Korunkou sa nahrádza rozsiahly defekt zubu, zub  je korunkou prekrytý v celom rozsahu. Je voľbou ošetrenia v situáciách, kedy už nie je možné zhotovenie výplne, inlay príp. onlay, a  to pre rozsiahlu stratu zubných tkanív a rozsiahlejšieho poškodenia zubov.

Zubné korunky sú akoby čiapočky nasadené na vlastné zuby vo farbe zubov, ktoré sa hodia na poškodené zuby, aby sa obnovila ich prirodzená funkcia, tvar a vzhľad.

Korunky sa vyrábajú z viacerých druhov materiálov –  z kovu, keramiky, porcelánu alebo kompozitnej živice.

Výber materiálov závisí od toho, či sa má ošetrovať jeden zub, niekoľko zubov, či pôjde o mostík a na ktorom mieste chrupu sa zuby budú ošetrovať. Výsledkom má byť ideálny vzhľadný zub alebo množina zubov.

V prvom kroku sa problematický zub obrúsi a zhotovia sa jeho odtlačky. V procese opravy je pacientov zub chránený dočasnou živicovou korunkou, s ktorou môže bežne fungovať, bez toho, aby si jeho okolie niečo všimlo. Tá je potom nahradená trvalou korunkou.

Čo sú zubné korunky?

V zubnom lekárstve tvorí korunka povrch zuba, ktorý je pokrytý sklovinou. Keď sa povrch prirodzeného zuba zlomí, odštiepi alebo odlomí, nasadí sa umelá zubná korunka, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu.

Najčastejšie sa zubná korunka umiestňuje po zákroku koreňového kanálika alebo zubného implantátu. Zubní technici vyrábajú korunky na mieru, aby zaistili, že zapadnú správne vedľa okolitých prirodzených zubov pacienta.

Na určenie najlepšej možnosti zubár zváži nasledujúce faktory:

 

 • Umiestnenie a funkciu zuba

 • Polohu tkaniva ďasien a línie ďasien

 • Koľko zubov je vidno pri úsmeve

 • Farby a odtiene okolitých zubov

 • Akékoľvek známky zovretia alebo škrípania zubov, čo určuje použitý materiál korunky

Výhody a nevýhody zubných koruniek

Korunky sú efektívne a obľúbené náhrady zubov. Avšak, ako pri každom zubnom zákroku, majú tiež svoje výhody a nevýhody:

Výhody

 • Prirodzene vyzerajú
 • Zlepšia úsmev a ústnu hygienu
 • Dokážu opraviť vážne poškodené alebo kaziace sa zuby
 • Chránia zuby po zavedení koreňového kanálika alebo zubného implantátu
 • Vymenia opotrebované alebo veľké výplne
 • Sú finančne efektívne
 • Jednoduchý a relatívne bezbolestný postup
 • Päť druhov materiálov, z ktorých si možno vybrať, aby vyhovovali každému rozpočtu, potrebám a životnému štýlu
 • Rýchla doba zotavenia
 • Pri správnej starostlivosti môže vydržať až 15 až 20 rokov
 • Nízke riziko zlomeniny
 

Nevýhody

 • Pred umiestnením korunky je potrebné trvalé odstránenie prirodzenej štruktúry zuba, avšak, ak je v zlom stave, je to vhodné riešenie
 • Zle nasadené korunky sa môžu uvoľniť a vypadnúť
 • Zlomenie a poškodenie je možné
 • Zvýšené riziko citlivosti zubov po umiestnení (špecifická zubná pasta to môže pomôcť znížiť).

Typy zubných koruniek 

 

Kovokeramické korunky

Najbežnejším výplňovým materiálom pre zubné korunky a mostíky je zmes porcelánu a kovu. Keď sa porcelán a kov zahrievajú spolu, porcelán sa chemicky spája s oxidmi na kove, čo vytvára trvanlivé spojenie.

Porcelánové korunky z kovu sú pevnejšie ako bežný porcelán, pretože sú spevnené kovovou konštrukciou. Tiež dobre ladia s tvarom, vzhľadom a funkciou prirodzených zubov.

