Transplantácia rohovky (keratoplastika) je chirurgický zákrok pri ktorom ide o nahradenie časti rohovky tkanivom od darcu. Rohovka je priehľadný kupolovitý povrch oka. Je to miesto, kde svetlo vstupuje do  oka a vďačíme jej za veľkú časť schopnosti jasne vidieť.

Transplantácia rohovky môže obnoviť videnie, znížiť bolesť a zlepšiť vzhľad poškodenej alebo chorej rohovky. Väčšina postupov transplantácie rohovky je úspešná. Operácia však prináša malé riziko komplikácií, ako je napríklad odmietnutie darcovskej rohovky.

Prečo sa vykonáva transplantácia rohovky

Transplantácia rohovky sa najčastejšie používa na obnovenie zraku, ale môže tiež zmierniť bolesť alebo iné príznaky a symptómy spojené s ochoreniami rohovky.

Týmto spôsobom možno vyriešiť nasledovné problémy:

 • Keratokonus – rohovka, ktorá sa vydúva smerom von
 • Fuchsova dystrofia – dedičný stav
 • Rednutie alebo roztrhnutie rohovky
 • Zjazvenie rohovky spôsobené infekciou alebo poranením
 • Opuch rohovky
 • Vredy rohovky nereagujúce na lekársku liečbu
 • Komplikácie spôsobené predchádzajúcimi operáciami oka

Riziká

Transplantácia rohovky je relatívne bezpečná. Napriek tomu so sebou nesie určité riziko závažných komplikácií, ako napríklad:

 • Infekcia oka
 • Zvýšenie tlaku v očnej buľve (glaukóm)
 • Problémy so stehmi používanými na zaistenie darcovskej rohovky
 • Odmietnutie darcovskej rohovky
 • Problémy so sietnicou, ako je odlúčenie sietnice alebo opuchu

Príznaky odmietnutia rohovky

Imunitný systém tela môže omylom napadnúť darcovskú rohovku. Toto sa nazýva odmietnutie a môže si to vyžadovať lekárske ošetrenie alebo inú transplantáciu rohovky.

Pred operáciou

Pred operáciou sa uskutoční dôkladné očné vyšetrenie u  očného lekára, ktorý na základe vyšetrení  určí, akú veľkosť darcovskej rohovky bude treba a či existujú akékoľvek kontraindikácie.

Nájdenie darcovskej rohovky

 Rohovky používané pri transplantáciách pochádzajú od ľudí, ktorí sa stali darcami. Na rozdiel od orgánov, ako sú pečeň a obličky, ľudia, ktorí potrebujú transplantáciu rohovky, nevyžadujú párovanie tkanív.

Typy transplantácií

 Voľbu vhodnú pre konkrétneho pacienta  odporučí lekár.

 

Penetračná keratoplastika

transplantácia rohovky v plnej hrúbke. Chirurg odstráni malý kotúčik rohovkového tkaniva. Darcovská rohovka, odobraná na mieru, sa umiestni do otvoru a následne sa prišije. Stehy sa neskôr odstránia.

Endoteliálna keratoplastika

Tieto postupy odstraňujú choré tkanivo zo zadných vrstiev rohovky, ktorá chráni endotel pred poranením a infekciou. Tkanivo darcu nahrádza odstránené tkanivo.

Predná lamelárna keratoplastika 

Odstraňuje sa choré tkanivo z predných vrstiev rohovky, vrátane epitelu a strómy, ale ponechá sa na mieste zadná endotelová vrstva.

Hĺbka poškodenia rohovky určuje typ procedúry, ktorá je pre pacienta vhodná. Povrchová predná lamelárna keratoplastika nahrádza iba predné vrstvy rohovky, pričom zdravú strómu a endotel zanecháva nedotknuté. Postup hlbokej prednej lamelárnej transplantácie sa používa, keď poškodenie zasahuje hlbšie do strómy. Zdravé tkanivo od darcu sa potom pripojí (štepe), aby nahradilo odstránenú časť.

Transplantácia umelej rohovky 

V niektorých prípadoch ľudia môžu dostať aj umelú rohovku.

Počas procedúry

V deň transplantácie rohovky dostane pacient buď sedatívum, ktoré pomôže relaxovať, a lokálne anestetikum na znecitlivenie oka, alebo sa uskutoční celková anestézia. Operácia sa vykonáva naraz na jednom oku. Množstvo času stráveného pri operácii je rôzne a závisí od situácie pacienta.

Po zákroku

Po dokončení transplantácie rohovky môže pacient očakávať:

Užívanie liekov – očné kvapky a niekedy aj perorálne lieky bezprostredne po transplantácii rohovky a počas zotavovania pomôžu kontrolovať infekciu, opuch a bolesť. Očné kvapky na potlačenie imunitného systému pomáhajú predchádzať odmietnutiu rohovky. 

Nosenie ochrany očí – Očné štíty alebo okuliare chránia oči počas hojenia.

Opatrnosť – Je vhodné po zákroku sa šetriť, nešúchať a netlačiť si oko.

Časté kontrolné vyšetrenia – Počas roka bude potrebné nechať oči kontrolovať očným lekárom.

Výsledky

Väčšine ľudí, ktorí podstúpia transplantáciu rohovky, sa zrak aspoň čiastočne obnoví. Čo možno očakávať závisí od dôvodu operácie a zdravotného stavu.

Korekcia zraku po operácii

Videnie môže byť spočiatku horšie ako pred operáciou, pretože sa  oko prispôsobuje novej rohovke. Môže trvať niekoľko mesiacov, kým sa  zrak zlepší a stabilizuje.

 

Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.