Fazety sú jedným z najmodernejších estetických riešení úsmevu a umiestňujú sa na predné plochy zubov, aby zlepšili ich pôvodný vzhľad. Ide o tenké keramické alebo plastové plátky. Využívajú sa najmä na zakrytie nevzhľadných medzier, nepekného sfarbenia zubov, na zakrytie chybného postavenia zubov, odštiepené rohy zubov, nepekné tmavé plomby, nepravidelný tvar zubov. Je niekoľko postupov, od aplikácie dočasných faziet, ktoré sa bez poškodenia povrchu zubov dajú po čase sňať až po trvalé fazety, pri ktorých je potrebné povrch zubov najprv upraviť a pripraviť na dlhotrvajúce priľnutie faziet pri ktorých sa zub obalí po celom povrchu, nielen z prednej časti. 

Výhodou faziet je minimálna preparácia a možnosť dosiahnuť dlhotrvajúci efekt. Metóda nie je tak invazívna ako v prípade zubných implantátov. 

Čo sú to zubné fazety a ako fungujú?

Zubné fazety zlepšujú vzhľad  zubov bez výraznejšej potreby ich ďalšej úpravy, chránia ich pred poškodením a dokážu vytvoriť krásny úsmev. Škrupiny vo farbe zubov sa prilepia k prirodzeným zubom a dokážu zmeniť ich dĺžku, veľkosť, farbu, tvar a funkciu na základne vhodného zváženia všetkých spomenutých parametrov.

Fazety sa považujú za kozmetický zubný zákrok, pretože sú voliteľné a nie sú z lekárskeho hľadiska potrebné. Dokážu však výrazne zmeniť život ich nositeľovi a priniesť pohodlie a stratené sebavedomie. Sú známe aj ako „premena úsmevu“. Sú vynikajúcim spôsobom, ako skryť zažltnuté, krivé alebo poškodené zuby. 

Väčšina pacientov volí fazety na zlepšenie vzhľadu, majú však aj regeneračné funkcie a chránia povrch zuba pred poškodením. Sú skvelou voľbou aj pre pacientov, ktorí majú medzery v zuboch, priehlbiny na povrchu alebo škvrny. Postup je relatívne rýchly a minimálne invazívny. V závislosti od farby zubov a požadovaného výsledku sú fazety dostupné vo viacerých odtieňoch.

Typy faziet

Existuje päť bežných typov materiálov používaných na vytvorenie zubnej fazety:

1. Porcelánové fazety

Porcelán je najbežnejším materiálom používaným na výrobu fazety. Tieto fazety je možné zhotoviť aj v pôvodnej  farbe zubov pre zachovanie prirodzenosti pôvodnej farby, sú všestranné, vyrobené na mieru a ich životnosť môže byť  10 až 15 rokov. Sú vyrobené z keramických materiálov a odolávajú škvrnám lepšie ako kompozitné fazety.

Hlavnou výhodou porcelánových faziet je konzervatívny a minimálne invazívny charakter zákroku. Pre úspešné umiestnenie škrupiny je potrebná minimálna príprava.

Pri príprave zuba na porcelánovú fazetu zubný lekár najskôr vyberie odtieň zubov, ktorý najlepšie zodpovedá farbe susedných zubov. Zhotoví sa zubný odtlačok pre zubné laboratórium, ktoré vyhotoví fazetu.

Počas prvého stretnutia sa umiestnia dočasné fazety, aby pacient mohol prirodzene fungovať v spoločenskom živote. Na druhom stretnutí zubár dočasné fazety odstráni a pripraví zub na porcelánovú fazetu. Očistí zub a nanesie kyslý materiál na zdrsnenie povrchu zuba, vďaka čomu sa fazeta ľahšie prilepí na povrch zuba. Následne nanesie špeciálny cement, ktorý umožní, aby fazeta zostala pevne pripevnená na zube. Cement sa vytvrdzuje modrým svetlom. Posledným krokom je odstránenie prebytočného cementu zo zuba a kontrola zhryzu. V prípade, že zhryz nesedí úplne, robia sa úpravy, až kým zhryz nie je úplne bezproblémový. 

 

2. Kompozitné fazety

Kompozitné fazety sú alternatívou k porcelánovým fazetám. Sú vyrobené z rovnakého materiálu, aký sa používa na výplne dutín vo farbe zubov.

Tieto fazety sa líšia od porcelánových faziet niekoľkými spôsobmi. Napríklad kompozitné fazety sú cenovo dostupnejšie, porcelánové fazety môžu stáť aj trikrát viac.

