Zubný implantát nahrádza celý chýbajúci zub, ktorý sa stratil v dôsledku vážneho zubného kazu, traumy alebo perodontálneho ochorenia. Chýbajúci zub je vhodné nahradiť z estetického aj zdravotného hľadiska.

Zubný implantát (umelý zubný koreň) je obľúbenou možnosťou náhrady zuba po strate alebo extrakcii zuba. Implantáty sa chirurgicky implantujú do čeľustnej kosti, zrkadlia tvar skrutky a spájajú sa s prirodzenou kosťou. Vytvárajú základňu na podporu zubných koruniek (umelé zuby).

Medzi implantát a korunku sa umiestni podpera (podporný zub), aby sa všetky časti spojili dohromady. Piliere tiež spájajú korunky so zubnými mostíkmi, snímateľnými zubnými protézami a čiastočnými zubnými protézami. Zubné implantáty sú úspešné zubné náhrady už viac ako 50 rokov. 

Štruktúra zubných implantátov

Telo zubného implantátu sa skladá z troch častí, ktoré plnia rôzne funkcie:

 • Implantát (alebo skrutka) slúži ako umelý koreň zuba.
 • Abutment je spojovací čap medzi skrutkou implantátu a korunkou.
 • Korunka je „falošný“ zub, ktorý spočíva na hornej časti podpery. Korunky sú vyrobené z porcelánu, čo je materiál vo farbe zubov, ktorý tvarom a vzhľadom zodpovedá prirodzeným zubom.

Techniky a materiály zubných implantátov

Zubné implantáty existujú v dvoch rôznych formách:

Endosteálny implantát

Endosteálny implantát (koreňový implantát) je dnes najbežnejším typom implantátu. Je vyrobený z titánu, malých skrutiek a aloplastického materiálu, ktorý sa vzťahuje na umelý tkanivový štep. Endosteálne implantáty sa chirurgicky vkladajú do čeľustnej kosti. Postupom času sa spoja s prirodzenou kosťou.

Subperiosteálny implantát

Subperiosteálne implantáty sú zriedkavé. Môžu však byť lepšou voľbou pre pacientov, ktorí nemajú dostatok prirodzenej čeľustnej kosti na podporu endosteálnych implantátov.

Subperiosteálny implantát sa umiestňuje pod ďasno (na alebo nad čeľustnú kosť). Nie je chirurgicky vložený do čeľustnej kosti.

Typy zubných implantátov

V závislosti od potrieb je k dispozícii niekoľko rôznych typov zubných implantátov:

Implantát pre jeden zub

Tento zubný implantát je ideálny, keď jeden zub chýba a je potrebné ho nahradiť z dôvodu estetiky, pohodlia a funkčnosti.

Jednotlivé implantáty vyžadujú jednu zubnú korunku, ktorá sa pripája k skrutke implantátu.

Implantátom podporovaný mostík

Mostíky s podporou implantátov sú ideálne pre ľudí s niekoľkými chýbajúcimi zubami. Implantát funguje ako kotva pre mostík (namiesto prirodzeného zuba).

Pevný zubný mostík obnovuje funkciu tým, že bráni ostatným zubom v pohybe. Zlepšuje tiež funkcie jedenia a reči.

Zubné implantáty All-on-4

Implantáty All-on-4 sa odporúčajú, keď pacient hľadá bezpečné riešenie pre mnohé chýbajúce zuby. Toto riešenie obnoví celú hornú alebo dolnú čeľusť (alebo obe klenby).

Ide o trvalú obnovu. Predbežnú zubnú náhradu však možno odstrániť na čistenie a zubné vyšetrenie.

Zubné implantáty 3 na 6

Alternatívou k zubnej protéze s implantátom je implantát 3 na 6. Skladá sa z troch samostatných zubných mostíkov pripevnených k šiestim zubným implantátom.

Príčiny chýbajúcich zubov

Existuje mnoho príčin straty zubov, ktoré môžu naznačovať potrebu zubného implantátu. Medzi najčastejšie príčiny chýbajúcich zubov patria:

Zubný kaz

Hlavnou príčinou zubného kazu či kazov je zlá výživa a nedostatočná starostlivosť o ústnu dutinu. Bez obnovovacej liečby sa kavitovaný zub bude naďalej zhoršovať, čo môže viesť k strate zubov.

