Dentálna hygiena je z pohľadu zdravia zubov jedno z najdôležitejších ošetrení a je neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o zuby a prevencie. Nesprávna a nedostatočná ústna hygiena vedie ku vzniku zubných kazov, gingivitídy či paradontitídy, a teda nie je len liečebným postupom, ale najmä preventívnym opatrením pred vznikom spomínaných ochorení. 

Baktérie, ktoré spôsobujú bolestivé zubné kazy, zápaly ďasien, parodontitídu, sa nachádzajú práve v zubnom povlaku, preto je veľmi dôležité vedieť sa o svoje zuby správne starať a nechávať si povlaky pravidelne odstraňovať (minimálne raz za pol roka).

Dentálny hygienik citlivo odstráni zubný kameň –  zmineralizovaný povlak a pigmentáciu laserom alebo ultrazvukom, ktorý vďaka frekvencii vĺn narúša štruktúru zubného kameňa. Keď sú zuby zbavené hrubých usadenín, zubné povlaky sa dočistia tzv. pieskovaním (Air polishing).Mechanické dočistenie zväčša nasleduje po ultrazvukovom ošetrení a spočíva v dočistení zvyškov zubného kameňa na ťažšie dostupných miestach pomocou škrabiek a kyriet na zuby.  

Po vyčistení zubov sa ďasná ošetria dezinfekčnými a protizápalovými roztokmi. Po zákroku sú zuby posilnené koncentrovaným fluoridovým gélom pre posilnenie obranyschopnosti zubov pred novými kazmi. 

Čo je pieskovanie zubov (Airflow)

Airflow resp. pieskovanie zubov je zmesou bikarbonátu sodného s vodou a vzduchom, ktorá pod tlakom odstraňuje povlaky a najmä tmavé až čierne pigmentácie pri konzumácii kávy, čaju a fajčení. Výhodou pieskovania je, že povlak a pigmenty odstráni aj z ťažko dostupných miest a preto je veľmi vhodné aj pre ortodontických pacientov (s fixnými ortodontickými aparátmi). Častokrát je výsledkom pieskovania aj zosvetlenie zubov o pár odtieňov kvôli odstráneným pigmentom. Po pieskovaní zubov nasleduje zaleštenie skloviny jemnou pastou.

Fluoridácia na záver ošetrenia

V závere ošetrenia prebieha fluoridácia zubov prípadne dezinfekčné výplachy u pacientov trpiacich gingivitídou či parodontitídou. Fluoridácia predstavuje účinnú prevenciu pred tvorbou zubného kazu a na povrchu zubov vytvára ochranný film odolný voči kyselinám. Dezinfekčné roztoky pomáhajú redukovať množstvo škodlivých baktérií a priaznivo ovplyvňujú hojenie zápalov.

Dentálnu hygienu sa odporúča absolvovať každých 6 mesiacov. Ak je tvorba zubného kameňa nadmerná alebo je prítomné parodontálne ochorenie, odporúča sa hygienu absolvovať častejšie.

 

Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.