Nie každá metóda na zlepšenie zraku je vhodná pre ľudí s tenkou rohovkou. Napríklad najbežnejšie používaný LASIK nemusí byť pre vás vhodný ak je vaša rohovka príliš tenká. Našťastie existujú aj iné pokročilé chirurgické postupy, ktoré môžu pacientom zlepšiť videnie.

Tenké rohovky a LASIK

Zatiaľ čo LASIK je pravdepodobne najznámejší postup korekcie zraku, nemusí byť správnou voľbou pre každého. Ľudia s tenkými rohovkami alebo tí, ktorých rohovky nie sú normálne tvarované, nie sú dobrými kandidátmi na LASIK. To isté platí pre každého, kto má špeciálne predpísané okuliare alebo kontaktné šošovky. Je to preto, že postup LASIK by odstránil príliš veľkú časť rohovky na korekciu zraku.

Fotorefrakčná keratektómia alebo PRK je typ laserovej operácie očí, ktorá slúži ako alternatíva pre tých, ktorí nie sú vhodní na LASIK kvôli tenkým rohovkám. Táto operácia predchádza operácii LASIK a bola jedným z počiatočných typov laserovej operácie očí. Primárnou nevýhodou PRK oproti LASIKu je o niečo dlhšie obdobie zotavenia.

Pomocou PRK chirurg odstráni epitel, tenkú vonkajšiu vrstvu rohovky. Tkanivo rohovky sa potom pretvaruje laserom. Epitel dorastá pomerne rýchlo, zvyčajne v priebehu niekoľkých dní.

Pokiaľ ide o výsledky, LASIK a PRK sú prakticky totožné. Pri druhom postupe stačí počkať niekoľko dní, kým sa epitel sám opraví. Pacient s LASIK pravdepodobne zaznamená zlepšenie zraku rýchlejšie, zatiaľ čo pacient s PRK nemusí dosiahnuť maximálne zlepšenie zraku po dobu niekoľkých týždňov.

Refrakčná výmena šošovky

Operácia výmeny šošovky je vhodná pre ľudí s tenkou rohovkou a ďalekozrakosťou. Pri tomto postupe umelá vnútroočná šošovka nahrádza prirodzenú šošovku oka. Nová šošovka umožňuje ostrejšie videnie. Pacienti už nemusia potrebovať okuliare na čítanie alebo ich potrebujú menej.

Myopickí pacienti by mali dosiahnuť lepšie výsledky pri iných typoch zákrokov.

Samotná operácia je podobná operácii sivého zákalu. Rozdiel je v tom, že prirodzená šošovka je číra, nie zakalená, ako je to v prípade, keď pacient trpí sivým zákalom.

Implantovateľné šošovky

 Implantovateľné šošovky alebo fakické vnútroočné šošovky sú ďalšou vhodnou náhradou pre tých, ktorí nemôžu podstúpiť LASIK. Je vhodnejšia pre ľudí s krátkozrakosťou.  Počas operácie sa číre šošovky umiestnia medzi dúhovku a rohovku, pričom prirodzená šošovka zostane. Možno si ich ako kontaktné šošovky, ktoré si už netreba vkladať do oka.

Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.