktorá postihuje okraje šošovky (kortikálna katarakta)

Kortikálna katarakta začína ako belavá, klinovitá nepriehľadná vrstva alebo pruhy na vonkajšom okraji kôry šošovky. Ako pomaly postupuje, pruhy sa rozširujú do stredu a zasahujú do svetla prechádzajúceho stredom šošovky.

 

Katarakta, ktorá postihuje zadnú časť šošovky

Zadná subkapsulárna katarakta začína ako malá, nepriehľadná oblasť, ktorá sa zvyčajne tvorí v blízkosti zadnej časti šošovky, priamo na ceste svetla. Zadná subkapsulárna katarakta často narúša videnie pri čítaní, znižuje videnie pri jasnom svetle a spôsobuje oslnenie okolo svetiel v noci. Tieto typy šedého zákalu majú tendenciu postupovať rýchlejšie ako iné typy.

 

Sivý zákal, s ktorým sa človek už narodí (vrodený šedý zákal)

Niektorí ľudia sa so šedým zákalom narodia alebo sa u nich vyvinie v detstve. Tieto katarakty môžu byť genetické alebo spojené s vnútromaternicovou infekciou alebo traumou.

Rizikové faktory

 Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko sivého zákalu, patria:

 • Zvyšujúci sa vek
 • Diabetes
 • Nadmerné vystavenie slnečnému žiareniu
 • Fajčenie
 • Obezita
 • Vysoký krvný tlak
 • Predchádzajúce poranenie oka alebo zápal
 • Predchádzajúca operácia očí
 • Dlhodobé užívanie kortikosteroidov
 • Pitie nadmerného množstva alkoholu

Prevencia

Žiadne štúdie nepreukázali, ako sa dá zabrániť šedému zákalu alebo spomaliť jeho progresiu. Ale lekári si myslia, že niekoľko stratégií môže byť užitočných, vrátane:

 • Absolvovať pravidelné očné vyšetrenia.
 • Očné vyšetrenia môžu pomôcť odhaliť šedý zákal a iné očné problémy v ich najskoršom štádiu.
 • Prestať fajčiť.
 • Zvládnuť iné zdravotné problémy. Dodržiavať svoj liečebný plán pri cukrovke alebo iné zdravotné ťažkosti, ktoré môžu zvýšiť riziko katarakty.
 • Vybrať si zdravú stravu, ktorá obsahuje dostatok ovocia a zeleniny. Pridanie rôznych farebných druhov ovocia a zeleniny do stravy zaistí, veľa vitamínov a živín. Ovocie a zelenina majú veľa antioxidantov, ktoré pomáhajú udržiavať zdravie očí.
 • Nosiť slnečné okuliare. Ultrafialové svetlo zo slnka môže prispieť k rozvoju šedého zákalu. Keď ste vonku, noste slnečné okuliare, ktoré blokujú ultrafialové B (UVB) lúče.
 • Znížiť spotrebu alkoholu. Nadmerné užívanie alkoholu môže zvýšiť riziko katarakty.
 

Štúdie nepreukázali, že antioxidanty vo forme tabliet môžu zabrániť šedému zákalu. Ale veľká populačná štúdia nedávno ukázala, že zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály bola spojená so zníženým rizikom vzniku šedého zákalu. Ovocie a zelenina majú mnoho preukázaných zdravotných výhod a sú bezpečným spôsobom, ako zvýšiť množstvo minerálov a vitamínov v strave.

 

Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.