Pravidelné návštevy zubára a čistenie zubov (každých 6 mesiacov) sú nevyhnutné na zachytenie skorých príznakov kazu. Ak je kaz závažný, môžu byť potrebné zubné implantáty, najmä u starších dospelých (65+).

Parodontálne ochorenie

Parodontálna choroba je vážnou formou ochorenia ďasien.

Keď sa ďasná začnú opotrebovávať, povlak a baktérie spôsobujúce kazy sa môžu dostať pod ďasná a spôsobiť zápal. To nakoniec vedie k strate kostnej hmoty okolo čeľuste a zubov. V dôsledku toho sa zuby môžu uvoľniť, vypadnúť alebo je potrebné ich extrahovať.

Vek a lieky

Mnoho pacientov s implantátmi má zdravé zuby alebo sa im počas života vytvoria len malé kazy. P  o 55. roku života je strata zubov častejšia.

Tí, ktorí berú lieky na vysoký cholesterol, srdcové choroby alebo vysoký krvný tlak, sú ešte viac ohrození stratou zubov. Dlhodobé užívanie liekov totiž spôsobuje sucho v ústach, čo urýchľuje proces zubného kazu.

Úrazová trauma

Autonehoda, zranenie alebo pád môžu poškodiť zuby alebo spôsobiť stratu zubov. Keď nie je možné vrátiť zubu jeho prirodzený tvar a funkciu, je potrebný zubný implantát.

Výhody a nevýhody zubných implantátov

Sú zubné implantáty pre vás to pravé? Porovnajte výhody a nevýhody nižšie:

Výhody implantátov

 • Implantáty fungujú ako vlastné zuby, umožňujú normálne žuť a hovoriť.
 • Sú navrhnuté sú tak, aby vyzerali ako prirodzené zuby, čím zlepšujú sebavedomie.
 • Znižujú stres a opotrebovávanie na zostávajúcich prirodzených zuboch poskytovaním nezávislej podpory.
 • Zachovanie kostí, zníženie prejavov starnutia.
 • Pomáhajú predchádzať strate výšky čeľuste.
 • Jednoduché čistenie a starostlivosť.
 • Pri správnej starostlivosti môžu implantáty vydržať 15 až 25 rokov. Zvyčajne tiež vydržia dlhšie ako zubné mostíky a zubné protézy.
 

Nevýhody implantátov

 • Zubné implantáty sa nevybielia pri bielení tak ako prirodzené zuby.
 • Vyžadujú si invazívny chirurgický zákrok na umiestnenie.
 • Sú drahé (ale dlhodobé výhody zvyčajne stoja za to).
 • Vždy existuje riziko zlomeniny (ale je nízke).
 • Ak nezostáva dostatok prirodzenej kosti, pred umiestnením môže byť potrebná úprava kosti.

Postup pri zavádzaní zubného implantátu

Endosteálne implantáty sú typom pre ambulantnú chirurgiu. Pacienti sa môžu vrátiť domov v ten istý deň po operácii. Proces však môže trvať niekoľko mesiacov, najmä počas procesu hojenia a pred nasadením umelého zuba (korunky). Postupy zubných implantátov sú rozdelené do viacerých krokov v závislosti od počtu implantátov, ktoré pacient potrebuje:

Krok 1 — Odstránenie zubu

Ak je poškodený zub stále v ústach, zubár ho vyberie. Tento krok nie je potrebný, ak zub už chýba.

Krok 2 — Štepenie a príprava čeľustnej kosti

Mnoho pacientov, ktorí podstúpia operáciu implantátu, má tenké alebo mäkké čeľustné kosti.

Kostné štepenie, ktoré zlepšuje množstvo kosti, zaisťuje, že postup nezlyhá. Možnosti zahŕňajú syntetický kostný štep, ako je kostná náhrada, alebo prirodzený štep, čo znamená, že kosť sa odoberie z inej oblasti tela pacienta.

Proces hojenia kostných štepov trvá niekoľko mesiacov, kým je možné umiestniť zubný implantát. Našťastie štepy nie sú vždy potrebné.

Krok 3 – Umiestnenie implantátu

Počas vlastného zákroku chirurg odkryje kosť prerezaním ďasien.