Celokeramická zirkónová korunka

Ide o high-tech keramický materiál, ktorý priniesol do oblasti stomatológie revolúciu v oblasti fixných zubných náhrad. Materiál zirkónoxid je priesvitný materiál, ktorý chemicky nereaguje, je preto považovaný za jeden z najlepších materiálov vhodných pre použitie do ústnej dutiny. Výhodou tohto materiálu je vhodnosť pre alergikov a pacientov s horším zdravotným stavom, lebo nespôsobuje žiadne reakcie. Nie je elektricky vodivý, veľmi dobre sa vyrovnáva s prestupnosťou tepla pri konzumácii veľmi teplých jedál či nápojov. 

Kovové a zlaté korunky

Kovové korunky existujú v niekoľkých rôznych formách a farbách. Poskytujú pevnú väzbu, sú odolné voči zlomeniu a neopotrebúvajú zuby. Tieto korunky zvyčajne pozostávajú zo zmesi zlata, medi a iných kovov. Niektoré kovové korunky sú vyrobené z neušľachtilých kovov, ktoré sú veľmi pevné a odolné voči korózii.

Korunky vyžadujú pred umiestnením odstránenie zubnej štruktúry. Korunky na báze kovu vyžadujú najmenšie množstvo odstraňovania, čo z nich robí konzervatívnejšiu možnosť.

Korunky z nehrdzavejúcej ocele

Korunky z nehrdzavejúcej ocele sa používajú iba na obnovu primárnych (detských) zubov. SSC sa umiestňujú po liečbe pulpotómie alebo keď bežné výplne dutín, ako sú amalgámové výplne, pravdepodobne zlyhajú.

Kozmetické korunky (keramické)

Keramické korunky sú vyrobené z porcelánu. V zubnom lekárstve sa porcelán používa na vytváranie zubných materiálov, ako sú kozmetické korunky, ktoré napodobňujú vzhľad, tvar a funkciu prirodzených zubov.

Kozmetické korunky obnovujú predné zuby a splynú s prirodzenou farbou zubov. Sú pevné, odolné a ľahko sa nerozbijú ani neprasknú. Najbežnejšou alternatívou k celokeramickým korunkám je „zirkón“, čo je vlastne kov.

Celoživicové korunky

Celoživicové náhrady sú lacnejšie ako kovové, keramické, zlaté a porcelánové korunky. Zubní lekári však bežne neodporúčajú korunky zo živice, pretože sú náchylnejšie na zlomenie, opotrebovanie a nevydržia tak dlho.

Živica je tenší a krehkejší materiál ako iné zubné náhrady, ako je kov a porcelán. Živicové náhrady sa používajú iba na pokazené mliečne zuby, nie na trvalé zuby.

Kedy je potrebná zubná korunka?

Zubné korunky sa bežne používajú na obnovu:

 • slabých zubov – korunky chránia slabé zuby, ktoré sú zvyčajne spôsobené silným kazom
 • popraskaných zubov — korunky držia pohromade časti popraskaných zubov a obnovujú ich prirodzený tvar, funkciu a vzhľad
 • opotrebovaných zubov – korunky obnovujú zlomené alebo silne opotrebované zuby, zvyčajne spôsobené bruxizmom (škrípanie zubami) alebo zubnou eróziou
 • pri veľkých výplniach — korunky prekrývajú a podporujú zuby s veľkými výplňami, v ktorých zostáva len málo zostávajúcej zubnej štruktúry
 • pri zmene farby zubov — ak sú zuby výrazne sfarbené, na zakrytie zmeny farby sa často používajú korunky vo farbe zubov. Medzi ďalšie možnosti patria aj fazety alebo bielenie zubov
 

Korunky tiež zohrávajú rozhodujúcu úlohu v zubnej protetike a pri  invazívnejších zubných ošetreniach vrátane koreňových kanálikov, zubných mostíkov a zubných implantátov.

 

Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.