Kompozitné fazety vyžadujú iba jedno stretnutie. Sú vyrezávané priamo na zuby, nie v zubnom laboratóriu. Porcelánové fazety vyžadujú viac ako jedno stretnutie.

Podobne ako porcelánové fazety, aj kompozitné fazety vyžadujú rekonštrukciu zubov pred umiestnením a môžu byť umiestnené priamo na upravenú sklovinu. Kompozitné fazety však zvyčajne vydržia 5 až 7 rokov v porovnaní s až 10 – 15 rokmi v prípade porcelánových faziet.

Kompozit je tiež konzervatívnejší ako porcelán. Ak dôjde k odštiepeniu kompozitnej fazety, je možné ju lokálne opraviť. Pri porceláne je potrebné vymeniť celú fazetu.

3. Palatinálne fazety (Palatal Onlays)

Onlay sa zvyčajne používajú na obnovu zadných zubov. Avšak palatinálne fazety sú špeciálnym typom onlay, ktorý sa používa na obnovu predných zubov. Medzi príčiny palatinálneho poškodenia predných zubov patrí hlboký zhryz, bruxizmus a zubná erózia.

Erózia môže byť spôsobená chronickým vracaním a závažným refluxom kyseliny, ktorý narúša zubnú sklovinu. Palatinálne onlay sú skvelým riešením na obnovenie iba poškodenej časti, pričom zvyšok zubov zostane nedotknutý. 

4. Lumineers

Lumineers sú značkou faziet, ktoré sú ultratenké (0,2 mm) a priesvitné. Napodobňujú tvar a farbu prirodzenej zubnej skloviny, dokonca ešte viac ako porcelánové fazety.

Lumineers sú také tenké, že nevyžadujú redukciu alebo rekontúrovanie zubov. Vydržia viac ako 20 rokov v porovnaní s 10 až 15 rokmi v prípade porcelánových faziet.

Hoci sú pohodlné, majú väčšiu šancu na odštiepenie ako tradičné fazety, a táto mechanická hrozba poškodenia  často vedie ku kratšej životnosti.

5. Odnímateľné fazety (nie trvalé)

Odnímateľné fazety (na mieru vyrobené fazety) sú menej invazívne, nie sú trvalé a stoja menej ako tradičné fazety. 

Trvalé fazety sú nevratné, pretože zubár musí odstrániť časť zubnej skloviny. Snímateľné fazety nevyžadujú redukciu povrchu zubov.

Snímateľné fazety, tzv. nasadzovacie, však môžu byť nepríjemné, nesplývajú tak dobre s prirodzenými zubami a musia sa často vymieňať.

Tieto fazety sú netrvalou alternatívou k tradičným zubným fazetám sú výborným riešením pre ľudí, ktorí túžia po krásnom úsmeve, no nechcú zvoliť trvalé fazety. Získanie nasadzovacích faziet je bezbolestný a jednoduchý proces. Zubár odoberie formy zubov a pošle ich do zubného laboratória. Keď sú fazety pripravené, zubný odborník ich pošle späť so sprievodcom na nosenie. 

 

Nasadzovacie fazety môžu zakryť niekoľko problémov so zubami, vrátane:

 • chýbajúcich zubov
 • rozbitých zubov
 • žltých zubov
 • zafarbených zubov
 

Nedokážu opraviť vážnejšie problémy, ako sú krivé zuby. Je to preto, že nie sú navrhnuté tak, aby menili štruktúru zubov. Krivosť zubov a nesprávny zhryz patria do kompetencie ortodontistu.

Ako fungujú nasadzovacie fazety?

Nasadzovacie fazety priliehajú na  zuby ako chránič. Dajú sa kedykoľvek pohodlne odstrániť bez pomoci zubného odborníka. Sú bezpečné na použitie.

Väčšina materiálov používaných výrobcami nevedie k zubnému kazu alebo infekciám. Nahromadené čiastočky z jedla však môžu viesť k problémom so zubami, ak si pravidelne nečistíte zuby.

Niektoré použité materiály môžu spôsobiť alergickú reakciu, ale to je zriedkavé. Niektoré nasadzovacie fazety môžu viesť k problémom v dôsledku konštrukcie jfaziet.

Nasadzovacie fazety versus tradičné fazety

Tradičné fazety pozostávajú z veľmi tenkej vrstvy porcelánu, ktorá zodpovedá tvaru, veľkosti a farbe zubov pre dokonalý úsmev. Vysokokvalitné tradičné fazety vyzerajú ako prirodzené zuby a môžu vydržať desať až dvadsať rokov v závislosti od materiálov.