Orálny chirurg alebo parodontológ vyvŕta otvory do kosti. Potom umiestni implantát (stĺpik) hlboko do kosti, ktorý funguje ako koreň zuba.

Ak sa obnovuje predný zub, zubár vyplní prázdny priestor dočasným odstrániteľným roztokom, kým sa implantát pod ďasnom zahojí. Ak je to zadný zub, tak naň nič nepriložia.

Krok 4 — Liečenie a rast

Oseointegrácia začína po umiestnení kovového implantátu do čeľustnej kosti.

Vtedy sa podporná kosť začína spájať s implantátom. Tento proces môže trvať niekoľko mesiacov a zaisťuje, že základňa je dostatočne pevná na to, aby podporila umelý zub (zubnú korunku).

Krok 5 – Umiestnenie abutmentu (príprava korunky)

Po dokončení procesu hojenia zubár umiestni podperu na vrchol implantátu.

Abutment rozširuje implantát nad mäkké tkanivo (ďasno). Tento krok umožňuje jednoduché nasadenie zubnej korunky.

Krok 6 – Umiestnenie korunky (umelý zub)

Keď implantát vrastie do kosti a je dostatočne pevný na to, aby podporoval žuvanie, zubár urobí nové odtlačky.

Potom zubný technik vytvorí zubnú korunku na mieru v laboratóriu. Umelá zubná korunka vyzerá podobne ako prirodzené zuby. Korunka je nasadená na opierku (konektor) a stáva sa jedinou viditeľnou časťou implantátu.

Krok 7 – Následná starostlivosť

Lieky proti bolesti a antibiotiká sa zvyčajne predpisujú po operácii. Počas procesu hojenia je tiež dôležité jesť iba mäkké jedlá a praktizovať správne návyky starostlivosti o ústnu dutinu. Na dosiahnutie najlepších výsledkov je tiež nevyhnutné obmedziť príjem alkoholu, kofeínu a tabaku.

Počas prvých mesiacov po ukončení implantácie sú potrebné pravidelné kontroly

Rizikové faktory zubných implantátov

Väčšina implantačných procedúr je úspešná aj keď v zriedkavých prípadoch implantáty zlyhajú alebo sa hoja nesprávne. Napríklad fajčenie zvyšuje riziko zlyhania. Na zníženie tohto rizika je dôležité, aby bola vykonávaná dobrá starostlivosť v domácom prostredí, vrátane správnej výživy, čistenia zubov a používania zubnej nite.

Ako pri každej zubnej chirurgii, menšie nepohodlie je normálne.

Bežné stavy (ktoré neohrozujú implantát) zahŕňajú:

 • Opuch ďasien a tváre
 • Modriny na koži alebo ďasnách
 • Mierne krvácanie
 • Bolesť v mieste vloženia implantátu
 

Po operácii s najväčšou pravdepodobnosťou pacient cíti menšiu bolesť, ale voľnopredajné lieky proti bolesti môžu pomôcť znížiť nepohodlie. Bolesť by sa mala zmierniť asi po týždni. Úplné zahojenie implantátu však môže trvať až šesť mesiacov.

Sú zubné implantáty bezpečné?

Implantačná stomatológia sa praktizuje už viac ako 50 rokov.

Ak sú zubné implantáty vykonané správne, predstavujú bezpečnú a úspešnú možnosť liečby náhradou zubov. Väčšina ľudí, ktorí si dajú implantáty, nepociťuje žiadne problémy a zákroky majú vysokú úspešnosť.

Ako dlho vydržia zubné implantáty?

Ak sa o svoje náhradné zuby staráte a dodržiavate správnu ústnu hygienu, môžu vydržať 15 až 25 rokov, niekedy aj dlhšie. Niektorí ľudia si dajú implantáty vymeniť skôr kvôli kozmetickému hľadisku.

Ako časté je zlyhanie zubného implantátu?

Odhaduje sa, že asi 5 až 10 percent zubných implantátov zlyhá. 

Najčastejším dôvodom zlyhania je neúspešná oseointegrácia (čo znamená, že implantát sa nespojil správne s čeľustnou kosťou).

Alergické reakcie, poškodenie tkaniva, infekcie, problémy s dutinami, fajčenie a odmietnutie implantátu môžu tiež spôsobiť zlyhanie implantátu.

 

Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.