Strabizmus (škúlenie )

Škúlenie sa objavuje už v detskom veku a postupne sa pohľad upraví, avšak niektorým jedincom tento aspekt ostane. Problém je možné riešiť zákrokom. Operácia škúlenia zahŕňa úpravu svalov očí do novej polohy, aby sa zmenilo zarovnanie očí.

Očné svaly

Každé oko má šesť svalov, ktoré normálne spolupracujú, aby udržali oči správne zarovnané. Svaly, ktoré najčastejšie operujeme, sú horizontálne svaly nazývané stredné a bočné priame svaly.

Tieto svaly sú zodpovedné za pohyb očí zo strany na stranu. Priame svaly sa nachádzajú tesne pod povrchom spojovky, čo je priehľadná vrstva tkaniva pokrývajúca biely vonkajší plášť oka. Svaly sa pripájajú k vonkajšiemu plášťu oka 5-7 mm za okrajom rohovky. Dva šikmé svaly sa podieľajú hlavne na vertikálnych a rotačných pohyboch očí a sú pripevnené k zadnej časti očnej gule.

Ako prebieha operácia

Operácia škúlenia sa zvyčajne vykonáva v celkovej anestézii ako ambulantný zákrok. Príležitostne možno operáciu vykonať v bdelom stave pacienta znecitlivením oka injekciami lokálneho anestetika alebo kvapkami lokálneho anestetika a intravenóznou sedáciou.

Je bežnou mylnou predstavou, že na vykonanie operácie škúlenia je potrebné vybrať oko z jamky, nie je to tak! Pred operáciou sa oko očistí antiseptickým roztokom a oči a tvár sa prekryjú sterilným rúškom.

Potom sa v rúške urobí malý otvor a očné viečka sa držia otvorené pomocou malej spony. Na nájdenie očných svalov sa spojovka otvorí buď blízko rohovky alebo vedľa samotných svalov. Svaly sa potom identifikujú a obal tkaniva obklopujúceho sval sa obnaží.

Pred každou operáciou škúlenia si oftalmológ vypracuje plán, ktoré svaly je potrebné posilniť alebo oslabiť a o koľko. 

Ktoré očné svaly treba operovať a nakoľko sú spevnené alebo oslabené, bude závisieť od typu škúlenia, od toho, aké veľké je škúlenie a či bola v minulosti vykonaná operácia škúlenia.

To je dôvod, prečo je také dôležité mať presné merania uhla škúlenia, pretože oftalmológovia používajú tieto merania na výpočet toho, o koľko milimetrov by mal byť každý sval oslabený alebo posilnený.

V prípade konvergentného škúlenia možno oči narovnať buď oslabením mediálneho priameho svalu oboch očí alebo posilnením laterálneho priameho svalu jedného oka a oslabením stredného priameho svalu toho istého oka.

Pre väčší komfort, keď sa pacient prebúdza, mnohí chirurgovia na konci operácie vstreknú lokálne anestetikum do očných svalov alebo na povrch oka nanesú kvapky lokálneho anestetika. To znamená, že dočasne ochabnú aj očné svaly a v dôsledku toho nie je nezvyčajné, že prvé 3-4 hodiny po operácii škúlenie vyzerá horšie.

 

Dôležitá informácia:

Radi vám pomôžeme a ponúkneme riešenie na Váš problém alebo k Vašej vysnívanej predstave!

Každý klient je jedinečný a má individuálnu situáciu v oblasti zdravia alebo estetiky (vzhľadu). Z tohto dôvodu, po konzultácii o jeho  problémoch a potrebách lekár navrhne najvhodnejšie riešenie – typ zákroku či ošetrenia a časový plán, v prípade, ak je potrebné absolvovať zákrok či ošetrenie viac ako jeden krát.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac, nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 0905 928 302, cez kontaktný formulár alebo na emailovej adrese info@aladiva.sk.