Tradičné fazety sú cenovo náročnejšie ako nasadzovacie fazety.

Na rozdiel od skutočných faziet je možné nasadzovacie fazety nasadiť a odstrániť, kedykoľvek budete chcieť. Nevyžadujú žiadne zubné injekcie, lepenie alebo rezanie ďasien alebo zubného tkaniva.

Nasadzovacie fazety sú zvyčajne vyrobené zo živice a pôsobia ako maska na vaše prirodzené zuby. Pri správnom nasadení sa pri obopínaní faziet zubov ozve cvaknutie. Nasadzovacie fazety sú oveľa dostupnejšie v porovnaní s tradičnými fazetami.

Pre koho sú nasadzovacie fazety vhodné?

 • Pre tých ktorí majú zafarbené, chýbajúce, odštiepené alebo krivé zuby
 • Pre tých,  ktorí hľadajú cenovo dostupnejšiu možnosť k tradičným fazetám
 • Pre tých, ktorí hľadajú pohodlnejšiu alternatívu ku konvenčným fazetám
 • Pre tých, ktorí chcú nový, krásny úsmev

Pre koho nie sú nasadzovacie fazety vhodné?

 • Pre tých, ktorí majú kazy, hlboké praskliny v zuboch, zlomené zuby alebo ochorenie ďasien

 • Pre tých, ktorí majú voľne lícujúce fazety, korunky alebo iné zubné náhrady

 • Pre ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia

Medzi päť typov faziet patria porcelánové fazety, kompozitné fazety, palatinálne fazety,  Lumineers a odnímateľné fazety. Porcelán je najdrahšia a prirodzene vyzerajúca možnosť. Snímateľné fazety sú najlacnejšou a najmenej prirodzene vyzerajúcou možnosťou.

Prečo ľudia siahajú po fazetách?

Fazety tvoria asi 26 percent kozmetických zákrokov, ktoré robia zubári. Existuje niekoľko dôvodov, prečo môžu byť zubné fazety uprednostňované pred inými postupmi. 

Slúžia na:

 • Na zmenu dĺžky, farby, tvaru a veľkosti zubov a korigujú určité problémy (odštiepenie zo zuba, nerovný povrch)
 • Na opravu prasknutých alebo zlomených zubov (zranením, hryzením nechtov atď)
 • Na opravu bielych škvŕn/pruhov na zuboch (zvyčajne spôsobené nadmerným používaním fluoridu)
 • Na zakrytie škvŕn a zafarbenia zubov (od tmavých potravín, niektorých liekov, prirodzeného starnutia atď)
 

V prípade koreňových kanálikov sa odporúčajú korunky alebo 3/4 korunky. Fazety zubov ošetrených predným koreňovým kanálikom sa bežne nevykonávajú. Nikdy sa tiež neumiestňujú na premoláre alebo stoličky.

Vo všeobecnosti umiestnenie fazety pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. Zubár odstráni trochu skloviny z prednej a bočnej strany zubov, aby uvoľnil miesto pre fazetu.
 2. Následne urobí odtlačok (formu) pripravenej štruktúry zuba.
 3. Spolu s pacientom sa rozhodne pre odtieň fazety, ktorý najlepšie zodpovedá úsmevu, aby fazeta vyzerala prirodzene.
 4. Zubný lekár odošle odtlačok zuba do zubného laboratória, ktoré upraví fazetu tak, aby presne sedela. Tento krok môže trvať niekoľko týždňov a zubár pokryje zuby dočasnými fazetami.
 5. Pri ďalšej návšteve zubný lekár odstráni dočasné fazety a nasadí trvalé fazety na zuby, aby sa potvrdilo správne prispôsobenie a vzhľad. Zubár pred nalepením fazety vyčistí zuby.

Vedľajšie účinky a riziká faziet

Tradičné fazety, ako je porcelán a kompozit, sú skvelými možnosťami pre tých, ktorí chcú vylepšiť svoj úsmev rýchlo, bezpečne a efektívne.

