Skutočný prísľub príťažlivosti a zdravia znamená pekný úsmev a ten si nevyhnutne vyžaduje biele a pekne formované  zuby. Avšak rôzne faktory dedičného charakteru (prirodzené sfarbenie alebo starnutie zuba), patologického (užívanie určitých liekov) alebo aj  životného štýlu (konzumácia kávy, čaju, tabaku a pod.) niekedy spôsobujú zožltnutie alebo sfarbenie zubov.

Bieliace produkty obsahujú zjasňujúcu aktívnu zložku (buď karbamid peroxid alebo peroxid vodíka), ktorá preniká cez sklovinu a ovplyvňuje molekuly zodpovedné za zmenu farby.

Molekuly kyslíka zo zosvetľovacích činidiel reagujú s týmito farbami meniacimi molekuly v zuboch a narúšajú väzby, ktoré ich držia pohromade. Molekuly kyslíka migrujú do zuba a zosvetľujú celý zub. 

Čo je bielenie zubov?

Bielenie zubov je jednoduchý kozmetický stomatologický proces, ktorý sa používa na zosvetlenie sfarbenia skloviny a dentínu pomocou gélu na báze peroxidu vodíka.

Či už v ordinácii alebo doma, žiadne bieliace ošetrenie by sa nemalo vykonávať bez toho, aby sa najskôr neurobila hĺbková ústna kontrola zubným lekárom, aby sa overila absencia kontraindikácií (neošetrené kazy, devitalizované zuby, slabá sklovina, podráždenia ďasien a podobne.

Tento typ ošetrenia sa odporúča len vtedy, keď sú zuby silne zažltnuté. Dôležité je čo najviac zachovať prirodzenú farbu zuba, aby ladila s celou tvárou a pôsobila prirodzene.

Typy bielenia zubov

 

1. Domáca úprava násadami na mieru

Táto metóda sa vykonáva doma pomocou špeciálnych násad  tvarovaných podľa odtlačku zubov. Mali by sa aplikovať cez deň alebo v noci.

Keď zubár zaznamená odtlačok zubov, poverí zubné laboratórium výrobou násad. Potom skontroluje, či dokonale sadnú do úst pacienta a poskytne mu vhodný bieliaci prípravok. Pacient si následne aplikuje špeciálny prípravok v hodinách, ktoré mu počas dňa určí zubár. Bieliaci materiál by sa nemal dostať k ďasnám.

Po ukončení procedúry sa musí v termíne určenom zubným lekárom vykonať prehliadka, aby sa vyhodnotila účinnosť ošetrenia a zaznamenal sa nový odtieň zubov.

2. Ošetrenie v ordinácii

Táto technika sa vykonáva v ambulancii zubného lekára a využíva koncentrovanejší bieliaci prípravok a špeciálne bieliace lampy s modrým svetlom.

Túto metódu vykonáva iba kvalifikovaný zubný lekár a jej výsledky sú okamžite viditeľné. Najprv sa ďasná izolujú, aby s nimi bieliaci materiál nemohol prísť do kontaktu. Potom sa aplikuje bieliaci prípravok a proces sa aktivuje špeciálnymi lampami.

Počas procedúry (a pri všetkých metódach) je dôležité vyhýbať sa fajčeniu, konzumácii potravín a nápojov, ktoré môžu zanechávať pigmenty (napr.: káva, čierny čaj, červené víno, kari a pod.).

3. Domáca liečba jednorazovými vopred tvarovanými fabrickými násadami

Použitím tejto metódy sa dosahujú rovnaké výhody ako bielenie s personalizovanými násadami, pričom je možné ho robiť kedykoľvek a jednoducho. Bieliace činidlo sa však na zuby nanáša horšie ako s násadami na mieru.

Je možné kombinovať metódy bielenia, aby sa dosiahol  požadovaný výsledok.

Bielenie zubov dosahujú lepšie výsledky, ak lekár pred ním robí čistenie zubov.

Metóda domáceho bielenia

Výhody:

 • Nižšia cena
 • Viditeľný výsledok už od prvého týždňa
 • Dá sa kedykoľvek zopakovať
 • Relatívne menšia citlivosť zubov
 • Flexibilnejšia metóda, pretože pacient ju môže robiť kde a kedy chce
 

Nevýhody:

 • Dlhé obdobie liečby pred dosiahnutím požadovaného výsledku
 • Technika, ktorá zahŕňa vyhýbanie sa fajčeniu,  konzumácii potravín a nápojov, ktoré zanechávajú pigmenty (napr. repa, káva, čaj, červené víno atď.).