Ako pri každom zubnom zákroku, aj tu existujú riziká. Tie nie sú život ohrozujúce a pri správnej starostlivosti sa im dá vyhnúť. Bežné stavy a vedľajšie účinky faziet môžu zahŕňať:

 • Citlivosť zubov (tá je bežná počas prvých 3 týždňov po umiestnení fazety)
  Ak citlivosť trvá dlhšie ako 3 mesiace, ide o základný problém. Napríklad nerv zuba mohol byť počas procedúry nezvratne zapálený, čo spôsobilo infekciu.
 • Poškodenie zubov
  Existuje aj riziko poškodenia dentínu po umiestnení fazety, ale nie je časté.
  Počas procesu odstraňovania skloviny môže dôjsť k poškodeniu podkladového dentínu. Zle nasadená fazeta môže tiež zmeniť zarovnanie zhryzu pacienta, čo má za následok citlivosť zubov, bruxizmus alebo bolesť čeľuste.
 • Budúca výmena fazety
  Ľudia s neliečenými zubnými problémami pred umiestnením fazety, ako je erózia skloviny, sú viac ohrození pri použití fazety. Na jej nahradenie sa často odporúčajú alternatívne náhrady, vrátane koruniek alebo kozmetického lepenia.
 

Fazety sa spájajú s predným povrchom zuba. Sú menej invazívne, tenšie a krehkejšie ako korunky, čo znamená, že majú vyššie riziko zlomenia alebo „vykrútenia“. Zlepšujú vzhľad pacienta zmenou tvaru a farby zubov.

Korunka pokrýva celý zub. Je hrubšia ako fazeta a pred umiestnením vyžaduje väčšie odstránenie zubnej štruktúry. Na rozdiel od faziet (estetické hľadisko) sa korunky používajú na regeneračné účely, ako je fixácia vážne pokazených alebo zlomených zubov.

Fazety versus bielenie zubov

Fazety sú dlhotrvajúce výplne, zatiaľ čo domáce alebo profesionálne bielenie zubov je len dočasné ošetrenie. Keďže každý má iné stravovacie návyky, životný štýl a zvyky, ako je fajčenie, neexistuje spôsob, ako predpovedať, ako dlho bude bielenie trvať.

Na druhej strane fazeta vydrží 5 až 15 rokov v závislosti od typu fazety a od toho, ako dobre sa o svoje zuby pacient stará. Porcelánové fazety odolávajú škvrnám od kávy, vína a fajčenia.

Fazety versus ortodontická liečba

Keď majú pacienti veľké medzery medzi zubami alebo sú naopak umiestnené natesno, fazety vyriešia problémy v priebehu niekoľkých návštev v ordinácii.

Ortodontická liečba – strojčeky alebo priesvitné vyrovnávače

Môže trvať až 18 mesiacov, kým sa úplne dokončí proces a následne je potrebné ešte nosiť približne rok fixujúcu dlahu, násadu. Je tiež potrebné oveľa častejšie navštevovať ordináciu.

Aj keď ortodontická liečba trvá dlhšie, niekedy je to najlepšia možnosť pre pacientov, najmä deti. Je to preto, že strojčeky upravujú čeľusť, opravujú zhryz pacienta ako aj iné zdravotné problémy ústnej dutiny. Fazety sa zvyčajne používajú z kozmetických dôvodov. Strojčeky sú vo všeobecnosti lacnejšie ako zubné fazety.

Priehľadné vyrovnávače určené priamo pre pacienta vám umožnia vyrovnať si zuby doma. Tieto vyrovnávače stoja menej ako Invisalign a môžu poskytnúť podobné úrovne liečby.

Zubné korunky sa odporúčajú viac ako fazety, ak je na zube zubný kaz, zlomeniny zubov alebo zuby s ošetreným koreňovým kanálikom. Pri kozmetických problémoch sa odporúčajú fazety. Ošetrenie bielením zubov môže byť lepšou voľbou, ak sa vyskytuje len malé sfarbenie zubov.

Sú fazety trvalé?

Väčšina typov faziet je trvalá, vrátane kompozitných a porcelánových faziet.

Spôsobujú fazety bolesť?

Je zriedkavé, že fazety spôsobujú bolesť a nepohodlie počas a po dokončení procedúry. Zákrok je totiž minimálne invazívny a vyžaduje len odstránenie malého množstva zubnej skloviny.

Zafarbia sa fazety?

Rovnako ako prirodzené zuby, aj niektoré typy faziet sa môžu časom zfarbiť. Väčšina faziet je však vyrobená z materiálov odolných voči škvrnám. Pri dobrej starostlivosti vydržia biele dlhé roky. 

Ako dlho vydržia fazety?

Existujú dva základné faktory, ktoré určujú, ako dlho fazety vydržia. Po ich umiestnení je potrebné sa o ne starať ako o normálne zuby a navštíviť zubára na čistenie zubov každých šesť mesiacov.


Môže zubná sklovina opäť narásť? 

Nie. Po odstránení zubnej skloviny už nemôže dorásť. To je dôvod, prečo sa fazety považujú za trvalé náhrady.

 
 

Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.