Metóda bielenia v ordinácii

Výhody:

 • Okamžite viditeľný výsledok (2 až 3 dni)
 • Ošetrenie zvolené odborníkom
 • Rýchly proces

 

Nevýhody:

 • Mierna citlivosť prvých 24 hodín po bielení (možno kontrolovať miernym analgetikom)
 • Technika, ktorá zahŕňa vyhýbanie sa fajčeniu,  konzumácii potravín a nápojov, ktoré zanechávajú pigment (napr. repa, káva, čaj, červené víno atď.)

Metóda bielenia v kombinovanej liečbe

Výhody:

 • Spája výhody oboch metód
 • Okamžite viditeľný výsledok
 • Dlhotrvajúci efekt
 

Nevýhody:

 • Vyššie náklady
 • Technika, ktorá zahŕňa vyhýbanie sa fajčeniu,  konzumácii potravín a nápojov, ktoré zanechávajú pigment (napr. repa, káva, čaj, červené víno atď.)

 

Trvanie liečby

Dĺžka liečby závisí od spôsobu, ktorý si každý pacient zvolí a od účinnosti jeho liečby. Pri domácom bielení sa trvanie pohybuje v priemere od jedného do troch týždňov. Výsledok začína byť viditeľný od prvého týždňa, ale konečný výsledok, posúdený po niekoľkých týždňoch, závisí od toho, či boli dodržané odporúčania zubného lekára.

Čo sa týka bielenia v ambulancii, efekt je viditeľný dva až tri dni po ukončení ošetrenia a pri kombinovanom ošetrení je výsledok viditeľný rýchlejšie a trvá dlhšie.

U mladších pacientov sa výsledky dosiahnu rýchlejšie ako u starších pacientov.

Príprava na bielenie zubov

Pred samotným bielením je potrebné vykonať  kontrolu, ktorá umožňuje posúdiť stav ústnej dutiny pacienta, ošetriť zuby, ktoré to potrebujú, a nájsť produkt, ktorý je pre pacienta najvhodnejší.

Pred začatím bielenia zubov je potrebné zuby vyčistiť. Čistenie zubov spočíva v odstránení zubného kameňa, ako aj škvŕn, ktoré sú na povrchu skloviny, škvŕn, ktoré môžu pochádzať od tabaku, kávy, čaju atď.

Zubár si pred procesom bielenia zaznamená odtieň zuba, aby posúdil potrebné zosvetlenie. Vysvetlí aj postup, ktorý treba pri ošetrení dodržiavať.

Tento krok je nevyhnutný bez ohľadu na zvolenú metódu bielenia. Preto je potrebné konzultovať so zubným lekárom pred začatím liečby.

Ak má pacient bolesti zubov (citlivosť zubov, absces, zápal ďasien, infekcia spôsobená zubom múdrosti atď.), je lepšie nebieliť zuby.

 

Zdravotné tipy pre žiarivý úsmev

Bielenie zubov vám pomôže dosiahnuť žiarivý úsmev, po ktorom túžite. Aby ste však dosiahli úplnejší výsledok, môžete ho skombinovať s inými úkonmi na stimuláciu pohody vášho vonkajšieho vzhľadu. Napríklad, aby ste si udržali biele zuby, je potrebné predefinovať kvalitu jedla. Najlepšie je vyhýbať sa potravinám s obsahom pigmentov a uprednostňovať ovocie a zeleninu, najmä jahody, brokolicu, mrkvu a pomaranče.

Citlivosť zubov

V súčasnosti sú bieliace produkty úplne bezpečné a často obsahujú fluorid, aby chránili zuby. Počas bielenia sa však zuby často môžu stať oveľa citlivejšími. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné opýtať sa zubára na prípravok (ústnu vodu alebo zubnú pastu), ktoré túto citlivosť znížia.

Farba zubov sa líši od človeka k človeku a s pribúdajúcim vekom stále viac tmavne. Okrem toho fajčenie, užívanie niektorých liekov, stravovacie návyky atď. sú faktory, ktoré môžu ovplyvniť žltnutie zubov.

Bieliace zubné pasty a ústne vody môžu odstrániť niektoré vonkajšie škvrny, ale iba zosvetlovacie činidlo – bielidlo – môže odstrániť všetky vonkajšie škvrny a dosiahnuť vnútorné farbivá, ktoré sú príčinou tejto zmeny farby.

V súčasnosti sú bieliace produkty úplne bezpečné a často obsahujú fluorid, aby chránili zuby.

Ako dlho vydrží výsledok?

Výsledok po bielení zubov je veľmi stabilný a po ošetrení budete mať ešte dlho žiarivý úsmev. Trvanie výsledku však môžu ovplyvniť určité faktory – vek, strava, užívanie niektorých liekov (napr. tetracyklíny), ako aj naše návyky (napr. fajčenie) môžu ovplyvniť trvanie výsledkov bielenia zubov.

 

Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.